My Favorite Movies


  ShEkOooO79's Rating My Rating
1
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates 5.0 Stars
amazing love story
Click to Rate
2
Minority Report (2002,  PG-13)
Click to Rate
3
Spirit - Stallion of the Cimarron (2002,  G)
Spirit - Stallion of the Cimarron 5.0 Stars
the greatest carton movie make u feel that horse is real peaple like us
Click to Rate
4
Shooter (2007,  R)
Click to Rate
5
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard 5.0 Stars
very funny movie
Click to Rate
6
Cellular (2004,  PG-13)
Click to Rate
7
Identity (2003,  R)
Click to Rate
8
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Click to Rate
9
Enemy at the Gates (2001,  R)
Click to Rate
10
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 5.0 Stars
gooooood one
Click to Rate
11
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 5.0 Stars
make u cry
Click to Rate
12
Enemy of the State (1998,  R)
Click to Rate
13
Paycheck (2003,  PG-13)
Click to Rate
14
Phone Booth (2003,  R)
Click to Rate
15
Transformers (2007,  PG-13)
Click to Rate
16
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 5.0 Stars
great movie
Click to Rate
17
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Click to Rate
18
Speed (1994,  R)
Click to Rate
19
The Butterfly Effect (2004,  R)
Click to Rate
20
What Women Want (2001,  PG-13)
What Women Want 5.0 Stars
this is the wish for every man
Click to Rate
21
Jumanji (1995,  PG)
Click to Rate
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Click to Rate
23
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
Click to Rate
24
Collateral (2004,  R)
Click to Rate
25
I, Robot (2004,  PG-13)
Click to Rate
26
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Click to Rate
27
Troy (2004,  R)
Click to Rate
28
The Matrix Reloaded (2003,  R)
Click to Rate
29
The Hot Chick (2002,  PG-13)
The Hot Chick 4.5 Stars
very funny
Click to Rate
30
Final Destination (2000,  R)
Click to Rate
31
Crank (2006,  R)
Click to Rate
32
Final Destination 2 (2003,  R)
Click to Rate
33
Me, Myself & Irene (2000,  R)
Click to Rate
34
Twister (1996,  PG-13)
Click to Rate
35
The Island (2005,  PG-13)
Click to Rate
36
Men in Black (1997,  PG-13)
Click to Rate
37
Twelve Monkeys (12 Monkeys) (1995,  R)
Click to Rate
38
The Jacket (2005,  R)
Click to Rate
39
300 (2007,  R)
Click to Rate
40
The Green Mile (1999,  R)
Click to Rate
41
Robots (2005,  PG)
Click to Rate
42
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
Click to Rate
43
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
Click to Rate
44
Rain Man (1988,  R)
Click to Rate
45
Romeo Must Die (2000,  R)
Click to Rate
46
Face/Off (1997,  R)
Face/Off 5.0 Stars
good choice for the actors both of them perfect in both
Click to Rate
47
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
48
Bulletproof Monk (2003,  PG-13)
Click to Rate
49
Eurotrip (2003,  R)
Click to Rate
50
The Negotiator (1998,  R)
The Negotiator 4.5 Stars
every thing in our life is negotiation kevin spacey is the best
Click to Rate
51
Taking Lives (2004,  Unrated)
Click to Rate
52
Happy Feet (2006,  PG)
Happy Feet 4.5 Stars
i love sound track of this movie
Click to Rate
53
Shrek (2001,  PG)