My Favorite Movies
| Shyanne36948073's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
The Goonies (1985, PG) |
|
|
| 2 |
A Night at the Roxbury (1998, PG-13) |
|
|
| 3 |
The Cowboy Way (1954, PG-13) |
|
|
| 4 |
Miracle at Sage Creek (2005, PG-13) |
|
|
| 5 |
Urban Cowboy (1980, R) |
|
|
| 6 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 7 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) (2004, PG-13) |
|
|
| 8 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
|
| 9 |
300 (2007, R) |
|
|
| 10 |
A Nightmare on Elm Street (1984, R) |
|
|
| 11 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
|
| 12 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
|
| 13 |
Armageddon (1998, PG-13) |
|
|
| 14 |
Bad Boys II (2003, R) |
|
|
| 15 |
Beetlejuice (1988, PG) |
|
|
| 16 |
Big Daddy (1999, PG-13) |
|
|
| 17 |
Billy Madison (1995, PG-13) |
|
|
| 18 |
Blazing Saddles (1974, R) |
|
|
| 19 |
Blood Diamond (2006, R) |
|
|
| 20 |
Catch Me If You Can (2002, PG-13) |
|
|
| 21 |
Charlie and the Chocolate Factory (2005, PG) |
|
|
| 22 |
Chocolat (2000, PG-13) |
|
|
| 23 |
Click (2006, PG-13) |
|
|
| 24 |
Coyote Ugly (2000, PG-13) |
|
|
| 25 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
|
| 26 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
|
| 27 |
Disturbia (2007, PG-13) |
|
|
| 28 |
Dodgeball - A True Underdog Story (2004, PG-13) |
|
|
| 29 |
Dogma (1999, R) |
|
|
| 30 |
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982, PG) |
|
|
| 31 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 32 |
Elf (2003, PG) |
|
|
| 33 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
|
| 34 |
Forrest Gump (1994, PG-13) |
|
|
| 35 |
Finding Neverland (2004, PG) |
|
|
| 36 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
|
| 37 |
Four Brothers (2005, R) |
|
|
| 38 |
Friday Night Lights (2004, PG-13) |
|
|
| 39 |
Full Metal Jacket (1987, R) |
|
|
| 40 |
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000, PG-13) |
|
|
| 41 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 42 |
Gladiator (2000, R) |
|
|
| 43 |
Grease (1978, PG) |
|
|
| 44 |
Halloween (1978, R) |
|
|
| 45 |
Happy Gilmore (1996, PG-13) |
|
|
| 46 |
Indiana Jones and the Last Crusade (1989, PG-13) |
|
|
| 47 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
|
| 48 |
Jackass - The Movie (2002, R) |
|
|
| 49 |
Jackass: Number Two (2006, R) |
|
|
| 50 |
Jarhead (2005, R) |
|
|
| 51 |
Jaws (1975, PG) |
|
|
| 52 |
Just Friends (2005, PG-13) |
|
|
| 53 |
Knocked Up (2007, R) |
|
|
| 54 |
Ladder 49 (2004, PG-13) |
|
|
| 55 |
Liar Liar (1997, PG-13) |
|
|
| 56 |
Little Miss Sunshine (2006, R) |
|
|
| 57 |
Monsters, Inc. (2001, G) |
|
|
| 58 |
Mr. & Mrs. Smith (2005, PG-13) |
|
|
| 59 |
Mr. Deeds (2002, PG-13) |
|
|
| 60 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
|
| 61 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |


