My Favorite Movies


  shesoyoso's Rating My Rating
1
You Got Served (2004,  PG-13)
You Got Served 5.0 Stars
hey ya'ol great in any moves!!!!wish i could dance like 'em
Click to Rate
2
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Save the Last Dance 5.0 Stars
awesome!preatty feeling like i can dance like'em!!!!!!
Click to Rate
3
Honey (2003,  PG-13)
Honey 4.5 Stars
great film & not to mention the dancing moves!!!!!it's really make me dance again!!!!!
Click to Rate
4
Step Up (2006,  PG-13)
Step Up 5.0 Stars
perfect!everybody watch it!
Click to Rate
5
My Best Friend's Wedding (1997,  PG-13)
My Best Friend's Wedding 5.0 Stars
perfect story but not the ending!!!!!
Click to Rate
6
Closer (2004,  R)
Closer 5.0 Stars
awesome!!!!!!!!!!!very human & very realist film.
Click to Rate
7
Pretty Woman (1990,  R)
Pretty Woman 5.0 Stars
i love it so much!the best& funniest movie of all time!!!!
Click to Rate
8
Notting Hill (1999,  PG-13)
Click to Rate
9
Sweet November (2001,  PG-13)
Click to Rate
10
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 5.0 Stars
bravo!bravo!bravo!One of my fave romantic film evah and watch for like 11 times and never get BORED!
Click to Rate
11
Serendipity (2001,  PG-13)
Serendipity 5.0 Stars
perfect story!!!
Click to Rate
12
Drumline (2002,  PG-13)
Drumline 5.0 Stars
you rock!!!!!!!!!
Click to Rate
13
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30) 5.0 Stars
so hilarious!!!!!!!!
Click to Rate
14
Daredevil (2003,  PG-13)
Daredevil 5.0 Stars
this one is really awesome!great couple!
Click to Rate
15
Ghost (1990,  PG-13)
Ghost 5.0 Stars
perfect love story of all time!!!!!
Click to Rate
16
King Arthur (2004,  PG-13)
King Arthur 5.0 Stars
no words can express how good this film!!!!!!
Click to Rate
17
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand 5.0 Stars
lovely & want to watch it more and more!
Click to Rate
18
X-Men (2000,  PG-13)
X-Men
awesome!!!!!
Click to Rate
19
Underworld (2003,  R)
Underworld 5.0 Stars
how will i not like it-i'm a kate b. fanatic!
Click to Rate
20
Underworld: Evolution (2006,  R)
Underworld: Evolution 5.0 Stars
i was amazed!!!!!!
Click to Rate
21
Pride and Prejudice (2005,  PG)
Click to Rate
22
One Fine Day (1996,  PG)
One Fine Day 5.0 Stars
brilliant film!
Click to Rate
23
Click (2006,  PG-13)
Click 5.0 Stars
i want to have universal remote too!!!!!!!
Click to Rate
24
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me 5.0 Stars
stand by me!!!!!awesome!!!!!
Click to Rate
25
Hide and Seek (2005,  R)
Hide and Seek 5.0 Stars
lovely!!!!!!!!1
Click to Rate
26
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
The Bourne Identity 5.0 Stars
oh-lovely!!!!!
Click to Rate
27
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy 5.0 Stars
i think this one is much cool than the first one.
Click to Rate
28
Jerry Maguire (1996,  R)
Click to Rate
29
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement (2000,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 5.0 Stars
very cool-too bad i don't really feel how it is like having your grandma around.....
Click to Rate
30
The Princess Diaries (2001,  G)
The Princess Diaries 5.0 Stars
perpect!!!!
Click to Rate
31
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith 4.5 Stars
wow!!!!!!!!!perfect couple!
Click to Rate
32
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 5.0 Stars
more laughs!!!!
Click to Rate
33
John Tucker Must Die (2006,  PG-13)
John Tucker Must Die 5.0 Stars
cinema high!!!!!!
Click to Rate
34
Four Weddings and a Funeral (1993,  R)
Four Weddings and a Funeral 5.0 Stars
koolnnnesssss!!!!!!!
Click to Rate
35
A Walk to Remember (2002,  PG)
A Walk to Remember 5.0 Stars
so touching.....huhuh!
Click to Rate
36
Untamed Heart (1993,  PG-13)
Untamed Heart 5.0 Stars
soooooo touching!i keep on watching it every x-mass eve,it's one of my all time favorite.
Click to Rate
37
I Am Sam (2002,  PG-13)
I Am Sam 5.0 Stars
lovely & so touching.......
Click to Rate
38
Stick It (2006,  PG-13)
Stick It 5.0 Stars
awesome scratch they did!
Click to Rate
39
Take the Lead (2006,  PG-13)
Take the Lead 5.0 Stars
move splendid!!!!
Click to Rate
40
The Break-Up (2006,  PG-13)
The Break-Up 5.0 Stars
it's good film,but don't really like the ending...
Click to Rate
41
Along Came Polly (2004,  PG-13)
Along Came Polly 5.0 Stars
what else can i day amout ben?he's awesome
Click to Rate
42
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 5.0 Stars
so wild!!
Click to Rate
43
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (1988,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 4.5 Stars
perfect!
Click to Rate
44
I Spy (2002,  PG-13)
Click to Rate
45
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 4.5 Stars
koolnesssssssssss!
Click to Rate
46
How to Lose a Guy in 10 Days (2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days 5.0 Stars
i ain't gonna bet especially for a guy.......
Click to Rate
47
Because I Said So (2007,  PG-13)
Because I Said So 5.0 Stars
every daughter can relate to this....and most especially i'm a big fan of pipir perabo.great job here!!!!!
Click to Rate
48
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 5.0 Stars
The most AWESOME end of this PIRATES triology but i strongly suggest u guys watch the second part of these pirate's sequel FIRST before 'at worlds end',that help.
These three cast did a GREAT job here,good job to all the cast and director!
Click to Rate
49
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum 5.0 Stars
it's absolutely better movie than the first two,the acton was totally great,plus the fact that my two fave actor was here (julia stiles & matt damon)....i really gotta huge crush on him.
Click to Rate