My Favorite Movies


  1. severlasalreves
  2. Louis

No particular order...

  severlasalreves's Rating My Rating
1
Seul Contre Tous (I Stand Alone) (One Against All) (1998,  Unrated)
2
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1951,  Unrated)
3
Taxi Driver (1976,  R)
4
L'uccello dalle piume di cristallo (The Bird With the Crystal Plumage) (1970,  PG)
5
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
6
Peeping Tom (1960,  Unrated)
7
GoodFellas (1990,  R)
8
Casino (1995,  R)
9
Once Upon a Time in America (1984,  R)
10
Eastern Promises (2007,  R)
11
The Departed (2006,  R)
12
L.A. Confidential (1997,  R)
13
Blade Runner (1982,  R)
14
300 (2007,  R)
15
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
16
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
17
Escape from New York (1981,  R)
18
Total Recall (1990,  R)
19
Mad Max (1979,  R)
20
Mad Max 2 (The Road Warrior) (1981,  R)
21
Mad Max Beyond Thunderdome (Mad Max 3) (1985,  PG-13)
22
Akira (1988,  R)
23
Audition (Ôdishon) (1999,  R)
24
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
25
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001,  Unrated)
26
The Dark Knight (2008,  PG-13)
27
The Running Man (1987,  R)
28
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
29
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze (1991,  PG)
30
The Toxic Avenger (1984,  R)
31
Scanners (1981,  R)
32
Maniac! (1980,  Unrated)
33
Suspiria (1977,  R)
34
Tetsuo: The Ironman (1989,  Unrated)
35
The Driller Killer (1979,  Unrated)
36
From Hell (2001,  R)
37
Tras el cristal (In a Glass Cage) (1989,  Unrated)
38
Apocalypto (2006,  R)
39
RoboCop (1987,  R)
40
Heavy Metal (1981,  R)
41
A.I. Artificial Intelligence (2001,  PG-13)
42
Videodrome (1983,  R)
43
2001: A Space Odyssey (1968,  G)
44
Dark City (1998,  R)
45
The Warriors (1979,  R)
46
Iron Man (2008,  PG-13)
47
The Aviator (2004,  PG-13)
48
Carrie (1976,  R)
49
The Thing (1982,  R)
50
Twilight Zone: The Movie (1983,  PG)
51
Cyborg (1989,  R)
52
Jackie Brown (1997,  R)
53
The Evil Dead (1981,  NC-17)
54
Evil Dead 2 (1987,  R)
55
Army of Darkness (1993,  R)
56
The Monster Squad (1987,  PG-13)
57
Ghostbusters 2 (1989,  PG)
58
Nosferatu, eine Symphonie des Grauens (Nosferatu, a Symphony of Horror) (Nosferatu the Vampire) (1922,  Unrated)
59
Bram Stoker's Dracula (1992,  R)
60
Blue Velvet (1986,  R)
61
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
62
The Texas Chainsaw Massacre (1974,  R)
63
Dawn of the Dead (1979,  R)
64
Poltergeist (1982,  PG)
65
Slither (2006,  R)
66
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) (2002,  R)
67
Rear Window (1954,  PG)
68
Vertigo (1958,  PG)
69
Rope (1948,  PG)
70
Murder by Numbers (2002,  R)
71
Dial M for Murder (1954,  PG)
72
Strangers on a Train (1951,  PG)
73
Psycho (1960,  R)
74
The Birds (1963,  PG-13)
75
Following (1999,  R)
76
Hard Eight (Sydney) (1996,  R)
77
There Will Be Blood (2007,  R)
78
No Country for Old Men (2007,  R)
79
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964,  PG)
80
Love Liza (2002,  R)
81
Magnolia (1999,  R)
82
21 Grams (2003,  R)
83
Amores Perros (2001,  R)
84
Boogie Nights (1997,  R)
85
Wonderland (2003,  R)
86
The Salton Sea (2002,  R)
87
Brick (2006,  R)
88
Hard Candy (2006,  R)
89
Mysterious Skin (2005,  NC-17)
90
The Woodsman (2004,  R)
91
Little Children (2006,  R)
92
The Machinist (2004,  R)
93
Naked Lunch (1991,  R)
94
Brazil (1985,  R)
95
La Cité des Enfants Perdus (The City of Lost Children) (1995,  R)
96
Delicatessen (1991,  R)
97
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
98
Road to Perdition (2002,  R)
99
The Untouchables (1987,  R)
100
Primer (2004,  PG-13)
101
Pi (1998,  R)
102
The Hudsucker Proxy (1994,  PG)
103
One Hour Photo (2002,  R)
104
The Conversation (1974,  PG)
105
Blow Out (1981,  R)
106
Body Double (1984,  R)
107
Mystic River (2003,  R)
108
Dirty Harry (1971,  R)
109
Eyes Wide Shut (1999,  R)
110
Zodiac (2007,  R)
111
The Game (1997,  R)
112
Panic Room (2002,  R)
113
Alien 3 (1992,  R)
114
Eraserhead (1977,  Unrated)
115
Sisters (1973,  R)
116
Harold and Maude (1971,  PG)
117
Mean Streets (1973,  R)
118
Taxidermia (2006,  Unrated)
119
Oldboy (2005,  R)
120
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
121
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
122
Fat Girl (À ma soeur!) (2001,  Unrated)
123
Julien Donkey-Boy (1999,  R)
124
Straw Dogs (1971,  R)
125
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) (1999,  R)
126
El Aura (The Aura) (2006,  Unrated)
127
Nine Queens (Nueve reinas) (2002,  R)
128
Inland Empire (2006,  R)
129
Gummo (1997,  R)
130
Mystery Train (1989,  R)
131
Kids (1995,  NC-17)
132
Spun (2003,  R)
133
Bully (2001,  R)
134
Ken Park (2002,  Unrated)
135
Broken Flowers (2005,  R)
136
Sideways (2004,  R)
137
Adaptation (2002,  R)
138
Being John Malkovich (1999,  R)
139
La Science des Rêves (The Science of Sleep) (2006,  R)
140
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
141
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
142
The Squid and the Whale (2005,  R)
143
Garden State (2004,  R)
144
The Fountain (2006,  PG-13)
145
Natural Born Killers (1994,  NC-17)
146
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
147
Punch-Drunk Love (2002,  R)
148
The Big Lebowski (1998,  R)
149
Raising Arizona (1987,  PG-13)
150
Fargo (1996,  R)
151
Heat (1995,  R)
152
Be Kind Rewind (2008,  PG-13)
153
Ed Wood (1994,  R)
154
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
155
Reservoir Dogs (1992,  R)
156
Harsh Times (2006,  R)
157
Pulp Fiction (1994,  R)
158
The Descent (2006,  R)
159
The Deer Hunter (1978,  R)
160
Apocalypse Now (1979,  R)
161
Full Metal Jacket (1987,  R)
162
Four Rooms (1996,  R)
163
Desperado (1995,  R)
164
El Mariachi (1993,  R)
165
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
166
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
167
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
168
Sin City (2005,  R)
169
Batman (1989,  PG-13)
170
Batman Returns (1992,  PG-13)
171
The Faculty (1998,  R)
172
Death Wish (1974,  R)
173
Funny Games (1998,  Unrated)
174
Irreversible (2002,  Unrated)
175
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
176
A History of Violence (2005,  R)
177
Crash (1996,  NC-17)
178
The Fly (1986,  R)
179
Rosemary's Baby (1968,  R)
180
Invasion of the Body Snatchers (1956,  PG)
181
The Omen (1976,  R)
182
Persona (1966,  Unrated)
183
Jungfrukällan (The Virgin Spring) (1960,  Unrated)
184
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) (1957,  Unrated)
185
The Last House on the Left (1972,  Unrated)
186
The Wicker Man (1973,  R)
187
Mean Creek (2004,  R)
188
A Scanner Darkly (2006,  R)
189
Fast Food Nation (2006,  R)
190
Super Size Me (2004,  PG-13)
191
Fahrenheit 9/11 (2004,  R)
192
Bowling for Columbine (2002,  R)
193
Sicko (2007,  PG-13)
194
Stranger Than Paradise (1984,  R)
195
Down by Law (1986,  R)
196
Human Nature (2002,  R)
197
Angel-A (2005,  R)
198
Coffee and Cigarettes (2004,  R)
199
Elephant (2003,  R)
200
Gerry (2003,  R)
201
Last Days (2005,  R)
202
Drugstore Cowboy (1989,  R)
203
My Own Private Idaho (1991,  R)
204
Buffalo 66 (1998,  R)
205
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
206
River's Edge (1987,  R)
207
A Bronx Tale (1993,  R)
208
The Basketball Diaries (1995,  R)
209
Half Nelson (2006,  R)
210
Lost In Translation (2003,  R)
211
The Virgin Suicides (2000,  R)
212
The Dreamers (2004,  NC-17)
213
The Weather Man (2005,  R)
214
American Beauty (1999,  R)
215
The Royal Tenenbaums (2001,  R)
216
The Life Aquatic with Steve Zissou (2004,  R)
217
The Darjeeling Limited (2007,  R)
218
Rushmore (1998,  R)
219
Stand by Me (1986,  R)
220
The Goonies (1985,  PG)
221
Hook (1991,  PG)
222
Bottle Rocket (1996,  R)
223
Serial Mom (1994,  R)
224
American Psycho (2000,  R)
225
Fight Club (1999,  R)
226
Ghost World (2001,  R)
227
Donnie Darko (2001,  R)
228
The Dangerous Lives of Altar Boys (2002,  R)
229
Sleepers (1996,  R)
230
Murder in the First (1994,  R)
231
Boys Don't Cry (1999,  R)
232
The Wizard (1989,  PG)
233
WarGames (War Games) (1983,  PG)
234
Short Circuit (1986,  PG)
235
WALL-E (2008,  G)
236
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
237
Tenebre, (Unsane) (1982,  R)
238
Inferno (1980,  R)
239
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
240
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
241
Aliens (1986,  R)
242
Alien (1979,  R)
243
The Others (2001,  PG-13)
244
Alien Resurrection (1997,  R)
245
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
246
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) (2004,  PG-13)
247
Thesis (Tesis) (1996,  R)
248
8MM (1999,  R)
249
Vacancy (2007,  R)
250
Spoorloos (The Vanishing) (1988,  Unrated)
251
Cache (Hidden) (2005,  R)
252
Wild At Heart (1990,  R)
253
The Elephant Man (1980,  PG)
254
El Orfanato (The Orphanage) (2007,  R)
255
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
256
The Man Who Wasn't There (2001,  R)
257
Cronos (1994,  R)
258
Barton Fink (1991,  R)
259
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) (2001,  R)
260
Funny Games (2008,  R)
261
The United States of Leland (2004,  R)
262
Paradise Now (2005,  PG-13)
263
The Manson Family (2004,  Unrated)
264
Welcome to the Dollhouse (1996,  R)
265
Children of Men (2006,  R)
266
Happiness (1998,  Unrated)
267
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
268
Y Tu Mama Tambien (2001,  R)
269
Storytelling (2002,  R)
270
Palindromes (2004,  Unrated)
271
A Little Princess (1995,  G)
272
Inside Man (2006,  R)
273
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) (,  NC-17)
274
Shoot 'Em Up (2007,  R)
275
Do the Right Thing (1989,  R)
276
Powaqqatsi (1988,  G)
277
Koyaanisqatsi - Life Out of Balance (1983,  Unrated)
278
Naqoyqatsi (Naqoyqatsi: Life as War) (2002,  PG)
279
Haze (2005,  Unrated)
280
V for Vendetta (2006,  R)
281
Kontroll (2005,  R)
282
Run Lola Run (Lola rennt) (1999,  R)
283
The Idiots (Idioterne) (Dogma 95) (2000,  R)
284
El Topo (1970,  Unrated)
285
Santa sangre (Holy Blood) (1990,  NC-17)
286
Acción mutante (Mutant Action) (1993,  Unrated)
287
Freaks (1932,  Unrated)
288
Crimen ferpecto (El Crimen Perfecto) (2005,  Unrated)
289
Freaked (1993,  PG-13)
290
La Comunidad (Common Wealth) (2000,  R)
291
Pee-wee's Big Adventure (1985,  PG)
292
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
293
Dogville (2003,  R)
294
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
295
The Addams Family (1991,  PG-13)
296
Addams Family Values (1993,  PG-13)
297
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
298
El Día de la bestia (The Day of the Beast) (1999,  R)
299
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
300
Big Fish (2003,  PG-13)
301
Sleepy Hollow (1999,  R)
302
Mars Attacks! (1996,  PG-13)
303
Dick Tracy (1990,  PG)
304
Frankenweenie (1992,  PG)
305
True Romance (1993,  R)
306
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
307
Sixteen Candles (1984,  PG)
308
The Breakfast Club (1985,  R)
309
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
310
Fast Times At Ridgemont High (1982,  R)
311
Gremlins (1984,  PG)
312
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
313
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
314
Back to the Future (1985,  PG)
315
Back to the Future Part II (1989,  PG)
316
The Howling (1981,  R)
317
Detroit Rock City (1999,  R)
318
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
319
The Truman Show (1998,  PG)
320
The Holy Mountain (1973,  R)
321
Little Miss Sunshine (2006,  R)
322
8 1/2 (1963,  Unrated)
323
La Strada (The Road) (1954,  PG)
324
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
325
Groundhog Day (1993,  PG)
326
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
327
Memento (2000,  R)
328
The Prestige (2006,  PG-13)
329
Batman Begins (2005,  PG-13)
330
Insomnia (2002,  R)
331
The 39 Steps (1935,  PG)
332
Carlito's Way (1993,  R)
333
Scarface (1983,  R)
334
Dressed to Kill (1980,  R)
335
An American Crime (2007,  R)
336
North by Northwest (1959,  Unrated)
337
Signs (2002,  PG-13)
338
Dog Day Afternoon (1975,  R)
339
The Man Who Knew Too Much (1956,  PG)
340
Requiem for a Dream (2000,  R)
341
Jarhead (2005,  R)
342
Buffalo Soldiers (2001,  R)
343
Before the Devil Knows You're Dead (2007,  R)
344
I Confess (1952,  Unrated)
345
Dazed and Confused (1993,  R)
346
The Shining (1980,  R)
347
A Clockwork Orange (1971,  R)
348
Trainspotting (1996,  R)
349
Snatch (2001,  R)
350
Saboteur (1942,  PG)
351
Empire Records (1995,  PG-13)
352
American History X (1998,  R)
353
The Believer (2002,  R)
354
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) (1979,  NC-17)
355
Pink Flamingos (1972,  NC-17)
356
13 Tzameti (2005,  Unrated)
357
Intacto (2002,  R)
358
Bad Lieutenant (1992,  R)
359
After Hours (1985,  R)
360
Gangs of New York (2002,  R)
361
The Silence of the Lambs (1991,  R)
362
Seven (Se7en) (1995,  R)
363
The Usual Suspects (1995,  R)
364
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
365
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
366
The Way of the Gun (2000,  R)
367
The Godfather (1972,  R)
368
The Godfather, Part II (1974,  R)
369
The Godfather, Part III (1990,  R)
370
2LDK (2002,  Unrated)
371
Babel (2006,  R)
372
Pixote: A Lei do Mais Fraco (Pixote) (Pixote, the Law of the Weakest) (1981,  R)
373
Empire of the Sun (1987,  PG)
374
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
375
The Great Escape (1963,  Unrated)
376
Sunshine (2007,  R)
377
The Princess Bride (1987,  PG)
378
Event Horizon (1997,  R)
379
Grizzly Man (2005,  R)
380
28 Weeks Later... (2007,  R)
381
Ten Minutes Older: The Trumpet (2002,  Unrated)
382
I Hired a Contract Killer (1990,  Unrated)
383
Saibogujiman kwenchana (I'm a Cyborg, But That's OK) (2006,  Unrated)
384
La Jetée (The Pier) (1962,  Unrated)
385
The King of Kong: A Fistful of Quarters (2007,  PG-13)
386
Confessions of a Superhero (2007,  R)
387
¿Quién puede matar a un niño? (Who Can Kill a Child?)(Death is Child's Play)(Island of the Damned) (1976,  R)
388
Léon (The Professional) (1994,  R)
389
The Fifth Element (1997,  PG-13)
390
Spaceballs (1987,  PG)
391
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
392
Lat sau san taam (Hard-Boiled) (1992,  R)
393
The Killer (Dip huet seung hung) (1989,  Unrated)
394
My Flesh and Blood (2003,  Unrated)
395
Sick: The Life and Death of Bob Flanagan, Supermasochist (1997,  Unrated)
396
Little Otik (2001,  Unrated)
397
Hukkle (2001,  Unrated)
398
Uzumaki (2002,  G)
399
Alice (Neco z Alenky) (1988,  Unrated)
400
Save The Green Planet (2005,  Unrated)
401
Six-String Samurai (1998,  PG-13)
402
Forbidden Zone (1982,  R)
403
Eyes Without a Face (1962,  Unrated)
404
Citizen Kane (1941,  PG)
405
Halloween (1978,  R)
406
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
407
Cape Fear (1991,  R)
408
I Shot Andy Warhol (1996,  R)
409
The Bridge (2006,  R)
410
Alice Doesn't Live Here Anymore (1974,  PG)
411
Volver (2006,  R)
412
Bad Education (La Mala educación) (2004,  NC-17)
413
Todo Sobre Mi Madre (All About My Mother) (1999,  R)
414
Killing Zoe (1994,  R)
415
Matador (1986,  NC-17)
416
The Rules of Attraction (2002,  R)
417
The Outsiders (1983,  PG)
418
The Lost Boys (1987,  R)
419
Weird Science (1985,  PG-13)
420
The People Under The Stairs (1991,  R)
421
Big (1988,  PG)
422
Nothing But Trouble (1991,  PG-13)
423
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
424
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
425
The Witches (1990,  PG)
426
Death Becomes Her (1992,  PG-13)
427
Election (1999,  R)
428
13 Ghosts (1960,  Unrated)
429
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
430
Falling Down (1993,  R)
431
Fire in the Sky (1993,  PG-13)
432
The Terminator (1984,  R)
433
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
434
Jaws (1975,  PG)
435
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
436
Shanks (1974,  PG)
437
I'm Not There (2007,  R)
438
Los Olvidados (The Young and the Damned) (1952,  Unrated)
439
Sid & Nancy (1986,  R)
440
End of the Century - The Story of the Ramones (2004,  Unrated)
441
The Clash: Westway to the World (2000,  Unrated)
442
Walk the Line (2005,  PG-13)
443
Bukowski: Born into This (2003,  R)
444
Professione: reporter (The Passenger) (1975,  PG-13)
445
Dirty Work (1998,  PG-13)
446
Memoirs of an Invisible Man (1992,  PG-13)
447
Cry Baby (1990,  PG-13)
448
The Sixth Sense (1999,  PG-13)
449
Office Space (1999,  R)
450
Schindler's List (1993,  R)
451
Unbreakable (2000,  PG-13)
452
The Devil and Daniel Johnston (2006,  PG-13)