My Favorite Movies


  Shujinko161316063's Rating My Rating
1
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
2
Monty Python's The Meaning of Life (1983,  R)
3
Monty Python's Life of Brian (1979,  R)
4
A Fish Called Wanda (1988,  R)
5
Casper (1995,  PG)
6
Monty Python and the Holy Grail (1975,  PG)
7
Death at a Funeral (2007,  R)
8
Mr. Wrong (1996,  PG-13)
9
Finding Nemo (2003,  G)
10
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) (2001,  R)
11
Ichi The Killer (Anime) (2004,  Unrated)
12
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) (2004,  Unrated)
13
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2005,  Unrated)
14
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Swords of an Honorable Ruler) (2002,  Unrated)
15
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2004,  Unrated)
16
Full Metal Jacket (1987,  R)
17
The Whole Nine Yards (2000,  R)
18
The Whole Ten Yards (2003,  PG-13)
19
Saw (2004,  R)
20
Pecker (1998,  R)
21
But I'm A Cheerleader (2000,  R)
22
House of 1000 Corpses (2003,  R)
23
The Human Face (2001,  Unrated)
24
Michael Palin: Pole to Pole (1993,  Unrated)
25
The Willows in Winter (1996,  Unrated)
26
The Rutles: All You Need Is Cash (1978,  Unrated)
27
The Rutles 2 - Can't Buy Me Lunch (2004,  PG-13)
28
The Nutcracker and the Mouseking (2004,  Unrated)
29
The Adventures of Baron Munchausen (1988,  PG)
30
Ella Enchanted (2004,  PG)
31
National Lampoon's European Vacation (1985,  PG-13)
32
The Transformers - The Movie (1986,  PG)
33
Graham Chapman: Looks Like Another Brown Trouser Job (2005,  Unrated)
34
John Cleese on How to Irritate People (1968,  Unrated)
35
Monty Python Live at the Hollywood Bowl (1982,  R)
36
All the Right Moves (1983,  R)
37
Monty Python's And Now for Something Completely Different (1972,  PG)
38
Yellowbeard (1983,  PG)
39
Erik The Viking (1989,  PG-13)
40
School for Scoundrels (1960,  Unrated)
41
Who's Your Caddy? (2007,  PG-13)
42
Star Wars: The Clone Wars (2008,  PG)
43
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
44
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
45
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
46
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
47
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
48
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
49
Velvet Goldmine (1998,  R)
50
Hedwig and the Angry Inch (2001,  R)
51
12 Angry Men (Twelve Angry Men) (1957,  Unrated)
52
An Affair to Remember (1957,  Unrated)
53
Big Jake (1971,  PG-13)
54
The Alamo (1960,  Unrated)
55
Blood Alley (1955,  Unrated)
56
McLintock! (1963,  Unrated)
57
The Manhunt (1986,  Unrated)
58
The Barbarian and the Geisha (1958,  Unrated)
59
Sands of Iwo Jima (1949,  Unrated)
60
The Searchers (1956,  Unrated)
61
Stagecoach (1939,  Unrated)
62
Flying Tigers (1942,  Unrated)
63
The Shootist (1976,  PG)
64
A Clockwork Orange (1971,  R)
65
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
66
About a Boy (2002,  PG-13)
67
Accepted (2006,  PG-13)
68
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
69
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
70
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
71
American Psycho (2000,  R)
72
Back to the Future (1985,  PG)
73
Back to the Future Part II (1989,  PG)
74
Back to the Future Part III (1990,  PG)
75
Batman (1989,  PG-13)
76
Beauty and the Beast (1991,  G)
77
Batman Begins (2005,  PG-13)
78
Batman Returns (1992,  PG-13)
79
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
80
Big Fish (2003,  PG-13)
81
Big Daddy (1999,  PG-13)
82
Billy Madison (1995,  PG-13)
83
Blade (1998,  R)
84
Blazing Saddles (1974,  R)
85
Bring It On (2000,  PG-13)
86
Brokeback Mountain (2005,  R)
87
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
88
Caddyshack (1980,  R)
89
Chicago (2002,  PG-13)
90
Clerks (1994,  R)
91
Clerks II (2006,  R)
92
Dumb and Dumber (1994,  PG-13)
93
Final Destination (2000,  R)
94
Ghost Busters (Ghostbusters) (1984,  PG)
95
GoodFellas (1990,  R)
96
Grease (1978,  PG)
97
Halloween (1978,  R)
98
Hairspray (1988,  PG)
99
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
100
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
101
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
102
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
103
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
104
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
105
High School Musical (2006,  Unrated)
106
Hook (1991,  PG)
107
Home Alone (1990,  PG)
108
Hostel (2006,  R)
109
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
110
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
111
Juno (2007,  PG-13)
112
Life Is Beautiful (La Vita è bella) (1998,  PG-13)
113
Love Actually (2003,  R)
114
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
115
Moulin Rouge (1952,  Unrated)
116
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
117
Mr. Deeds (2002,  PG-13)
118
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
119
My Big Fat Greek Wedding (2002,  PG)
120
Nacho Libre (2006,  PG)
121
Never Been Kissed (1999,  PG-13)
122
Office Space (1999,  R)
123
Old School (2003,  R)
124
Phantom of the Opera (1943,  Unrated)
125
Pretty Woman (1990,  R)
126
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
127
Pulp Fiction (1994,  R)
128
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
129
Rush Hour (1998,  PG-13)
130
Scream (1996,  R)
131
Shark Tale (2004,  PG)
132
Shaun of the Dead (2004,  R)
133
Sin City (2005,  R)
134
South Park: Bigger, Longer and Uncut (1999,  R)
135
Spaceballs (1987,  PG)
136
Steel Magnolias (1989,  PG)
137
Stranger Than Fiction (2006,  PG-13)
138
Superbad (2007,  R)
139
Team America - World Police (2004,  R)
140
The Butterfly Effect (2004,  R)
141
The Crow (1994,  R)
142
The Exorcist (1973,  R)
143
The Godfather (1972,  R)
144
The Goonies (1985,  PG)
145
The Hot Chick (2002,  PG-13)
146
The Incredibles (2004,  PG)
147
The Lion King (1994,  G)
148
The Little Mermaid (1989,  G)
149
The Lord of the Rings (1978,  PG)
150
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
151
The Notebook (2004,  PG-13)
152
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
153
The Pianist (2002,  R)
154
The Princess Bride (1987,  PG)
155
The Princess Diaries (2001,  G)
156
The Rocky Horror Picture Show (1975,  R)
157
Shock Treatment (1981,  PG)
158
The Sound of Music (1965,  G)
159
The Truman Show (1998,  PG)
160
The Waterboy (1998,  PG-13)
161
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
162
The Wizard of Oz (1939,  G)
163
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
164
Titanic (1997,  PG-13)
165
Tommy Boy (1995,  PG-13)
166
Transformers (2007,  PG-13)
167
Wayne's World (1992,  PG-13)
168
Wedding Crashers (2005,  R)
169
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
170
White Chicks (2004,  PG-13)
171
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
172
You've Got Mail (1998,  PG)
173
Young Frankenstein (1974,  PG)
174
Ghost World (2001,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments