My Favorite Movies


  shortpantsromance's Rating My Rating
1
24 Hour Party People (2002,  R)
24 Hour Party People 5.0 Stars
Brilliant film!
Really well made Steve Coogans a legend as Tony Wilson!
Click to Rate
2
The Football Factory (2004,  R)
The Football Factory 4.0 Stars
Propper class film, with a really good soundtrack! Danny Dyer shines as always :)
Click to Rate
3
This Is England (2007,  Unrated)
Click to Rate
4
Trainspotting (1996,  R)
Trainspotting 4.5 Stars
This is what British film is all about.
Danny Boyle's direction is beautiful, yet the film is incredibly grim.
Click to Rate
5
The Full Monty (1997,  R)
The Full Monty 3.5 Stars
A legend of a film, the best british film to date.
Click to Rate
6
The Business (2005,  Unrated)
The Business 4.0 Stars
Although it's set in the 80's its a great modern take on the British gangster movies. Also has a great soundtrack!
Click to Rate
7
Control (2007,  R)
Click to Rate
8
Back to the Future (1985,  PG)
Back to the Future 5.0 Stars
Amazing, dead good for a rainy day in :)
Click to Rate
9
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me 5.0 Stars
Phoenix and Wheaton are phenomenal, Corey Feldman and Jerry o'Connell are hilarious :D
Click to Rate
10
Angela's Ashes (2000,  R)
Angela's Ashes 4.0 Stars
really amazing and underated film in my opinion.
Click to Rate
11
Catch Me If You Can (2002,  PG-13)
Catch Me If You Can 4.5 Stars
amazin! :0
Click to Rate
12
The Lost Boys (1987,  R)
The Lost Boys 5.0 Stars
this is haim-azing :D
the haimster and feldog are ace!! :D
xxx
Click to Rate
13
Billy Elliot (2000,  R)
Billy Elliot 3.5 Stars
Brilliant acting from Jamie Bell, and a really lovely story. :]
Click to Rate
14
Back to the Future Part II (1989,  PG)
Back to the Future Part II 4.0 Stars
amazing!
Click to Rate
15
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off 4.0 Stars
broderick is dead slick :)
Click to Rate
16
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
Kill Bill, Volume 2 4.5 Stars
a mind blowing sequel! :D
Click to Rate
17
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
Kill Bill: Volume 1 4.5 Stars
I love this film! Especially the fight scene in the japanese club (Y)
Click to Rate
18
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You 4.0 Stars
Love this film! My fave teen movie sans Mean Girls!
Click to Rate
19
Back to the Future Part III (1990,  PG)
Back to the Future Part III 3.0 Stars
not as good as one or two but still a great family film!
Click to Rate
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.5 Stars
harry potter at it's best (y)
Click to Rate
21
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption 5.0 Stars
one of the most amazing and overwhelming film you'll ever see, and tim robbins is dead nice :P
Click to Rate
22
Spider-Man (2002,  PG-13)
Spider-Man 4.5 Stars
A personal fave!
Click to Rate
23
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 3.5 Stars
Amasing!
Take her to see ye vasty Mr.Murdoch!
Click to Rate
24
Riding in Cars with Boys (2001,  PG-13)
Riding in Cars with Boys 4.0 Stars
A great movie that'll make you laugh and cry!
Click to Rate
25
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
Romeo + Juliet 3.0 Stars
Original (Y)
Click to Rate
26
Walk the Line (2005,  PG-13)
Walk the Line 4.5 Stars
joaquin phoenix and reese witherspoon are amazing!
Click to Rate
27
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0 Stars
Best Harry Potter film but I personally prefer Prisoner of Azkaban!
Click to Rate
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0 Stars
Although it missed out a lot of my favourite parts from the book this film is a clear example of how Harry Potter films just get better and better :) Rupert Grint was fine (L)
Click to Rate
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Click to Rate
30
Die Hard (1988,  R)
Die Hard 3.5 Stars
Bruce Willis, Xmas, a sky scraper and some terrorists... what more could you want in an action film!?
Click to Rate
31
James and the Giant Peach (1996,  PG)
James and the Giant Peach 4.0 Stars
This film is amazin!
Click to Rate
32
Quadrophenia (,  R)
Quadrophenia 4.0 Stars
Brilliant movie, great music and acting from the young Phil Daniels.
Click to Rate
33
Green Street Hooligans (2005,  R)
Green Street Hooligans 4.0 Stars
Class movie! Really brilliantly written, directed and acted. Dead sad though. Sadly Charlie Hunnam's accent wasnt very convincing.
Click to Rate
34
Dead Man's Shoes (2006,  Unrated)
Dead Man's Shoes 4.5 Stars
amazing, proper scary but realist at the same time, thats what makes it so terrifying
Click to Rate
35
Kidulthood (2006,  R)
Click to Rate
36
Hot Fuzz (2007,  R)
Hot Fuzz 5.0 Stars
Boss! By far best comedy ive seen of this year
Click to Rate
37
Sex and the City (2008,  R)
Sex and the City 5.0 Stars
i am in love with this film!
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments