My Favorite Movies
| Sethington385252's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 2 |
Old School (2003, R) |
|
| 3 |
Swingers (1996, R) |
|
| 4 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
| 5 |
Sixteen Candles (1984, PG) |
|
| 6 |
Caddyshack (1980, R) |
|
| 7 |
Baraka (1993, Unrated) |
|
| 8 |
Chronos (2004, Unrated) |
|
| 9 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
| 10 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
| 11 |
Tape (2001, R) |
|
| 12 |
Sideways (2004, R) |
|
| 13 |
Henry (1955, Unrated) |
|
| 14 |
Orange County (2002, PG-13) |
|
| 15 |
Once Upon a Time in America (1984, R) |
|
| 16 |
Plan 9 from Outer Space (1959, Unrated) |
|
| 17 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 18 |
The Shining (1980, R) |
|
| 19 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
| 20 |
Haggard (2003, R) |
|
| 21 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
| 22 |
Slacker (1991, R) |
|
| 23 |
Westworld (1973, PG) |
|
| 24 |
Coffy (1973, R) |
|
| 25 |
The Last Waltz (1978, R) |
|
| 26 |
Gangs of New York (2002, R) |
|
| 27 |
GoodFellas (1990, R) |
|
| 28 |
Casino (1995, R) |
|
| 29 |
Mean Streets (1973, R) |
|
| 30 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
| 31 |
Bringing Out the Dead (1999, R) |
|
| 32 |
My Blue Heaven (1990, PG-13) |
|
| 33 |
West Side Story (1961, Unrated) |
|
| 34 |
Shaun of the Dead (2004, R) |
|
| 35 |
Guilty by Suspicion (1991, PG-13) |
|
| 36 |
Cleopatra Jones (1973, PG) |
|
| 37 |
White Dog (1982, PG) |
|
| 38 |
The Big Red One (1980, PG) |
|
| 39 |
Do the Right Thing (1989, R) |
|
| 40 |
Crooklyn (1994, PG-13) |
|
| 41 |
Mo' Better Blues (1990, R) |
|
| 42 |
Jungle Fever (1991, R) |
|
| 43 |
Higher Learning (1994, R) |
|
| 44 |
CQ (2002, R) |
|
| 45 |
The Virgin Suicides (2000, R) |
|
| 46 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 47 |
Waking Life (2001, R) |
|
| 48 |
Clerks (1994, R) |
|
| 49 |
Mallrats (1995, R) |
|
| 50 |
Chasing Amy (1997, R) |
|
| 51 |
Dogma (1999, R) |
|
| 52 |
Jay and Silent Bob Strike Back (2001, R) |
|
| 53 |
Vulgar (2002, R) |
|
| 54 |
Drawing Flies (1996, Unrated) |
|
| 55 |
The Man with One Red Shoe (1985, PG) |
|
| 56 |
American Movie (1999, R) |
|
| 57 |
Nightbreed (1990, R) |
|
| 58 |
American History X (1998, R) |
|
| 59 |
The Magnificent Seven (1960, Unrated) |
|
| 60 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 61 |
Zoolander (2001, PG-13) |
|
| 62 |
Reality Bites (1993, PG-13) |
|
| 63 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
| 64 |
Flirting With Disaster (1996, R) |
|
| 65 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
| 66 |
Rounders (1998, R) |
|
| 67 |
The Newton Boys (1998, PG-13) |
|
| 68 |
Iron Monkey (2001, PG-13) |
|
| 69 |
Shaolin Soccer (2002, PG-13) |
|
| 70 |
Lords of Dogtown (2005, PG-13) |
|
| 71 |
Rock School (2005, R) |
|
| 72 |
Melvin Goes to Dinner (2003, R) |
|
| 73 |
Sin City (2005, R) |
|
| 74 |
Kicking and Screaming (1995, R) |
|
| 75 |
Wedding Crashers (2005, R) |
|
| 76 |
Rock 'n' Roll High School (1979, PG) |
|
| 77 |
Raging Bull (1980, R) |
|
| 78 |
Jesus' Son (1999, R) |
|
| 79 |
American Splendor (2003, R) |
|
| 80 |
Devil's Playground (2002, Unrated) |
|
| 81 |
The Big One (1998, PG-13) |
|
| 82 |
Bowling for Columbine (2002, R) |
|
| 83 |
Wet Hot American Summer (2001, R) |
|
| 84 |
Spun (2003, R) |
|
| 85 |
House of 1000 Corpses (2003, R) |
|
| 86 |
The Devil's Rejects (2005, R) |
|
| 87 |
Bad Santa (2003, R) |
|
| 88 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 89 |
The Addiction (1995, R) |
|
| 90 |
I Shot Andy Warhol (1996, R) |
|
| 91 |
High Fidelity (2000, R) |
|
| 92 |
Blue in the Face (1995, R) |
|
| 93 |
Mr. Mom (1983, PG) |
|
| 94 |
Trainspotting (1996, R) |
|
| 95 |
28 Days Later (2003, R) |
|
| 96 |
Confessions of a Dangerous Mind (2002, R) |
|
| 97 |
Risky Business (1983, R) |
|
| 98 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 99 |
Breaking Away (1979, PG) |
|
| 100 |
Half Baked (1998, R) |
|
| 101 |
I Love You to Death (1990, R) |
|
| 102 |
JFK (1991, R) |
|
| 103 |
The Doors (1991, R) |
|
| 104 |
Vanilla Sky (2001, R) |
|
| 105 |
Almost Famous (2000, R) |
|
| 106 |
Point Break (1991, R) |
|
| 107 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
| 108 |
Raising Arizona (1987, PG-13) |
|
| 109 |
The Man Who Wasn't There (2001, R) |
|
| 110 |
Rudy (1993, PG) |
|
| 111 |
Blow (2001, R) |
|
| 112 |
Beautiful Girls (1996, R) |
|
| 113 |
Gummo (1997, R) |
|
| 114 |
Kids (1995, NC-17) |
|
| 115 |
Bully (2001, R) |
|
| 116 |
Adaptation (2002, R) |
|
| 117 |
Being John Malkovich (1999, R) |
|
| 118 |
Human Nature (2002, R) |
|
| 119 |
Belly (1998, R) |
|
| 120 |
The Aristocrats (2005, Unrated) |
|
| 121 |
When Stand Up Stood Out (2005, R) |
|
| 122 |
Overnight (2004, R) |
|
| 123 |
Broken Flowers (2005, R) |
|
| 124 |
The Family Stone (2005, PG-13) |
|
| 125 |
Munich (2005, R) |
|
| 126 |
The Ice Harvest (2005, R) |
|
| 127 |
Bukowski: Born into This (2003, R) |
|
| 128 |
Accepted (2006, PG-13) |
|
| 129 |
American Psycho (2000, R) |
|
| 130 |
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004, PG-13) |
|
| 131 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
| 132 |
Batman Begins (2005, PG-13) |
|
| 133 |
Batman (1989, PG-13) |
|
| 134 |
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988, PG) |
|
| 135 |
Beerfest (2006, R) |
|
| 136 |
Blades of Glory (2007, PG-13) |
|
| 137 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
| 138 |
Blade Runner (1982, R) |
|
| 139 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006, R) |
|
| 140 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 141 |
Coming to America (1988, R) |
|
| 142 |
Casino Royale (2006, PG-13) |
|
| 143 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
| 144 |
Back to the Future Part II (1989, PG) |
|
| 145 |
Back to the Future Part III (1990, PG) |
|
| 146 |
Big Fish (2003, PG-13) |
|
| 147 |
Con Air (1997, R) |
|
| 148 |
Crash (2004, R) |
|
| 149 |
Dead Poets Society (1989, PG) |
|
| 150 |
Die Hard (1988, R) |
|
| 151 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 152 |
Donnie Darko (2001, R) |
|
| 153 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
| 154 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
| 155 |
Empire Records (1995, PG-13) |
|
| 156 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
| 157 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story (, Unrated) |
|
| 158 |
Fargo (1996, R) |
|
| 159 |
Fear and Loathing in Las Vegas (1998, R) |
|
| 160 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
| 161 |
Garden State (2004, R) |
|
| 162 |
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984, PG) |
|
| 163 |
Good Will Hunting (1997, R) |
|
| 164 |
Grandma's Boy (2006, R) |
|
| 165 |
Green Street Hooligans (2005, R) |
|
| 166 |
Hot Fuzz (2007, R) |
|
| 167 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 168 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
| 169 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
| 170 |
Jackass - The Movie (2002, R) |
|
| 171 |
Jackass: Number Two (2006, R) |
|
| 172 |
Jaws (1975, PG) |
|
| 173 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 174 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 175 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 176 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 177 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
| 178 |
Lucky Number Slevin (2006, R) |
|
| 179 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
| 180 |
Napoleon Dynamite (2004, PG) |
|
| 181 |
Ocean's 11 (Ocean's Eleven) (1960, PG-13) |
|
| 182 |
Office Space (1999, R) |
|
| 183 |
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975, R) |
|
| 184 |
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006, R) |
|
| 185 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 186 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 187 |
Ray (2004, PG-13) |
|
| 188 |
Reservoir Dogs (1992, R) |
|
| 189 |
Road Trip (2000, R) |
|
| 190 |
Rocky (1976, PG) |
|
| 191 |
Rocky II (1979, PG) |
|
| 192 |
Rocky III (1982, PG) |
|
| 193 |
Rocky IV (1985, PG) |
|
| 194 |
Rushmore (1998, R) |
|
| 195 |
Saving Private Ryan (1998, R) |
|
| 196 |
Saw (2004, R) |
|
| 197 |
Scarface (1983, R) |
|
| 198 |
Schindler's List (1993, R) |
|
| 199 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
| 200 |
Snatch (2001, R) |
|
| 201 |
Spaceballs (1987, PG) |
|
| 202 |
Spider-Man (2002, PG-13) |
|
| 203 |
Spider-Man 2 (2004, PG-13) |
|
| 204 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
| 205 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980, PG) |
|
| 206 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983, PG) |
|
| 207 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
| 208 |
Super Troopers (2001, R) |
|
| 209 |
Superbad (2007, R) |
|
| 210 |
Superman Returns (2006, PG-13) |
|
| 211 |
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006, PG-13) |
|
| 212 |
Thank You For Smoking (2006, R) |
|
| 213 |
The 40 Year Old Virgin (2005, R) |
|
| 214 |
The Boondock Saints (1999, R) |
|
| 215 |
The Bourne Identity (2002, PG-13) |
|
| 216 |
The Color Purple (1985, PG-13) |
|
| 217 |
The Da Vinci Code (2006, PG-13) |
|
| 218 |
The Departed (2006, R) |
|
| 219 |
The Godfather (1972, R) |
|
| 220 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
| 221 |
The Godfather, Part III (1990, R) |
|
| 222 |
The Hills Have Eyes (2006, R) |
|
| 223 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
| 224 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 225 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
| 226 |
The Sixth Sense (1999, PG-13) |
|
| 227 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 228 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 229 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 230 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
| 231 |
The Terminator (1984, R) |
|
| 232 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
| 233 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 234 |
The Wizard of Oz (1939, G) |
|
| 235 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 236 |
True Romance (1993, R) |
|
| 237 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 238 |
Walk the Line (2005, PG-13) |
|
| 239 |
What's Eating Gilbert Grape (1993, PG-13) |
|
| 240 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971, G) |
|
| 241 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 242 |
X2 (2003, PG-13) |
|
| 243 |
When Harry Met Sally (1989, R) |
|
| 244 |
Young Frankenstein (1974, PG) |
|
| 245 |
Midnight Run (1988, R) |
|
| 246 |
Wayne's World (1992, PG-13) |
|
| 247 |
Chicago 10 (2008, R) |
|
| 248 |
The Last Emperor (1987, PG-13) |
|
| 249 |
Empire of the Sun (1987, PG) |
|
| 250 |
Never Cry Wolf (1983, PG) |
|
| 251 |
Wild Zero (1999, Unrated) |
|
| 252 |
Surfwise (2007, R) |
|
| 253 |
Cool Hand Luke (1967, Unrated) |
|
| 254 |
Hud (1963, Unrated) |
|
| 255 |
Giant (1956, G) |
|
| 256 |
The Heart Is Deceitful Above All Things (2004, R) |
|
| 257 |
CB4 - The Movie (1993, R) |
|
| 258 |
Happiness (1998, Unrated) |
|
| 259 |
Storytelling (2002, R) |
|
| 260 |
Iron Man (2008, PG-13) |
|
| 261 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
| 262 |
Step Brothers (2008, R) |
|
| 263 |
Star Wars: The Clone Wars (2008, PG) |







































































































































































































































































