My Favorite Movies


  shrinapatel2487's Rating My Rating
1
Dostana (2008,  R)
2
Kaminey (2009,  Unrated)
3
Fashion (2008,  Unrated)
4
Love Story 2050 (2008,  Unrated)
5
God Tussi Great Ho (2008,  Unrated)
6
Drona (2008,  Unrated)
7
What's Your Raashee? (What's Your Zodiac?) (2009,  Unrated)
8
Chamku (2008,  Unrated)
9
My Name Is Anthony Gonsalves (2008,  Unrated)
10
Don (2006,  Unrated)
11
Karam (2005,  Unrated)
12
Krrish (2006,  Unrated)
Krrish
good movie....
13
Salaam-e-Ishq (2007,  Unrated)
14
Bluff Master (2005,  Unrated)
15
Waqt: The Race Against Time (2005,  Unrated)
16
Mujhse Shaadi Karogi (2004,  Unrated)
17
Aap Ki Khatir (2006,  Unrated)
18
Aitraaz (2004,  Unrated)
19
Blackmail (1999,  Unrated)
20
Andaaz (2003,  Unrated)
21
Plan (2004,  Unrated)
22
The Hero: Love Story of a Spy (2003,  Unrated)
23
Asambhav (2004,  Unrated)
24
Big Brother (2000,  Unrated)
25
Kismat (2004,  Unrated)
26
Yakeen (2005,  Unrated)
27
Big Brother (2006,  Unrated)
28
Barsaat: A Sublime Love Story (2005,  Unrated)
29
Jai Veeru (2009,  Unrated)
30
Life Partner (2009,  Unrated)
31
Love Ke Liye Kuch Bhi Karega (2001,  Unrated)
32
Heyy Babyy (2007,  Unrated)
33
No Entry (2005,  G)
No Entry
funny movie
34
Shaadi No. 1 (2005,  Unrated)
35
Janasheen (2003,  Unrated)
36
Fida (2004,  Unrated)
37
Prem Aggan (1998,  Unrated)
38
Om Jai Jagadish (2002,  Unrated)
39
Just Married - Marriage Was Only the Beginning (2007,  Unrated)
40
Darling (2007,  Unrated)
41
Dev (2004,  Unrated)
42
Pyare Mohan (2006,  Unrated)
43
Hum Ho Gaye Aap Ke (2001,  Unrated)
44
Pyaar Tune Kya Kiya (2001,  Unrated)
45
Ek Khiladi Ek Haseena (2005,  Unrated)
46
Jungle (2000,  Unrated)
47
Kitne Door... Kitne Paas (2002,  Unrated)
48
Bachna Ae Haseeno (2008,  Unrated)
49
Wake Up Sid (2009,  Unrated)
50
Tera Mera Ki Rishta (2009,  Unrated)
51
Saawariya (2007,  PG)
52
Race (2008,  Unrated)
53
Tashan (2008,  Unrated)
54
Love Aaj Kal (2009,  Unrated)
55
Thoda Pyaar Thoda Magic (A Litle Love, a Little Magic) (2008,  Unrated)
56
Roadside Romeo (2008,  PG)
Roadside Romeo
this movies was funny
57
Woodstock Villa (2008,  Unrated)
58
Kal Ho Naa Ho (2003,  Unrated)
Kal Ho Naa Ho
movies was sadd
59
Salaam Namaste (2005,  Unrated)
60
Ta Ra Rum Pum (2007,  Unrated)
61
Dil Chahta Hai (2001,  Unrated)
62
Hum Tum (2004,  Unrated)
63
Omkara (2006,  Unrated)
64
Hum Saath-Saath Hain: We Stand United (1999,  Unrated)
65
Parineeta (2005,  G)
66
Darna Mana Hai (2003,  Unrated)
67
Na Tum Jaano Na Hum (2002,  Unrated)
68
Hamesha (1997,  Unrated)
69
Eklavya - The Royal Guard (2007,  Unrated)
70
Being Cyrus (2006,  Unrated)
71
Rehnaa Hai Terre Dil Mein (2001,  Unrated)
72
Ek Hasina Thi (2003,  Unrated)
73
Kya Kehna (Friends) (2000,  Unrated)
74
LOC: Kargil (Line of Control: Kargil) (2003,  Unrated)
75
Aarzoo (1999,  Unrated)
76
Yeh Dillagi (The Game of Love) (1994,  Unrated)
77
Main Khiladi Tu Anari (1994,  Unrated)
78
Ek Hasina Thi (2006,  Unrated)
79
Bambai Ka Babu (2000,  Unrated)
80
Kachche Dhaage (1999,  Unrated)
81
Keemat (1998,  Unrated)
82
Pehchaan (1993,  Unrated)
83
Imtihaan (1995,  Unrated)
84
New York (2009,  Unrated)
85
Kabul Express (2008,  PG)
86
Dhoom (2004,  Unrated)
87
Baabul (2006,  Unrated)
88
Dhan Dhana Dhan Goal (2007,  Unrated)
89
Garam Masala (2005,  PG)
90
Shikhar (2005,  Unrated)
91
Kaal (Kalank) (2005,  PG-13)
92
Aetbaar (2004,  Unrated)
93
Zinda (2005,  R)
94
Taxi Number 9211 (2006,  PG)
95
Viruddh... Family Comes First (2005,  Unrated)
96
Lakeer - Forbidden Lines (2004,  Unrated)
97
Madhoshi (2004,  Unrated)
98
PAAP (2004,  G)
99
Singh Is Kinng (S.I.K.) (2008,  Unrated)
100
Chandni Chowk To China (2009,  PG-13)
101
Kambakkht Ishq (Incredible Love) (2009,  Unrated)
102
Humko Deewana Kar Gaye (2008,  Unrated)
103
8 X 10 Tasveer (2009,  Unrated)
104
Dil To Pagal Hai (The Heart Is Crazy) (1997,  Unrated)
105
Namastey London (2007,  Unrated)
106
Bhool Bhulaiya (2007,  Unrated)
107
Welcome (2007,  PG)
108
Jaan-E-Mann (2006,  Unrated)
109
Hera Pheri (2000,  Unrated)
110
Aradhana (1969,  Unrated)
111
Bhagam Bhag (2006,  Unrated)
112
Khakee (The Uniform) (2004,  Unrated)
113
Phir Hera Pheri (2006,  Unrated)
114
Dosti (2006,  Unrated)
115
Bewafaa (2005,  Unrated)
116
Ajnabee (2001,  Unrated)
117
Family (2006,  Unrated)
118
Dhadkan (2000,  Unrated)
119
Deewane Huye Paagal (2005,  Unrated)
120
Mohra (1994,  Unrated)
121
Humko Deewana Kar Gaye (2006,  Unrated)
122
Ab Tumhare Hawale Watan Saathiyo (2004,  Unrated)
123
Awara Paagal Deewana (2002,  Unrated)
124
Khiladi 420 (2000,  Unrated)
125
Mr. & Mrs. Khiladi (1997,  Unrated)
126
Ek Rishtaa (2001,  Unrated)
127
Aan: Men at Work (2004,  Unrated)
128
Khiladi (1992,  Unrated)
129
International Khiladi (1999,  Unrated)
130
Deedar (Seeing the Beloved's Face) (1992,  Unrated)
131
Partner (2007,  Unrated)
132
Apne (2007,  Unrated)
133
Maine Pyaar Kyun Kiya (2005,  Unrated)
134
Sarkar (2005,  Unrated)
135
Hello... (2008,  Unrated)
136
Yuvvraaj (2008,  Unrated)
137
Dus Kahaniyaan (2007,  Unrated)
138
Life in a... Metro (2007,  Unrated)
139
Dhoom 2 (Dhoom:2) (2006,  Unrated)
140
Aa Dekhen Zara (2009,  Unrated)
141
Raaz (2001,  Unrated)
142
Gangster (2006,  Unrated)
143
Mere Yaar Ki Shaadi Hai (My Friend's Wedding) (2002,  Unrated)
144
Corporate (2006,  Unrated)
145
Aankhen (2002,  Unrated)
146
Murder (2004,  Unrated)
147
Darna Zaroori Hai (2006,  Unrated)
148
Dil Ne Jise Apna Kahaa (2004,  Unrated)
149
Ek Ladka Ek Ladki (1992,  Unrated)
150
Biwi No. 1 (1999,  Unrated)
151
Patthar Ke Phool (1991,  Unrated)
152
Baaghi: A Rebel for Love (1990,  Unrated)
153
Garv: Pride and Honour (2004,  Unrated)
154
Tere Naam (2003,  Unrated)
155
Chori Chori Chupke Chupke (2001,  Unrated)
156
Auzaar (1997,  Unrated)
157
Kyon Ki (2005,  Unrated)
158
Love (1991,  Unrated)
159
Shaadi Karke Phas Gaya Yaar (2005,  Unrated)
160
Marigold (2007,  PG-13)
161
Saajan (1991,  Unrated)
162
Dulhan Hum Le Jayenge (1999,  Unrated)
163
Kahin Pyaar Na Ho Jaaye (2000,  Unrated)
164
Tumko Na Bhool Paayenge (2002,  Unrated)
165
Khamoshi: The Musical (1996,  Unrated)
166
Hum Aapke Hain Koun...! (What Am I to You...!) (1994,  Unrated)
167
Lucky: No Time for Love (2005,  Unrated)
168
Raincoat (2004,  Unrated)
169
Jodhaa Akbar (2008,  Unrated)
170
Sarkar Raj (2008,  Unrated)
171
Bride and Prejudice (2005,  PG-13)
172
Hum Tumhare Hain Sanam (2002,  Unrated)
173
Devdas (2002,  Unrated)
174
Mohabbatein (2000,  Unrated)
175
Guru (2007,  Unrated)
176
Straight From the Heart (Hum Dil De Chuke Sanam) (1999,  Unrated)
177
The Mistress of Spices (2006,  PG-13)
178
Kuch Na Kaho (2003,  G)
179
Provoked (2007,  PG-13)
180
Josh (2000,  Unrated)
181
Umrao Jaan (2006,  Unrated)
182
Taal (2000,  G)
183
Shakti - The Power (2002,  Unrated)
184
Kyun...! Ho Gaya Na (2004,  Unrated)
185
Heart of Gold (Dil Ka Rishta) (2003,  Unrated)
186
Shabd (2005,  Unrated)
187
Dhaai Akshar Prem Ke (2000,  Unrated)
188
Chokher Bali (2004,  Unrated)
189
Kandukondain Kandukondain (I Have Found It) (2000,  Unrated)
190
Aa Ab Laut Chalen (Lets Go Back) (1999,  Unrated)
191
...Aur Pyaar Ho Gaya (1997,  Unrated)
192
Hum Kisi Se Kum Nahin (2002,  Unrated)
193
Hamara Dil Aapke Paas Hai (2000,  Unrated)
194
Albela (2001,  Unrated)
195
Dil Bole Hadippa! (My Heart Goes Hooray!) (2009,  Unrated)
196
Bunty Aur Babli (2005,  R)
197
Paheli (2005,  G)
198
Kuch Kuch Hota Hai (1998,  Unrated)
199
Kabhi Khushi Kabhie Gham (2001,  PG)
200
Veer Zaara (Veer-Zaara) (2004,  Unrated)
201
Kabhi Alvida Naa Kehna (2006,  Unrated)
202
Black (2005,  Unrated)
203
Chalte Chalte (2003,  Unrated)
204
Saathiya (2002,  Unrated)
205
Laaga Chunari Mein Daag - Journey of a Woman (2007,  Unrated)
206
Humraaz (2002,  Unrated)
207
Elaan (2003,  Unrated)
208
Kaho Naa... Pyaar Hai (Say This Is Love) (2000,  Unrated)
209
Honeymoon Travels Pvt. Ltd. (2007,  Unrated)
210
Yeh Hai Jalwa (2002,  Unrated)
211
Vaada (2004,  Unrated)
212
Ankahee (2006,  Unrated)
213
Zameer (2005,  Unrated)
214
Suno Sasurjee (2004,  Unrated)
215
Kya Yehi Pyar Hai (2002,  Unrated)
216
Teesri Aankh (2006,  Unrated)
217
Billu (2009,  Unrated)
218
U, Me Aur Hum (2008,  Unrated)
219
Haal-E-Dil (2008,  Unrated)
220
Dil Kya Kare (1999,  Unrated)
221
Sapnay (1997,  G)
222
Hulchul (2000,  Unrated)
223
Bekhudi (1992,  Unrated)
224
Pyaar Kiya To Darna Kya (1998,  Unrated)
225
Ishq (Romance) (1998,  Unrated)
226
Baazigar (1993,  Unrated)
227
Jannat (2008,  Unrated)
228
Raaz - The Mystery Continues (2009,  Unrated)
229
Kalyug (2005,  Unrated)
230
Jawani Diwani: A Youthful Joyride (2006,  Unrated)
231
Aashiq Banaya Aapne (2005,  Unrated)
232
Good Boy, Bad Boy (2007,  Unrated)
233
The Train (2007,  Unrated)
234
The Killer (2006,  Unrated)
235
Shortkut - The Con Is On (2009,  Unrated)
236
Shootout at Lokhandwala (2006,  Unrated)
237
Mehbooba (2008,  Unrated)
238
Musafir (2004,  R)
239
Emi (Easy Monthly Installment ) (2008,  Unrated)
240
Munna Bhai M.B.B.S. (Munnabhai M.B.B.S.) (2003,  Unrated)
241
Deewaar (2004,  Unrated)
242
Anthony Kaun Hai? (2006,  Unrated)
243
Aladin (2009,  Unrated)
244
Ghajini (2008,  Unrated)
245
Taare Zameen Par (2007,  Unrated)
246
Andaz Apna Apna (1994,  R)
247
Rang De Basanti (Paint it Yellow) (2006,  Unrated)
248
Fanaa (2006,  Unrated)
249
Lagaan - Once Upon a Time in India (2001,  PG)
250
Jo Jeeta Wohi Sikandar (1992,  Unrated)
251
Qayamat Se Qayamat Tak (1988,  Unrated)
252
Raja Hindustani (1996,  Unrated)
253
Dil (1990,  Unrated)
254
Rangeela (Full of Colour) (1995,  Unrated)
255
Mann (1999,  Unrated)
256
Aryan - Unbreakable (2006,  Unrated)
257
Krishna Cottage (2004,  Unrated)
258
I Am Proud To Be An Indian (2004,  Unrated)
259
Dhamaal (2007,  Unrated)
260
Fight Club: Members Only (2006,  Unrated)
261
Hello Brother (1999,  Unrated)
262
Main Aurr Mrs. Khanna (Mrs Khanna and I) (2009,  Unrated)
263
Shrek 2 (2004,  PG)
264
Shrek the Third (Shrek 3) (2007,  PG)
265
Cars (2006,  G)
266
Finding Nemo (2003,  G)
267
Blue (2009,  Unrated)
268
Do Knot Disturb (2009,  Unrated)
269
Aladin (1951,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments