Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  shanul2cool's Rating My Rating
1
Scarface (1983,  R)
Click to Rate
2
Carlito's Way (1993,  R)
Click to Rate
3
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
4
Sin City (2005,  R)
Click to Rate
5
The Godfather (1972,  R)
Click to Rate
6
The Untouchables (1987,  R)
Click to Rate
7
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
8
U Turn (1997,  R)
Click to Rate
9
Road to Perdition (2002,  R)
Click to Rate
10
Suicide Kings (1997,  R)
Click to Rate
11
Riders (Steal) (2002,  R)
Click to Rate
12
Fresh (1994,  R)
Click to Rate
13
300 (2007,  R)
Click to Rate
14
The Usual Suspects (1995,  R)
Click to Rate
15
Pulp Fiction (1994,  R)
Click to Rate
16
Reservoir Dogs (1992,  R)
Click to Rate
17
Arlington Road (1999,  R)
Click to Rate
18
Identity (2003,  R)
Click to Rate
19
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
20
The Boondock Saints (1999,  R)
Click to Rate
21
Made Men (1999,  R)
Click to Rate
22
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
23
Rocky II (1979,  PG)
Click to Rate
24
Rocky III (1982,  PG)
Click to Rate
25
Rocky IV (1985,  PG)
Click to Rate
26
Rocky V (1990,  PG-13)
Click to Rate
27
Falling Down (1993,  R)
Click to Rate
28
Saw (2004,  R)
Click to Rate
29
The Game (1997,  R)
Click to Rate
30
My Boss's Daughter (2003,  R)
Click to Rate
31
The Man (2005,  PG-13)
Click to Rate
32
Kingpin (1996,  PG-13)
Click to Rate
33
The Recruit (2003,  PG-13)
Click to Rate
34
Enemy of the State (1998,  R)
Click to Rate
35
Face/Off (1997,  R)
Click to Rate
36
Smokin' Aces (2007,  R)
Click to Rate
37
The Butterfly Effect (2004,  R)
Click to Rate
38
Donnie Brasco (1997,  R)
Click to Rate
39
The Insider (1999,  R)
Click to Rate
40
The Godfather, Part II (1974,  R)
Click to Rate
41
The Godfather, Part III (1990,  R)
Click to Rate
42
Casino (1995,  R)
Click to Rate
43
Blood In, Blood Out (1993,  R)
Click to Rate
44
The Salton Sea (2002,  R)
Click to Rate
45
Assault on Precinct 13 (2005,  R)
Click to Rate
46
Frailty (2002,  R)
Click to Rate
47
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 (,  G)
Click to Rate
48
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Click to Rate
49
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Click to Rate
50
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Click to Rate
51
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
52
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
53
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
54
Ronin (1998,  R)
Click to Rate
55