Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
Seen of-
1001 movies you must see before you...
by
Ross
Saw It In '08
by
Tina
Golden Movie Awards
by
Mio
Films that need watching and having
by
Pavandeep
damianpatterson13's new List
by
Damian
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Shaun
ShaunGrierson's Rating
My Rating
1
Aliens
(1986, R)
2
Alien
(1979, R)
3
Batman
(1989, PG-13)
4
Batman Begins
(2005, PG-13)
5
Batman Returns
(1992, PG-13)
6
Big Daddy
(1999, PG-13)
7
Big Momma's House
(2000, PG-13)
8
Cars
(2006, G)
9
Charlie and the Chocolate Factory
(2005, PG)
good
10
Cinderella Man
(2005, PG-13)
11
Cool Runnings
(1993, PG)
12
Dumb and Dumber
(1994, PG-13)
13
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story
(, Unrated)
14
Finding Nemo
(2003, G)
15
Freaky Friday
(2003, PG)
16
Ghostbusters
(1984, PG)
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets
(2002, PG)
18
Harry Potter and the Goblet of Fire
(2005, PG-13)
good
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix
(2007, PG-13)
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
(2004, PG)
21
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
(2001, PG)
22
Home Alone
(1990, PG)
23
Ice Age
(2002, PG)
24
Ice Age 2: The Meltdown
(2006, PG)
25
Indiana Jones and the Last Crusade
(1989, PG-13)
26
Indiana Jones and the Temple of Doom
(1984, PG)
27
King Kong (2005)
(2005, PG-13)
28
Madagascar
(2005, PG)
29
Monsters, Inc.
(2001, G)
30
Mrs. Doubtfire
(1993, PG-13)
31
Night at the Museum
(2006, PG)
32
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
5 stars
33
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
34
Robin Hood - Men in Tights
(1993, PG-13)
35
Rush Hour
(1998, PG-13)
36
Rush Hour 2
(2001, PG-13)
37
Scary Movie
(2000, R)
looks cool
38
Scary Movie 2
(2001, R)
39
Scary Movie 3
(2003, PG-13)
40
Scary Movie 4
(2006, PG-13)
41
Shark Tale
(2004, PG)
42
Shaun of the Dead
(2004, R)
43
Shrek
(2001, PG)
44
Shrek 2
(2004, PG)
45
Shrek the Third (Shrek 3)
(2007, PG)
46
Spider-Man
(2002, PG-13)
to old
47
Spider-Man 2
(2004, PG-13)
48
Spider-Man 3
(2007, PG-13)
49
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
(1999, PG)
50
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
(2005, PG-13)
51
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
52
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
(1988, PG)
yes
53
The Goonies
(1985, PG)