My Favorite Movies
| shaunamevans's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Camp Rock (2008, Unrated) |
|
|
| 2 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001, PG) |
|
|
| 3 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002, PG) |
|
|
| 4 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004, PG) |
|
|
| 5 |
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005, PG-13) |
|
|
| 6 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007, PG-13) |
|
|
| 7 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009, Unrated) |
|
|
| 8 |
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (, Unrated) |
|
|
| 9 |
The Thief Lord (2006, PG) |
|
|
| 10 |
The Lost Prince (2003, Unrated)
i've seen it but not the ending so i want 2 see it again . its a very moving piece i was touched .i really liked watching it . its not nice though the way they keeped the little boy locked away but its nice the way his older brother is still there for him and he always says he wont let them take him away (or something like that ) . i really enjoyed the man running around after all of his papers i could not stop laughing BUT unfortantly i could not see the ending that is why i have preesed WANT TO SEE IT but i would give it 5 STARS .it is a must see bbc film |
|
|
| 11 |
The Green Mile (1999, R) |
|
|
| 12 |
George and the Dragon (Dragon Sword) (2004, PG) |
|
|
| 13 |
Grease (1978, PG) |
|
|
| 14 |
Grease 2 (1982, PG) |
|
|
| 15 |
The Sound of Music (1965, G) |
|
|
| 16 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
|
| 17 |
Happy Feet (2006, PG) |
|
|
| 18 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
|
| 19 |
Honey (2003, PG-13) |
|
|
| 20 |
Sister Act (1992, PG) |
|
|
| 21 |
Sister Act 2: Back in the Habit (1993, PG) |
|
|
| 22 |
High School Musical (2006, Unrated) |
|
|
| 23 |
High School Musical 2 (2007, Unrated) |
|
|
| 24 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 25 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
|
| 26 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
|
| 27 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
|
| 28 |
Cheaper by the Dozen 2 (2005, PG) |
|
|
| 29 |
Man About Dog (2004, Unrated) |
|
|
| 30 |
American Pie 5: The Naked Mile (2006, R) |
|
|
| 31 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
|
| 32 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
|
| 33 |
American Dreamz (2006, PG-13) |
|
|
| 34 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
|
| 35 |
The Little Rascals - Little Papa, Dogs Is Dogs, Sprucin' Up (, Unrated) |
|
|
| 36 |
Ella Enchanted (2004, PG) |
|
|
| 37 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
|
| 38 |
Bring It On Again (2003, PG-13) |
|
|
| 39 |
Bring It On: All or Nothing (2006, PG-13) |
|
|
| 40 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
|
| 41 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
|
| 42 |
Braveheart (1995, R) |
|
|
| 43 |
Shrek (2001, PG) |
|
|
| 44 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
|
| 45 |
Hairspray (2007) (2007, PG) |
|
|
| 46 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 47 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005, PG) |
|
|
| 48 |
Fantastic Four (2005, PG-13) |
|
|
| 49 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007, PG) |
|
|
| 50 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
|
| 51 |
Daddy Day Care (2003, PG) |


