My Favorite Movies


  1. SexiVixxEN
  2. .:SexiVixxEN

My Favorite Movies in the World.I will watch these ones over and over,Never getting tired of them.

  SexiVixxEN's Rating My Rating
1
We Are Marshall (2006,  PG)
We Are Marshall
First of all I want to say Hands down this is the best Football movie I have ever seen.I think we need more stars than 5 cause I dam sure wanted to rate this higher.Friends listen to me,Make this movie a top priority.A true story of a school that lost its team,and a town that lost their hope until one day 1 man stepped up to a brutal challenge of trying to change that town.Matthew McConaughey delivers a Stellar performance as coach Jack Lengyel,he moved his family into the town in the middle of the worst pain and devastation they had ever known,and proved to them as long as you dream,and never give up you can change a team and a town.I kid you not,Man or Woman this movie WILL make you cry! And you will hold your breath until the final moments of this tremendous film,and finally it will make you want to jump out of your seat and with a thunderous Roar Scream "We Are Marshall!"SEE THIS MOVIE ASAP!!
Image and video hosting by TinyPic
2
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
One word-Awesome!

Image and video hosting by TinyPic
3
The Rock (1996,  R)
The Rock
The Rock,I can't say enough.Powerful cast ,Intense storyline an action.This is my very favorite movie in the world.10 stars.
4
United 93 (2006,  R)
United 93
This movie is very gripping and powerful.Be ready for an intense movie and alot of gratitude.
5
World Trade Center (2006,  PG-13)
World Trade Center
Another very powerful movie.Excellent!
6
You, Me and Dupree (2006,  PG-13)
7
Footloose (1984,  PG)
Footloose
One of my all time top 5 fav movies!Hey I am an 80's child leave me alone !

;)
8
Jerry Maguire (1996,  R)
9
White Noise (2005,  PG-13)
10
Poltergeist (1982,  PG)
11
Risky Business (1983,  R)
12
Guess Who (2005,  PG-13)
13
Drumline (2002,  PG-13)
14
National Lampoon's Christmas Vacation (1989,  PG-13)
15
A History of Violence (2005,  R)
16
Young Guns (1988,  R)
17
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
18
Apollo 13 (1995,  PG)
19
Uptown Girls (2003,  PG-13)
20
The Whole Nine Yards (2000,  R)
The Whole Nine Yards
Loved It!! =)
21
Phenomenon (1996,  PG)
22
Grease (1978,  PG)
Grease
Its a classic!Come on!
23
Dogs in Space (1987,  R)
Dogs in Space
I love this movie for the pure fact that I am a true blue Michael Hutchence fan!!
24
Seven (Se7en) (1995,  R)
Seven (Se7en)
Twisted and chilling.Kevin Spacey was Excellent in this film!
25
Me, Myself & Irene (2000,  R)
26
The Cable Guy (1996,  PG-13)
27
Liar Liar (1997,  PG-13)
Liar Liar
One of my all time favorite comedies !!
28
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
Whoo Hooo!Another classic,I could watch this anytime.
29
She's Having a Baby (1988,  PG-13)
She's Having a Baby
For some reason my world stops when this movie is on.Its got everything,comedy ,drama,happy,sad etc.Kevin Bacon is awesome,its just a sweet story I LOVE this movie!
30
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
31
Pacific Heights (1990,  R)
32
Taxi (2004,  PG-13)
33
Blown Away (1994,  R)
34
Welcome Home Roxy Carmichael (1990,  PG-13)
35
Romy and Michele's High School Reunion (1997,  R)
36
Interview with the Vampire (1994,  R)
37
Adaptation (2002,  R)
Adaptation
Very good movie.Extremely intense.
38
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
39
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
40
Somewhere in Time (1980,  PG)
Somewhere in Time
This is an amazing movie.Yes guys its a chic flick.My mom had asked me to watch it with her when I was young and I loved the story,it was just heart wrenching.My mom passed away a year ago, and I have seen this on a couple of times and I always think of her,makes it a little hard to watch,but its a beautiful love story.A real Classic.
41
Premonition (2007,  PG-13)
Premonition
This movie was Pretty good.I honestly liked Next and Deja Vu much better.Wow I have watched a lot of 'Time' movies lately lol.Anyway its worth a watch,it just didnt blow me away.=)
42
Lone Star State of Mind (2002,  PG-13)
43
Benny & Joon (1993,  PG)
44
A Few Good Men (1992,  R)
45
The Black Stallion (1979,  G)
46
Kuffs (1992,  PG-13)
47
I'm Only Looking: The Best of INXS (2004,  Unrated)
I'm Only Looking: The Best of INXS
The best FROM the Best!!!!!
48
The Great Race (1965,  Unrated)
The Great Race
Brings back great memories of good times spent with my Mom when she was alive.
49
Hysteria - The Def Leppard Story (,  R)
50
INXS - Live Baby Live (,  Unrated)
INXS - Live Baby Live
Probably the most Amazing Concert I have ever seen.I wish I could have been there,On that history making day,I wish I could have seen Michael when he was at his peak of success and happy.If I could go back in time I would probably do just about anything to have seen this live.High Energy Amazing sound all of INXS' best songs performed by the one and only true frontman INXS ever needed.This DVD goes into alot of detail about all the behind the scenes stuff that went on and how the remaining band memebers felt about that day and that concert.I will admit it,INXS and Michael Hutchence for those that do not know me well are my absolute weakness.So I will show NO shame in my game and admit that yes I probably watch this like every 6-8 weeks,I love it that much.It helps me to hold on to the true essence of everything that Hutch was,and how he was able to 'MYSTIFY" a crowd of over 72,000 in one day and he did it all Live Baby Live.
51
Schindler's List (1993,  R)
52
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
53
Starman (1984,  PG-13)
54
Splash (1984,  PG)
55
Mr. and Mrs. Smith (,  Unrated)
56
Smokin' Aces (2007,  R)
57
Jesus of Nazareth (,  Unrated)
Jesus of Nazareth
Absolutley Amazing!
58
Fargo (1996,  R)
59
Heaven and Earth Magic (1962,  Unrated)
Heaven and Earth Magic
Not Interested
60
In Like Flint (1967,  Unrated)
In Like Flint
Not Interested
61
East of Eden (1955,  PG)
East of Eden
Ok,finally saw my first James Dean film.What a sweet soul this guy was,What a tragedy,Who knows what he could have became,Anyway.If you are at all curious,this was great,Sad,the whole deal with him and Aaron's mom.But James or 'Cal' his character's name is definitely the main dish in this movie.His sweet,shy,slightly mischevious,quirky and very unpredicle nature was absolutely captivating.I think I am developing a whole new obsession here.I hate when I do that with dead celebs.Anyway he was great and again so sad,I can't wait to see the other movie.If you have ever been curious,do it,watch it,life is too short,Enjoy all these great films while we still have them intact.=)
62
The Poseidon Adventure (1972,  PG)
63
Cleopatra Jones (1973,  PG)
Cleopatra Jones
Not Interested
64
Superman (1978,  PG)
65
The Dark Crystal (1982,  PG)
66
Bill Cosby: Himself (1982,  PG)
Bill Cosby: Himself
Everyone should see this! It's a Classic!
67
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
68
Mr. Mom (1983,  PG)
69
Harry and the Hendersons (1987,  PG)
70
A Time to Kill (1996,  R)
A Time to Kill
This is an incredible movie,if you havent seen it,do yourself a favor go pick this one up tonight!
71
Singin' in the Rain (1952,  G)
Singin' in the Rain
Simply Amazing
72
Blazing Saddles (1974,  R)
73
Grumpy Old Men (1993,  PG-13)
74
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
75
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
76
Grumpier Old Men (1995,  PG-13)
77
Drop Dead Fred (1991,  PG-13)
78
The Rocketeer (1991,  PG)
79
Bill & Ted's Bogus Journey (1991,  PG)
80
The Addams Family (1991,  PG-13)
81
Hook (1991,  PG)
82
Equilibrium (2002,  R)
Equilibrium
Wow,Ok where do I start?First of all I want to say Lilo you are my new hero.I watched this because of you,I wanted to see what a 'Real Facebreaker' truely meant.I was NOT disappointed!This movie is BAD ASS with a Capital BAD ASS! OK?
Image and video hosting by TinyPic
I am really starting to think I have testosterone mixed in my food every now and then by my family members,because it's just not normal for a chick like myself to enjoy action movies at the level I do.Lilo I know you can relate.I must say the concept of this movie is wildy creative a society that can supposedly live in harmony bulit on a belief that if you can completely remove human emotions from a person ,you can eradicate war,hate,so on by creating a emtionless mankind.So they have to take there daily doses of this med to prevent them from feeling anything,It is a crime punishable by death.This movie is top notch.MEN listen to me,you like action this movie WILL deliver!Lilo I love you girl,this movie got my blood racing ,with that said the 'climax' of this movie with the white outfit gun scene for me was absolutely Orgasmic.No other way to describe it.ALL action fans I urge you to see this!!!! =)
83
Black Beauty (1994,  G)
84
Michael (1996,  PG)
85
The Big Lebowski (1998,  R)
The Big Lebowski
Whooo Hooo,I can scratch this off the list now.This was a cool flick,I Sooooo love Jeff Bridges' or should I say 'Dude's' character.He was so funny so laid back.Dressed the way I wish I could dresss every day,shit talk about being comfy and not giving a dam what people think.I loved it,If you haven't seen this yet you should.=)
86
Playing by Heart (1998,  R)
87
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
I know,I know I can't believe I am just seeing this one.Two things,Guy Ritchie should make a hell of alot more films cause he is just genius.Two I am Loving Jasoon Statham more and more with every movie I see with him.His humor his demeanor,he just roaks!Anyway I am sure I am the last person on the face of the planet to see this,but if you havent this is defintely a great one,it never gets boring,some very funny moments and a surprise role for Sting.5 stars Solid!
88
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
89
The Astronaut's Wife (1999,  R)
90
Stir of Echoes (1999,  R)
91
American Beauty (1999,  R)
92
Three Kings (1999,  R)
93
Fight Club (1999,  R)
94
The Story of Us (1999,  R)
95
Being John Malkovich (1999,  R)
96
The Bone Collector (1999,  R)
97
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
98
Girl, Interrupted (1999,  R)
99
Any Given Sunday (1999,  R)
100
Cirque du Soleil: Dralion (2000,  Unrated)
101
Pitch Black (2000,  R)
102
Final Destination (2000,  R)
103
Romeo Must Die (2000,  R)
104
The Skulls (2000,  PG-13)
105
Frequency (2000,  PG-13)
Frequency
Excellent!!
106
American Psycho (2000,  R)
American Psycho
Christian Bale,Ahhh so great in this one!Awesome cast,completely twisted and sick storyline that kept me glued till the end.I will never look at business cards the same way again.
Image and video hosting by TinyPic
107
Gladiator (2000,  R)
108
Road Trip (2000,  R)
109
Mission Impossible 2 (2000,  PG-13)
110
Shanghai Noon (2000,  PG-13)
111
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
112
The Perfect Storm (2000,  PG-13)
113
X-Men (2000,  PG-13)
114
What Lies Beneath (2000,  PG-13)
115
Coyote Ugly (2000,  PG-13)
116
Hollow Man (2000,  R)
117
The Cell (2000,  R)
118
The Way of the Gun (2000,  R)
119
Remember the Titans (2000,  PG)
120
Meet the Parents (2000,  PG-13)
121
Requiem for a Dream (2000,  R)
Requiem for a Dream
um, WHOA!Wild!
Check out my Quiz!!!

Requiem for a Dream Quiz!!!!!
122
Pay It Forward (2000,  PG-13)
123
Bedazzled (2000,  PG-13)
124
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
125
Men of Honor (2000,  R)
126
Little Nicky (2000,  PG-13)
127
How the Grinch Stole Christmas (2000,  PG)
128
The 6th Day (2000,  PG-13)
129
Proof of Life (2000,  R)
130
Cast Away (2000,  PG-13)
131
The Family Man (2000,  PG-13)
132
Traffic (2000,  R)
133
Reindeer Games (Deception) (2000,  R)
134
Snatch. (2001,  R)
135
Memento (2000,  R)
Memento
Just um,make sure you pee and have all your junk food ready,you cant miss ANY of this movie.AWESOME!
136
The Wedding Planner (2001,  PG-13)
137
Sweet November (2001,  PG-13)
138
Blow (2001,  R)
139
Bridget Jones's Diary (2001,  R)
140
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
141
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
142
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
143
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
144
The Others (2001,  PG-13)
145
Rock Star (2001,  R)
146
Zoolander (2001,  PG-13)
147
Training Day (2001,  R)
148
The Last Castle (2001,  R)
149
Monsters, Inc. (2001,  G)
150
Monster's Ball (2001,  R)
Monster's Ball
This is such a great movie it's sad,Passionate,intense its got it all.If you have not seen this you need to.
151
Spy Game (2001,  R)
152
Behind Enemy Lines (2001,  PG-13)
153
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
154
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
155
Black Hawk Down (2001,  R)
Black Hawk Down
Excellent!!
156
I Am Sam (2002,  PG-13)
157
John Q (2002,  PG-13)
John Q
One of the best movies I have ever seen!
158
Suicide Kings (1997,  R)
Suicide Kings
Awesome! Loved it,I love the cast,Walken Dennis Leary,Sean Patrick Flanery!!Great action and suspense,A curvy ass twist ending,If you haven't seen this you need too.=)
159
The Mothman Prophecies (2002,  PG-13)
160
We Were Soldiers (2002,  R)
161
40 Days and 40 Nights (2002,  R)
162
Ice Age (2002,  PG)
163
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
164
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
165
The Fifth Element (1997,  PG-13)
166
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
167
An American Werewolf in London (1981,  R)
168
The Client (1994,  PG-13)
169
Frailty (2002,  R)
170
The Sweetest Thing (2002,  R)
171
The Scorpion King (2002,  PG-13)
172
Unfaithful (2002,  R)
173
About a Boy (2002,  PG-13)
174
The Sum of All Fears (2002,  PG-13)
175
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
176
Windtalkers (2002,  R)
177
Minority Report (2002,  PG-13)
Minority Report
I LOVE this movie!
178
Road to Perdition (2002,  R)
179
Signs (2002,  PG-13)
180
The Good Girl (2002,  R)
181
Blood Work (2002,  R)
182
Cabin Fever (2002,  R)
183
City by the Sea (2002,  R)
184
Igby Goes Down (2002,  R)
185
Sweet Home Alabama (2002,  PG-13)
186
The Transporter (2002,  PG-13)
187
White Oleander (2002,  PG-13)
188
Knockaround Guys (2002,  R)
189
Die Another Day (2002,  PG-13)
190
Analyze That (2002,  R)
191
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
192
Gangs of New York (2002,  R)
193
Just Married (2003,  PG-13)
194
The Recruit (2003,  PG-13)
195
Eurotrip (2003,  R)
Eurotrip
Hilarious !!!
196
Final Destination 2 (2003,  R)
197
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
198
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
199
Old School (2003,  R)
200
The Life of David Gale (2003,  R)
201
The Hunted (2003,  R)
202
Dreamcatcher (2003,  R)
203
Basic (2003,  R)
204
A Man Apart (2003,  R)
205
Anger Management (2003,  PG-13)
206
Identity (2003,  R)
207
X2 (2003,  PG-13)
208
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
209
Finding Nemo (2003,  G)
210
The Italian Job (2003,  PG-13)
211
The Fast and the Furious (2001,  PG-13)
212
Hollywood Homicide (2003,  PG-13)
213
Bad Boys II (2003,  R)
214
Seabiscuit (2003,  PG-13)
215
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
216
Freddy vs. Jason (2003,  R)
217
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)