My Favorite Movies


  1. shawtygirl85
  2. Brittany

Give list a short description

  shawtygirl85's Rating My Rating
1
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
what i would give to live in japan
2
One Missed Call (2008,  PG-13)
One Missed Call
so what happens if u just dont answer the phone?
3
Gusha no bindume (Hellevator)(Gusher No Binds Me)(The Bottled Fools) (2004,  Unrated)
Gusha no bindume (Hellevator)(Gusher No Binds Me)(The Bottled Fools)
by far the weirdest movie ive ever seen
4
The Ring (2002,  PG-13)
The Ring
ya the tape would have proble killed me b/c i know i would have watched it
5
The Grudge (2004,  PG-13)
The Grudge
i thought the part where the chick goes down the stairs was the scariest part
6
Reincarnation (Rinne) (,  R)
7
Tank Girl (1995,  R)
Tank Girl
my all time favorite movie
8
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys
does this movie ever get old to me?... NO
9
Interview with the Vampire (1994,  R)
Interview with the Vampire
Brad Pitt Antonio and Tom Cruise all in the same movie can you go wrong
10
Queen of the Damned (2002,  R)
Queen of the Damned
RIP Aaliyah...
11
Shaun of the Dead (2004,  R)
Shaun of the Dead
its so sad but i believe this would happen if there was a zombie out break no one would notice for a while
12
Resident Evil - Apocalypse (2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
one day this will happen and will u be prepared... i know i will
13
Night of the Living Dead (1968,  Unrated)
Night of the Living Dead
this is where it began
14
Night of the Living Dead (1990,  R)
Night of the Living Dead
just the remake
15
The Evil Dead (1981,  NC-17)
The Evil Dead
man they spent alot of money on plato and ketchup
16
The Mummy (1999,  PG-13)
The Mummy
man i love this movie so much its exotic and i love the story
17
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
The Mummy Returns
2nd one just as good
18
Sin City (2005,  R)
Sin City
took a while to relise what was going on but when it came together i loved it
19
Original Sin (2001,  R)
Original Sin
if this isnt love i dont know what is
20
King Kong (2005,  PG-13)
King Kong
i feel so sry for the big guy
21
Transformers (2007,  PG-13)
22
Saw (2004,  R)
Saw
most creative thought out movie in the world
23
Child's Play (1988,  R)
Child's Play
i think this doll will haunt me for the rest of my life
24
Bride of Chucky (1998,  R)
Bride of Chucky
oh this was just too funny
25
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty
GOD hes so sexy in this movie...
26
The Mask (1994,  PG-13)
27
Men in Black (1997,  PG-13)
Men in Black
here they come...
28
I Am Legend (2007,  PG-13)
I Am Legend
before i was worried about zombies now i just dont know anymore
29
Lilo & Stitch (2002,  PG)
Lilo & Stitch
yes stitch is by far my favorite disney character
30
Stitch! The Movie (2003,  G)
Stitch! The Movie
im so cute and fluffy!!!!
31
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch (2005,  PG)
32
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Death Proof (Grindhouse Presents)
The best movie i have seen in a while
33
House of 1000 Corpses (2003,  R)
House of 1000 Corpses
i just think Rob knows what hes doing
34
The Devil's Rejects (2005,  R)
The Devil's Rejects
i so thought they were gonna get away in the end
35
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
The Nightmare Before Christmas
all time favorite
36
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
37
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
38
Rent (2005,  PG-13)
Rent
im not realy a musical person but this was good
39
Never Talk to Strangers (1995,  R)
Never Talk to Strangers
ladies if u havent seen it u need to
40
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
Tales from the Crypt: Demon Knight
Billy zane can u go wrong
41
Cleopatra (1963,  Unrated)
42
Cleopatra (1999,  Unrated)
Cleopatra
im a big fan of the story about cleopatra so exotic
43
Hellraiser (1987,  R)
44
300 (2007,  R)
45
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
good movie loved how it explains the second one
46
Donnie Darko (2001,  R)
47
Four Rooms (1996,  R)
Four Rooms
i could never be bell hop after watching this
48
Who Framed Roger Rabbit (1988,  PG)
Who Framed Roger Rabbit
im not bad im just drawn that way
49
The Best of Roger Rabbit (1996,  Unrated)
50
Cool World (1992,  PG-13)
51
Dick Tracy (1990,  PG)
Dick Tracy
i love the colors in this movie love timburton
52
Gremlins (1984,  PG)
53
Gremlins 2 - The New Batch (1990,  PG-13)
54
Identity (2003,  R)
Identity
great movie have to watch it
55
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
Beetle Juice (Beetlejuice)
Beetlejuice Beetlejuice Beetlejuice!!!
56
Vincent (1982,  G)
Vincent
i love vincent
57
Waxwork (1988,  R)
Waxwork
i love the vampire scean
58
Cloverfield (2008,  PG-13)
Cloverfield
very very good movie everyone has to see
59
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
the best one
60
All Dogs Go To Heaven (1989,  G)
All Dogs Go To Heaven
i used to watch this movie 3 times a day lol
61
Cruel Intentions (1999,  R)
62
Friday the 13th Part 2 (1981,  R)
63
Friday the 13th Part 3 (1982,  R)
64
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
1,2 Freddys coming for u 3,4 better lock your door 5,6 grab your crusafix 7,8 better stay up late 9,10 never sleep again...
65
Monsters, Inc. (2001,  G)
Monsters, Inc.
you know i always wondered what was under my bed
66
Labyrinth (1986,  PG)
67
The Lion King (1994,  G)
The Lion King
i wanna be a mighty king so enemys beware
68
The Lion King 1 1/2 (2004,  G)
69
The Lion King 2 - Simba's Pride (1998,  G)
70
The Little Mermaid (1989,  G)
The Little Mermaid
under the sea under the sea down where it wetter down where its better take it from me
71
Alice in Wonderland (1951,  G)
Alice in Wonderland
whooo are youuuu....
72
Cinderella (1950,  G)
Cinderella
cinderellie cinderellie night and day its cinderellie
73
Sleeping Beauty (1959,  G)
74
Shrek (2001,  PG)
75
Garfield - The Movie (2004,  PG)
Garfield - The Movie
i love Garfield
76
Casper (1995,  PG)
Casper
casper the friendly ghost the friendliest ghost youll every see...
77
The Jungle Book (1967,  PG)
The Jungle Book
i wanna be like you i wanna walk like you talk like u....
78
Beauty and the Beast (1991,  G)
Beauty and the Beast
be our guest be our guest put the magic to the test
79
Robin Hood (1973,  G)
Robin Hood
Robin hood and little Jon running through the forest dodging trees and jumping fences trying to get away
80
What Dreams May Come (1998,  PG-13)
What Dreams May Come
so colorful i loved it
81
Halloween (2007,  R)
Halloween
im sry guys but i loved this one
82
Disney's Aladdin (1992,  G)
Disney's Aladdin
a whole new world a dazling place i never knew
83
The Beach (2000,  R)
84
SLC Punk (1998,  R)
85
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
i love this 90s version using guns insted of knives it wonderful
86
Pinocchio - Walt Disney (1940,  G)
Pinocchio - Walt Disney
i got no strings to hold me down
87
Taking Lives (2004,  Unrated)
Taking Lives
i love the end of this movie
88
The Condemned (2007,  R)
The Condemned
come on i knew Stone Cold Steve Austin was gonna win
89
The Machinist (2004,  R)
The Machinist
great movie
90
Gia (1997,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments