Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
501 Great Directors
by
Emily
Clasicos
by
leonardo
Every Movie I've Seen
by
Nick
My DVD Collection
by
Donna
My DVDs
by
Rafael
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
??Sha-na-na-...
Shananana771313's Rating
My Rating
1
Almost Famous
(2000, R)
best movie ever!!!!
2
Jesus' Son
(1999, R)
3
Kicking and Screaming
(1995, R)
4
Sunset Strip
(2000, R)
5
When Harry Met Sally
(1989, R)
6
Someone Like You
(2001, PG-13)
7
The Big Chill
(1983, R)
8
American Pop
(1981, R)
9
Across the Universe
(2007, PG-13)
10
Apocalypse Now
(1979, R)
11
Steal This Movie
(2000, R)
12
The Salton Sea
(2002, R)
13
Donnie Darko
(2001, R)
14
Highway
(2001, R)
15
A Soldier's Sweetheart
(1998, R)
16
Rent
(2005, PG-13)
17
Mean Girls
(2004, PG-13)
18
Kill Me Later
(2001, R)
19
In the Mood
(1987, PG-13)
20
Can't Buy Me Love
(1987, PG-13)
21
Earthly Possessions
(1999, R)
22
Closer
(2004, R)
23
Vanilla Sky
(2001, R)
24
Empire Records
(1995, PG-13)
25
La Finestra di fronte (Facing Windows)
(2004, R)
26
Music From Another Room
(1997, PG-13)
27
JFK
(1991, R)
28
Me Without You
(2001, R)
29
A Knight's Tale
(2001, PG-13)
30
Alfie
(2004, R)
31
Cecil B. Demented
(2000, R)
32
Superbad
(2007, R)
33
The Manchurian Candidate
(2004, R)
34
Match Point
(2005, R)
35
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead
(1991, PG-13)
36
10 Things I Hate About You
(1999, PG-13)
37
American Beauty
(1999, R)
38
The Big Lebowski
(1998, R)
39
Black Hawk Down
(2001, R)
40
Blow Dry
(2001, R)
41
The Breakfast Club
(1985, R)
42
Bridget Jones's Diary
(2001, R)
43
Bridget Jones: The Edge of Reason
(, R)
44
Bully
(2001, R)
45
Bus Stop
(1956, Unrated)
46
The Cat's Meow
(2001, PG-13)
47
Chicago
(2002, PG-13)
48
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
(1988, PG)
49
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
(1988, R)
50
Crash
(2004, R)
51
Crime + Punishment in Suburbia
(2000, R)
52
Cry Baby
(1990, PG-13)
53
D2: The Mighty Ducks
(1994, PG)
54
The Devil Wears Prada
(2006, PG-13)