My Favorite Movies
| shawnyeager's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
L.A. Story (1991, PG-13) |
|
| 2 |
The Princess Bride (1987, PG) |
|
| 3 |
The Matrix (1999, R) |
|
| 4 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
| 5 |
The Thomas Crown Affair (1999, R) |
|
| 6 |
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) (1997, PG) |
|
| 7 |
Lawrence of Arabia (1962, PG) |
|
| 8 |
Fight Club (1999, R) |
|
| 9 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 10 |
Sin City (2005, R) |
|
| 11 |
The Shawshank Redemption (1994, R) |
|
| 12 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 13 |
Casablanca (1943, PG) |
|
| 14 |
Gone With the Wind (1939, G) |














