My Favorite Movies


  ShanaC's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
best movie ever...my all time fave
2
Fight Club (1999,  R)
Fight Club
must have watched this a billion times...and could watch it a billion more...love it....edward norton rules
3
The Godfather (1972,  R)
The Godfather
greatest movie ever made
4
Dazed and Confused (1993,  R)
Dazed and Confused
i can watch this movie a billion times and still not be sick of it! i love it, all the actors are GREAT in it and the movie is halarious....one of my all time faves
5
The Departed (2006,  R)
The Departed
wicked movie, leo was such a great actor in this movie.....loved this movie...a must see for sure...great acting by all and very well written
6
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates
i adore this movie
7
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
8
The Jacket (2005,  R)
The Jacket
Adrein Brody is a wonderful actor in this movie, a must see
9
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
10
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
11
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
12
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
13
The Notebook (2004,  PG-13)
14
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
15
The Waterboy (1998,  PG-13)
16
American History X (1998,  R)
American History X
Edward Norton=love
17
The Silence of the Lambs (1991,  R)
18
Wedding Crashers (2005,  R)
19
Saw (2004,  R)
20
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
21
Empire of the Sun (1987,  PG)
Empire of the Sun
Christian Bale is amazing in this movie....such an emotional movie....love it
22
My Girl (1991,  PG)
23
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
24
Saw II (2005,  R)
25
The Breakfast Club (1985,  R)
26
Red Dragon (2002,  R)
Red Dragon
freaking awesome movie, love it
27
Billy Madison (1995,  PG-13)
28
D2: The Mighty Ducks (1994,  PG)
29
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic
beautiful movie
30
Back to the Future (1985,  PG)
31
10th and Wolf (2006,  R)
32
Jarhead (2005,  R)
33
Hannibal Rising (2007,  R)
Hannibal Rising
awesome movie, great acting by Gaspard, great action, great background story..really liked it
34
Harold & Kumar Go to White Castle (2004,  R)
Harold & Kumar Go to White Castle
love it!!! john cho and kal penn rule!!
35
Grindhouse (Grind House) (2007,  R)
Grindhouse (Grind House)
awesome movie
36
Little Nicky (2000,  PG-13)
37
Fried Green Tomatoes (1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
really good movie
38
Perfume: The Story of a Murderer (2006,  R)
39
Half Baked (1998,  R)
Half Baked
hahahaha love this movie
40
Fetching Cody (2005,  Unrated)
41
An Avonlea Christmas (Happy Christmas, Miss King) (2000,  PG)
42
The Quick and the Dead (1995,  R)
The Quick and the Dead
i really like this movie
43
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
44
The Last Samurai (2003,  R)
45
King Kong (2005,  PG-13)
46
Seven (Se7en) (1995,  R)
47
Interview with the Vampire (1994,  R)
48
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
49
Shrek 2 (2004,  PG)
50
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
51
Legends of the Fall (1994,  R)
Legends of the Fall
love this movie, so beautiful
52
A Walk to Remember (2002,  PG)
53
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
awesome movie
54
Meet The Fockers (2004,  PG-13)
55
Carrie (1976,  R)
56
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
57
The Lion King (1994,  G)
58
Mission: Impossible III (2006,  PG-13)
59
Boiler Room (2000,  R)
60
The Green Mile (1999,  R)
The Green Mile
great movie, great acting
61
Armageddon (1998,  PG-13)
62
Bill & Ted's Excellent Adventure (1989,  PG)
63
Black Hawk Down (2001,  R)
64
A League of Their Own (1992,  PG)
65
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
66
Hannibal (2001,  R)
67
Dogma (1999,  R)
68
Rush Hour (1998,  PG-13)
69
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II
i love the Godfather trilogy
70
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy (2004,  PG-13)
71
Casper (1995,  PG)
72
Disney's Aladdin (1992,  G)
73
Dallas 362 (2005,  R)
74
Meet the Parents (2000,  PG-13)
75
Scarface (1983,  R)
76
Resident Evil (2002,  R)
77
Shooter (2007,  R)
Shooter
really good movie
78
The Jungle Book (1967,  PG)
79
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
80
Sixteen Candles (1984,  PG)
81
Honey, I Shrunk the Kids (1989,  PG)
82
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest
great movie...wow...
