My Favorite Movies


  sharechev's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption (1994,  R)
2
Batman Begins (2005,  PG-13)
3
Back to the Future (1985,  PG)
4
Remember the Titans (2000,  PG)
5
The Notebook (2004,  PG-13)
6
Shrek (2001,  PG)
7
Transformers (2007,  PG-13)
8
Dreamgirls (2006,  PG-13)
9
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
12
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
13
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
15
National Treasure (2004,  PG)
16
National Treasure: Book of Secrets (2007,  PG)
17
Love Actually (2003,  R)
18
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
19
Something New (2006,  PG-13)
20
The Family That Preys (2008,  PG-13)
21
The Secret Life of Bees (2008,  PG-13)
22
Mad Money (2008,  PG-13)
23
Chicago (2002,  PG-13)
24
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
25
Queen Latifah: Unauthorized (2005,  Unrated)
26
Beauty Shop (2005,  PG-13)
27
Set It Off (1996,  R)
28
The Great Debaters (2007,  PG-13)
29
John Q (2002,  PG-13)
30
Malcolm X (1992,  PG-13)
31
Much Ado About Nothing (1993,  PG-13)
32
Iron Man (2008,  PG-13)
33
Jackie Brown (1997,  R)
34
A Time to Kill (1996,  R)
35
Amos & Andrew (1993,  PG-13)
36
Uptown Saturday Night (1974,  PG)
37
Let's Do It Again (1975,  PG)
38
A Piece of the Action (1977,  PG)
39
Shaq's All Star Comedy Roast 2: Emmitt Smith (2003,  Unrated)
40
How to Make an American Quilt (1995,  PG-13)
41
The Voyage of La Amistad: A Quest for Freedom (1998,  Unrated)
42
Unchained Memories: Slave Narratives (2002,  Unrated)
43
Race to Freedom: The Underground Railroad (1994,  Unrated)
44
Martin's Big Words ... and More Stories from the African-American Tradition (2005,  Unrated)
45
For Colored Girls Who Have Considered Suicide (1982,  Unrated)
46
Love Jones (1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments