My Favorite Movies


  1. Sherazade
  2. Zade

My favourite actresses @ their BEST!

  Sherazade's Rating My Rating
1
Sense and Sensibility (1995,  PG)
Sense and Sensibility
Kate was awesome in this! It's my favourite of all her films!
2
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
3
Holy Smoke! (2000,  R)
Holy Smoke!
Kate Winslet at her versatile best! A magnificent Indie flick!
4
Romance and Cigarettes (2007,  R)
5
Titanic (1997,  PG-13)
6
Finding Neverland (2004,  PG)
7
The Life of David Gale (2003,  R)
8
Hamlet (1996,  PG-13)
9
Shabd (2005,  Unrated)
Shabd
Very sexy and very thought provoking. It should have been called Nishabd instead of Shabd.
10
Chokher Bali (2004,  Unrated)
Chokher Bali
Ash was awesome in this one too!
11
Bride and Prejudice (2005,  PG-13)
Bride and Prejudice
One of Ash's best!
12
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) (1999,  Unrated)
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam)
award winning favourite!
13
Kuch Na Kaho (2003,  G)
Kuch Na Kaho
a very contemporary role for Ash!
14
Devdas (2002,  Unrated)
Devdas
an awesomely sad movie!
15
Taal (2000,  G)
16
Raincoat (2004,  Unrated)
17
Josh (2000,  Unrated)
Josh
Great performances by both Aishwarya and Shahrukh who play twin siblings in the film.
18
Dhaai Akshar Prem Ke (2000,  Unrated)
Dhaai Akshar Prem Ke
Ash and Abhi's first movie together.
19
Shakti - The Power (2002,  Unrated)
Shakti - The Power
Well acted but the script was quite uneven.
20
Beautiful Creatures (2001,  R)
21
Swept From The Sea (1998,  PG-13)
22
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
23
The Mummy (1999,  PG-13)
24
Confidence (2003,  R)
25
The Shape Of Things (2002,  R)
26
Runaway Jury (2003,  PG-13)
27
The Constant Gardener (2005,  R)
The Constant Gardener
Rachel in her Oscar winning role!
28
Mean Girls (2004,  PG-13)
Mean Girls
a very good film!
29
Yuva (2004,  Unrated)
Yuva
An excellent achievement for Hindi Cinema!
30
Paheli (2005,  G)
Paheli
One of my favourite films
31
Parineeta (2005,  G)
32
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
33
Main Hoon Na (2004,  G)
Main Hoon Na
Take a bow Farah Khan, this is not only stellar + it's outright hilarious. Sushmita Sen and SRK sizzle.
34
Dil Chahta Hai (2001,  Unrated)
Dil Chahta Hai
excellent!
35
Monsoon Wedding (2002,  R)
Monsoon Wedding
another very good one!
36
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Fantastic!
37
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
38
Umrao Jaan (2006,  Unrated)
Umrao Jaan
Aishwarya's Best Performance to date, a must see for everyone!
39
Provoked (2007,  PG-13)
Provoked
One of Aishwarya Rai's best performance, it's a must-see!
40
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments