My Favorite Movies
| shellsid's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
| 2 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 3 |
Titanic (1997, PG-13) |
|
| 4 |
Look Who's Talking (1989, PG-13) |
|
| 5 |
Casper (1995, PG) |
|
| 6 |
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001, PG) |
|
| 7 |
Sleepless in Seattle (1993, PG) |
|
| 8 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 9 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 10 |
Little Women (1994, PG) |
|
| 11 |
Hum Tum (2004, Unrated) |
|
| 12 |
While You Were Sleeping (1995, PG) |
|
| 13 |
28 Days (2000, PG-13) |
|
| 14 |
What Women Want (2001, PG-13) |
|
| 15 |
Single White Female (1992, R) |
|
| 16 |
Kal Ho Naa Ho (2003, Unrated) |
|
| 17 |
Munna Bhai M.B.B.S. (Munnabhai M.B.B.S.) (2003, Unrated) |
|
| 18 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
| 19 |
The Break-Up (2006, PG-13) |
|
| 20 |
Rumor Has It (2005, PG-13) |
|
| 21 |
Humko Tumse Pyaar Hai (2006, Unrated) |
|
| 22 |
Just Like Heaven (2005, PG-13) |
|
| 23 |
The Sweetest Thing (2002, R) |
|
| 24 |
First Daughter (2004, PG) |
|
| 25 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 26 |
Braveheart (1995, R) |
|
| 27 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
| 28 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 29 |
Hook (1991, PG) |
|
| 30 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
| 31 |
The Pursuit of Happyness (2006, PG-13) |
|
| 32 |
Paulie (1998, PG) |
|
| 33 |
Kate & Leopold (2001, PG-13) |
|
| 34 |
Top Gun (1986, PG) |
|
| 35 |
Provoked (2007, PG-13) |
|
| 36 |
A Cinderella Story (2004, PG) |
|
| 37 |
Cinderella (1950, G) |
|
| 38 |
Cinderella Man (2005, PG-13) |
|
| 39 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
| 40 |
Jack Frost (1998, PG) |
|
| 41 |
Spider-Man 3 (2007, PG-13) |
|
| 42 |
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001, PG) |
|
| 43 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
| 44 |
Freaky Friday (2003, PG) |
|
| 45 |
The Wedding Singer (1997, PG-13) |
|
| 46 |
Music and Lyrics (2007, PG-13) |
|
| 47 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 48 |
Bend It Like Beckham (2003, PG-13) |
|
| 49 |
Vivah (2006, Unrated) |
|
| 50 |
The Green Mile (1999, R) |
|
| 51 |
Pretty Woman (1990, R) |
|
| 52 |
Phone Booth (2003, R) |
|
| 53 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
| 54 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
| 55 |
Lord of War (2005, R) |
|
| 56 |
Bride and Prejudice (2005, PG-13) |
|
| 57 |
Shark Tale (2004, PG) |
|
| 58 |
Mujhse Dosti Karoge (2002, Unrated) |
|
| 59 |
Unbreakable (2000, PG-13) |
|
| 60 |
High School Musical (2006, Unrated) |
|
| 61 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
| 62 |
East Is East (1999, R) |
|
| 63 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 64 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 65 |
Fools Rush In (1997, PG-13) |
|
| 66 |
Tezaab (Acid) (1988, Unrated) |
|
| 67 |
Mr. India (1987, Unrated) |
|
| 68 |
The Little Mermaid (1989, G) |
|
| 69 |
Splash (1984, PG) |
|
| 70 |
Saathiya (2002, Unrated) |
|
| 71 |
If Only (2004, PG-13) |
|
| 72 |
Aitraaz (2004, Unrated) |
|
| 73 |
Eklavya - The Royal Guard (2007, Unrated) |
|
| 74 |
The Simpsons Movie (2007, PG-13) |
|
| 75 |
Heyy Babyy (2007, Unrated) |
|
| 76 |
Premonition (2007, PG-13) |
|
| 77 |
The Devil Wears Prada (2006, PG-13) |
|
| 78 |
I See You (2006, Unrated) |
|
| 79 |
The Perfect Man (2005, PG) |
|
| 80 |
Chup Chup Ke (2006, Unrated) |
|
| 81 |
Baabul (2006, Unrated) |
|
| 82 |
Lage Raho Munna Bhai (2006, Unrated) |
|
| 83 |
A Walk in the Clouds (1995, PG-13) |
|
| 84 |
Taare Zameen Par (2007, Unrated) |
|
| 85 |
Jab We Met (2007, Unrated) |
|
| 86 |
Khalnayak (1993, Unrated) |
|
| 87 |
Crazy/ Beautiful (2001, PG-13) |
|
| 88 |
Pay It Forward (2000, PG-13) |
|
| 89 |
Sweet November (2001, PG-13) |
|
| 90 |
A Time to Kill (1996, R) |
|
| 91 |
What a Girl Wants (2003, PG) |
|
| 92 |
American Pie (1999, R) |
|
| 93 |
Never Been Kissed (1999, PG-13) |
|
| 94 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 95 |
Cocktail (1988, R) |
|
| 96 |
Stepmom (1998, PG-13) |
|
| 97 |
Bachna Ae Haseeno (2008, Unrated) |
|
| 98 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
| 99 |
Race (2008, Unrated) |
|
| 100 |
Dus (2005, Unrated) |
|
| 101 |
17 Again (2009, PG-13) |
|
| 102 |
Bluff Master (2005, Unrated) |
|
| 103 |
The Bucket List (2007, PG-13) |
|
| 104 |
Pardes (1997, Unrated) |
|
| 105 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 106 |
Karan Arjun (1995, Unrated) |
|
| 107 |
Koyla (1997, Unrated) |
|
| 108 |
He's Just Not That Into You (2009, PG-13) |
|
| 109 |
Kuch Kuch Hota Hai (1998, Unrated) |
|
| 110 |
My Girl (1991, PG) |
|
| 111 |
Tera Mera Ki Rishta (2009, Unrated) |
|
| 112 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 113 |
The Ghosts of Girlfriends Past (2009, PG-13) |
|
| 114 |
X-Men: The Last Stand (2006, PG-13) |
|
| 115 |
X-Men (2000, PG-13) |
|
| 116 |
Mannat (2006, Unrated) |
|
| 117 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 118 |
Legends of the Fall (1994, R) |
|
| 119 |
X-Men Origins - Wolverine (2009, PG-13) |
|
| 120 |
Compulsion (2008, Unrated) |
|
| 121 |
Australia (2008, PG-13) |
|
| 122 |
Scent of a Woman (1992, R) |
|
| 123 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
| 124 |
Mannequin (1987, PG) |
|
| 125 |
The Proposal (2009, PG-13) |
|
| 126 |
The Twilight Saga: New Moon (2009, PG-13) |




























































































