Nicholson is amazing in it
83
25th Hour (2002,  R)
25th Hour
great movie
84
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
i like the references to the different fairy tales, and its a funny movie too, heath and matt work great together in it
85
Shanghai Knights (2003,  PG-13)
86
Underworld (2003,  R)
87
The NeverEnding Story (1984,  PG)
88
A Scanner Darkly (2006,  R)
A Scanner Darkly
good movie, i enjoyed it
89
The Lake House (2006,  PG)
The Lake House
loved it
90
Lady in the Water (2006,  PG-13)
Lady in the Water
from the movie trailers, i wasnt interested in this movie, but i wacthed it anyways and it was really good, great acting
91
Tsotsi (2006,  R)
Tsotsi
really good movie
92
Sleepers (1996,  R)
Sleepers
good movie...just creepy thinking that this stuff is most likely really happening
93
Jeepers Creepers (2001,  R)
Jeepers Creepers
hehehe justin long, plus the movie was good too lol
94
Mad Love (1995,  PG-13)
Mad Love
real good movie
95
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006,  PG-13)
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby
so freakiing funny.....will and sacha are sooo funny in it
96
Finding Nemo (2003,  G)
97
The Godfather, Part III (1990,  R)
98
Alpha Dog (2007,  R)
99
War (Rogue Assassin) (2007,  R)
100
Harsh Times (2006,  R)
101
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
102
Freedom Writers (2007,  PG-13)
103
Smokin' Aces (2007,  R)
104
Brick (2006,  R)
105
The 40 Year Old Virgin (2005,  R)
106
Primal Fear (1996,  R)
107
Fracture (2007,  R)
108
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) (2006,  PG-13)
109
The Covenant (2006,  PG-13)
110
Superbad (2007,  R)
111
Saw III (2006,  R)
112
Deja Vu (2006,  PG-13)
113
The Quiet (2006,  R)
114
Kingdom of Heaven (2005,  R)
115
The Painted Veil (2006,  PG-13)
116
A Clockwork Orange (1971,  R)
117
The Number 23 (2007,  R)
118
Candy (2006,  R)
119
Hot Fuzz (2007,  R)
120
The Four Feathers (2002,  PG-13)
121
Serenity (2005,  PG-13)
122
Running Scared (2006,  R)
123
Disturbia (2007,  PG-13)
124
Half Nelson (2006,  R)
Half Nelson
Ryan was wonderful and Shareeka was so great for someone so young, look forward to seeing her in more movies, they both worked perfect together.
125
Reign Over Me (2007,  R)
126
Rendition (2007,  R)
127
Knocked Up (2007,  R)
128
In the Land of Women (2007,  PG-13)
129
Juno (2007,  PG-13)
130
We Own the Night (2007,  R)
We Own the Night
sooo good, loved it
131
Mr. Bean's Holiday (2007,  G)
132
American Psycho (2000,  R)
American Psycho
Bale was wonderful in this, really chilling as Bateman
133
The Incredible Hulk (2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
Edward Norton rocked it in green, really good job.
134
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust
i thought this movie was gonna be dumb but i really liked it and you gotta see how Robert De Niro is in this movie...soooo funny!
135
The Cider House Rules (1999,  PG-13)
136
Martian Child (2007,  PG)
137
The Opposite of Sex (1998,  R)
138
Bernard and Doris (2007,  Unrated)
139
The Frighteners (1996,  R)
140
Eastern Promises (2007,  R)
141
Reality Bites (1993,  PG-13)
142
The Holiday (2006,  PG-13)
The Holiday
absolutely love this movie, can relate to Kate's character in many ways...
143
Step Brothers (2008,  R)
Step Brothers
freaking hilarious!
144
Pineapple Express (2008,  R)
Pineapple Express
awesome, and hilarious
145
The Fighting Sullivans (1944,  PG)
The Fighting Sullivans
really good movie, so sad to see all 5 brothers die, but its still really good.
146
Forgetting Sarah Marshall (2008,  R)
Forgetting Sarah Marshall
so freaking funny! jason segel rocks!
147
Dreamland (2006,  PG-13)
148
Role Models (2008,  R)
149
I Love You, Man (2009,  R)
I Love You, Man
Jason Segel and Paul Rudd are awesome together! My favourite part was when they where jamming to Rush...so funny. Love these guys.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments