My Favorite Movies


  sidthegoose's Rating My Rating
1
Close Encounters of the Third Kind (1978,  PG)
Close Encounters of the Third Kind 5.0 Stars
Steven Spielberg's UFO masterpiece. Made me cry on first viewing in 1978 - the end is very emotional. Special effects were magical on the big screen. My favourite film of all time as it still gets to me.
Click to Rate
2
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope 5.0 Stars
A joy to watch. Funny, exciting, thrilling. "Star Wars" has everything for all ages. You feel so great after seeing it for the first time. John William's music is so right for the film, and the Oscar winning special effects are still tremendous. Alec Guiness adds a touch of class.
Click to Rate
3
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 5.0 Stars
A truly great sequel (or rather continuation) to the brilliant original film. Wonderful visuals. The excellent script gives the characters more depth. Yoda is an interesting addition that works well. The Hoth sequences give the film a cold and harsher feel.
Click to Rate
4
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 5.0 Stars
Fantastic action adventure from Lucas, Spielberg and Ford. Great set-pieces and some funny moments, particularly the exhilarating opening sequence. Fantastic film!
Click to Rate
5
Star Trek - The Motion Picture (1979,  G)
Star Trek - The Motion Picture 4.0 Stars
I can see what they tried to do with this first ST feature: make Star Trek meet "2001" and create a sci-fi epic (the budget was huge!) Even though its a flawed film, it remains my favourite and has some spectacular moments.
Click to Rate
6
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0 Stars
A very enjoyable end to the saga; somewhat of a re-run of "Star Wars" though with lots more rubber aliens. I love that end space battle and the Ewoks are ok. Features my favourite "Star Wars" music.
Click to Rate
7
Halloween (1978,  R)
Halloween 4.0 Stars
John Carpenter's 'slasher' hit movie of the late 70's. Features a great OTT performance from Donald Pleasance, and introduced us to Jamie Lee Curtis. Qutie creepy when you see it as a 12 year old. Famous use of steady-cam, and oh that tinkly theme by Carpenter.
Click to Rate
8
The Gumball Rally (,  PG)
The Gumball Rally 3.5 Stars
Fab 70's car chase across America flick. Witty script with some fairly well done car wrecks! Great fun! I want that gumball machine!!!
Click to Rate
9
Forbidden Planet (1956,  G)
Forbidden Planet 4.5 Stars
A cracking sci-fi film, starring a robot called Robbie, a pre comedy Leslie Neilsen, and "Monsters from the ID!" Electronic tonalities add to the 50's 'midnite movie' feel.
Click to Rate
10
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
E.T. - The Extra-Terrestrial 4.5 Stars
Spielberg does UFOs again; this time its a smaller story of friendship between a boy and a stranded alien. Lovely film, and quite moving. Once again, John Williams' score provides a beautiful backdrop to the story. The kids are wonderful.
Click to Rate
11
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 5.0 Stars
Peter Jackson's first installment of Tolkien's classic book. For me, the best of the three films: a nice mix of highbrow epic battles, towers and magic, with some fun hobbit stuff. Elijah Wood is fantastic in the role of Frodo.
Click to Rate
12
Escape from New York (1981,  R)
Escape from New York 3.5 Stars
Carpenter again, this time in futuristic sci-fi mode. Kurt Russell is fantastic as the anti-hero. Reminds me of classic westerns in style. Cheap film, but very effective.
Click to Rate
13
The Thing (1982,  R)
The Thing 4.0 Stars
Yes, more Carpenter! This re-make of the 50s sci-fi film really hits home with its gloriously gory effects by Rob Bottin. The tension is incredible - who it the thing!?! arrrgh!
Click to Rate
14
It! The Terror From Beyond Space (1958,  Unrated)
It! The Terror From Beyond Space 3.5 Stars
A silly but great fun sci-fi B movie - one for a late evening with all the lights off! A martian alien monster thing attacks crew members on a rocket ship. Man in a monster rubber suit? Tick! 50s tinkly/wobbly sci-fi music? Tick! Model rocket ship? Tick! Scientist women in pointy bras? Tick! :)
Click to Rate
15
Destination Moon (1950,  Unrated)
Destination Moon 4.0 Stars
Moon landings were still sci-fi when this hit the screens back in 1950. Great visuals and some fun characters. Features Woody Woodpecker!
Click to Rate
16
TRON (1982,  PG)
TRON 3.5 Stars
Disney's attempt to do video games in the movies. A noble try, but it failed to light up the box office (everyone went to see "ET" instead.) The acting is ok but this film is all about the visuals, and they are still awesome.
Click to Rate
17
Night of the Demon (1957) (,  Unrated)
Click to Rate
18
Ghostbusters (1984,  PG)
Ghostbusters 4.0 Stars
"Ghostbusters" was funny, silly, exciting and scary, and became the biggest film of 1984. Featured some of America's most talented comedy actors and a slobbish green thing that slimed people! Fab!
Click to Rate
19
Superman (1978,  PG)
Superman 4.5 Stars
Oh wow, John Williams again...those opening bars of his "Superman" theme gets the hair up on the back of my neck even today. Epic blockbuster cinema with a fine performance by newcomer Christopher Reeve. Gene Hackman was fun as the comedy villian.
Click to Rate
20
The Last Starfighter (1984,  PG)
The Last Starfighter 4.0 Stars
Following "Tron", this was another attempt at video game cinema, from the tv people who did Dallas! Lance Guest gets a high score on an arcade game and next thing he knows, its off to the stars for a real space war...with an Irish alien! Good to watch over Xmas holidays. CGI looks dated but somehow pleasing.
Click to Rate
21
The Fog (1980) (1979,  R)
The Fog (1980) 3.5 Stars
Creepy and intriguing tale of ghost fisherman coming back for Revenge. Plot holes you can drive a tank through, but great fun nether-the-less.
Click to Rate
22
Jaws (1975,  PG)
Click to Rate
23
Alien (1979,  R)
Click to Rate
24
The Spy Who Loved Me (1977,  PG)
The Spy Who Loved Me 4.0 Stars
For me, Still the best 007 adventure, although I like most of them. Roger Moore takes on a meglo-maniac who lives underwater and steals nuclear submarines. The helicopter + Lotus chase is awesome!
Click to Rate
25
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie (1990,  PG)
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 3.5 Stars
The first hit film from 1990 introduces us to four mutant turtles who live in the sewers of New York, love pizza and fight crime with ninja skills: those skills having been passed on by a talking rat! Somehow, it really works. An entertaining if cheap looking action film. The animatronic turtles are nicely done by Henson, and the action is fun to watch - especially if you saw the original *uncut* US version.
Click to Rate
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 3.0 Stars
For the most part an enjoyable return to "Star Wars", allowing George Lucas to tell his back story. The film sags a bit in the middle when the group get stuck on Tatooine, but the rest of the film zooms along at a great pace and is lovely to look at. Features the best lightsabre duel, and I *LIKE* Jar Jar Binks!
Click to Rate
27
Terminator 2: Judgment Day (1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day 3.0 Stars
Excellent sequel to the landmark original. Director James Cameron takes the whole thing up a notch with some spectacular set-pieces. ILM's groundbreaking CGI is perfect for this summer hit.
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments