Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ShiningStars's Rating My Rating
1
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
2
Seven (Se7en) (1995,  R)
3
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
4
A Clockwork Orange (1971,  R)
5
The Shawshank Redemption (1994,  R)
6
Gangs of New York (2002,  R)
7
Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1999,  R)
8
El Laberinto del Fauno (Pan's Labyrinth) (2006,  R)
9
Trainspotting (1996,  R)
10
Withnail and I (1987,  R)
11
Pulp Fiction (1994,  R)
12
American History X (1998,  R)
13
Scarface (1983,  R)
14
Snatch (2001,  R)
15
Alice in Wonderland (1951,  G)
16
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
17
The Jungle Book (1967,  PG)
18
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
19
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
20
Apocalypse Now (1979,  R)
21
A History of Violence (2005,  R)
22
Cidade de Deus, (City of God) (2003,  R)
23
Full Metal Jacket (1987,  R)
24
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments