My Favorite Movies

  1. ShockTreatment
  2. Movie

Some of my favorite films.

  ShockTreatment's Rating My Rating
1
The Weather Man (2005,  R)
The Weather Man 5.0 Stars
A dark observational comedy about a flawed man. The message in this film is very clear: The American dream is dead.
Click to Rate
2
Naked (1993,  Unrated)
Naked 5.0 Stars
Excellent character study. Mike Leigh is the king of realism.
Click to Rate
3
Trust (1990,  R)
Trust 5.0 Stars
Movies like this inspire me to grab a videocamera, friends, write a script and make a film. It's such a simple tale of two people going nowhere in life. Great little movie.
Click to Rate
4
Gattaca (1997,  PG-13)
Gattaca 5.0 Stars
So many ideas pour out of this film when I watch it. I love every aspect of it (including Uma Thurman ;)
Click to Rate
5
Lars and the Real Girl (2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl 5.0 Stars
Great movie with compassionate characters and a story that is a little odd, but ultimately sweet.
Click to Rate
6
Casablanca (1942,  Unrated)
Casablanca 5.0 Stars
One of the greatest stories ever put on film. Period. I wish I could write a script like the Epstein brothers (and like Howard Koch).
Click to Rate
7
North by Northwest (1959,  Unrated)
North by Northwest 5.0 Stars
This film has such a great balance of humor and suspense. One of my favorite Hitchcock films.
Click to Rate
8
The Saddest Music in the World (2004,  R)
The Saddest Music in the World 5.0 Stars
Beautiful film that isn't for everyone.
Click to Rate
9
Joe Versus the Volcano (1990,  PG)
Click to Rate
10
The 39 Steps (1935) (1978,  Unrated)
The 39 Steps (1935) 5.0 Stars
This is one of the most fun thrillers I've ever watched (so far). It's such an easy film to get into and once you're hooked by it you'll go with it until the end. Classic!!!
Click to Rate
11
Punch-Drunk Love (2002,  R)
Punch-Drunk Love 4.5 Stars
Beautiful direction
Click to Rate
12
Babe (1995,  G)
Click to Rate
13
Babe: Pig in the City (1998,  G)
Click to Rate
14
Bringing Out the Dead (1999,  R)
Bringing Out the Dead 4.0 Stars
Grim tale with great acting and direction.
Click to Rate
15
Cinderella Man (2005,  PG-13)
Click to Rate
16
The Truman Show (1998,  PG)
Click to Rate
17
Zodiac (2007,  R)
Click to Rate
18
Little Children (2006,  R)
Click to Rate
19
Horton Hears a Who! (2008,  G)
Horton Hears a Who! 4.0 Stars
One of the best animated films of 2008!!!
Click to Rate
20
Apollo 13 (1995,  PG)
Click to Rate
21
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
22
Wonder Boys (2000,  R)
Wonder Boys 3.5 Stars
Great midnight movie when it's snowing at night.
Click to Rate
23
Cop Land (1997,  R)
Click to Rate
24
Jesus' Son (1999,  R)
Click to Rate
25
Breaking the Waves (1996,  R)
Click to Rate
26
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005,  PG)
Click to Rate
27
Matchstick Men (2003,  PG-13)
Matchstick Men 3.5 Stars
Very different and funny with great performances from Nicolas Cage and Alison Lohman.
Click to Rate
28
Shattered Glass (2003,  PG-13)
Click to Rate
29
The Paper (1994,  R)
Click to Rate
30
Leaving Las Vegas (1995,  R)
Click to Rate
31
Me and You and Everyone We Know (2005,  R)
Click to Rate
32
The Salton Sea (2002,  R)
The Salton Sea 3.5 Stars
Complex neo-noir with an ending that left me smiling.
Click to Rate
33
The Departed (2006,  R)
Click to Rate
34
Secrets and Lies (1996,  R)
Click to Rate
35
Barton Fink (1991,  R)
Click to Rate
36
Adaptation (2002,  R)
Click to Rate
37
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
Click to Rate
38
Deconstructing Harry (1997,  R)
Click to Rate
39
Dinner Rush (2001,  R)
Click to Rate
40
12 Monkeys (1995,  R)
12 Monkeys 3.0 Stars
Terry Gilliam is a god. One of his greats.
Click to Rate
41
McCabe & Mrs. Miller (1971,  R)
Click to Rate
42
Twister (1996,  PG-13)
Click to Rate
43
Dedication (2007,  R)
Click to Rate
44
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007,  R)
Click to Rate
45
Vera Drake (2004,  R)
Click to Rate
46
Career Girls (1997,  R)
Click to Rate
47
3:10 to Yuma (2007) (2007,  R)
Click to Rate
48
To Die For (1995,  R)
Click to Rate
49
Rocket Science (2007,  R)
Click to Rate
50
Thumbsucker (2005,  R)
Click to Rate
51
Ghost World (2001,  R)
Click to Rate
52
Tape (2001,  R)
Click to Rate
53
Fay Grim (2006,  R)
Click to Rate
54
Road to Perdition (2002,  R)
Road to Perdition 3.0 Stars
Very slow paced, but gosh it's beautiful to look at. Great cinematography, story, acting and direction. One of the best films of 2003