My Favorite Movies
| shibadou's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Good, the Bad and the Ugly (1967, R) |
|
|
| 2 |
Jaws (1975, PG) |
|
|
| 3 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981, PG) |
|
|
| 4 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977, PG) |
|
|
| 5 |
Monty Python and the Holy Grail (1975, PG) |
|
|
| 6 |
Akira (1988, R) |
|
|
| 7 |
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003, PG-13) |
|
|
| 8 |
The Dark Knight (2008, PG-13) |
|
|
| 9 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
|
| 10 |
The Matrix (1999, R) |
|


