Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
The Inspiring list
by
Yasin
Movies I Want To Own
by
Caiti and
501 Great Directors
by
Emily
On a serious note..
by
Yasin
MY top 250 (in the works)
by
NoneOfYour
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Sam
shortyonaping's Rating
My Rating
1
A Beautiful Mind
(2001, PG-13)
2
A Clockwork Orange
(1971, R)
3
A League of Their Own
(1992, PG)
4
A Nightmare on Elm Street
(1984, R)
5
Back to the Future
(1985, PG)
6
Back to the Future Part II
(1989, PG)
7
Batman
(1989, PG-13)
8
Batman Returns
(1992, PG-13)
9
Beetlejuice
(1988, PG)
10
Blazing Saddles
(1974, R)
11
Braveheart
(1995, R)
12
Charlie and the Chocolate Factory
(2005, PG)
13
Cheaper by the Dozen
(2003, PG)
14
Cinderella
(1950, G)
15
Coming to America
(1988, R)
16
Cool Runnings
(1993, PG)
17
Cry Baby
(1990, PG-13)
18
Dazed and Confused
(1993, R)
19
Dirty Dancing
(1987, PG-13)
20
E.T. - The Extra-Terrestrial
(1982, PG)
21
Edward Scissorhands
(1990, PG-13)
22
Ever After - A Cinderella Story
(1998, PG-13)
23
Ferris Bueller's Day Off
(1986, PG)
24
Ghost
(1990, PG-13)
25
Ghostbusters
(1984, PG)
26
Girl, Interrupted
(1999, R)
27
Gone With the Wind
(1939, G)
28
Grease
(1978, PG)
29
Hairspray
(1988, PG)
30
Halloween
(1978, R)
31
Home Alone
(1990, PG)
32
It's a Wonderful Life
(1946, Unrated)
33
Labyrinth
(1986, PG)
34
Mrs. Doubtfire
(1993, PG-13)
35
My Big Fat Greek Wedding
(2002, PG)
36
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
37
Pretty Woman
(1990, R)
38
Pretty in Pink
(1986, PG-13)
39
Robin Hood - Men in Tights
(1993, PG-13)
40
Rush Hour
(1998, PG-13)
41
Rush Hour 2
(2001, PG-13)
42
Scream
(1996, R)
43
Shaun of the Dead
(2004, R)
44
Sixteen Candles
(1984, PG)
45
Sleeping Beauty
(1959, G)
46
Spaceballs
(1987, PG)
47
Stand by Me
(1986, R)
48
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
(1999, PG)
49
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
(2002, PG)
50
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
(2005, PG-13)
51
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
52
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
53
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
54
Taxi Driver
(1976, R)
55
Terminator 2: Judgment Day
(1991, R)
56
The Breakfast Club
(1985, R)
57
The Color Purple
(1985, PG-13)
58
The Exorcist
(1973, R)
59
The Fifth Element
(1997, PG-13)
60
The Incredibles
(2004, PG)
61