Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  sharkreb's Rating My Rating
1
Sixteen Candles (1984,  PG)
Click to Rate
2
Melody (1971,  G)
Click to Rate
3
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
Click to Rate
4
Back to the Future (1985,  PG)
Click to Rate
5
The Karate Kid Part II (1986,  PG)
Click to Rate
6
Grease (1978,  PG)
Click to Rate
7
The Debut (2001,  R)
Click to Rate
8
National Lampoon's Vacation (1983,  R)
Click to Rate
9
Glory (1989,  R)
Click to Rate
10
Disney's Aladdin (1992,  G)
Click to Rate
11
The Wood (1999,  R)
Click to Rate
12
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
Click to Rate
13
Shrek (2001,  PG)
Click to Rate
14
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
15
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
Click to Rate
16
History of the World -- Part I (1981,  R)
Click to Rate
17
Rocky (1976,  PG)
Click to Rate
18
I Wanna Hold Your Hand (1978,  PG)
Click to Rate
19
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
20
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Click to Rate
21
Ed Wood (1994,  R)
Click to Rate
22
The Producers (1968,  PG)
Click to Rate
23
Swingers (1996,  R)
Click to Rate
24
The Bad News Bears in Breaking Training (1977,  Unrated)
Click to Rate
25
Horse Feathers (1932,  Unrated)
Click to Rate
26
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Click to Rate
27
Stand by Me (1986,  R)
Click to Rate
28
Jesus Christ Superstar (1973,  G)
Click to Rate
29
Commando (1985,  R)
Click to Rate
30
Bulworth (1998,  R)
Click to Rate
31
Ruckus (Big Ruckus in a Small Town)(The Loner) (1981,  PG)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments