My Favorite Movies
| silvercable14's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Les Quatre Cents Coups (The 400 Blows) (1959, Unrated) |
|
|
| 2 |
M (1931, Unrated) |
|
|
| 3 |
Andrei Rublev (1966, Unrated) |
|
|
| 4 |
The Third Man (1949, Unrated) |
|
|
| 5 |
L'Avventura (The Adventure) (1960, Unrated) |
|
|
| 6 |
Viskningar och Rop (Cries and Whispers) (1972, R) |
|
|
| 7 |
8 1/2 (1963, Unrated) |
|
|
| 8 |
Baisers Volés (Stolen Kisses) (1968, R) |
|
|
| 9 |
Domicile Conjugal (Bed & Board) (1970, PG) |
|
|
| 10 |
L'Amour en fuite (Love on the Run) (1979, PG) |
|
|
| 11 |
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) (1965, Unrated) |
|
|
| 12 |
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) (1974, R) |
|
|
| 13 |
Slacker (1991, R) |
|
|
| 14 |
Dazed and Confused (1993, R) |
|
|
| 15 |
Breathless (Ā bout de souffle) (By a Tether) (1960, Unrated) |
|
|
| 16 |
Days of Heaven (1978, PG) |
|
|
| 17 |
Vampyr (1932, Unrated)
This is a very interesting film, one that creates its own take on vampires in a way few other films have done so. The beauty in the cinematography creates haunting memories of what this film is, which is, perhaps, more-or-less, a hallucination, depending on the way you read it. It is quite masterful, although I cannot say, of course, that this film is for everyone. I'm sure, in fact, that the majority of people who simply watch film to enjoy themselves would not be interested in this highly technical "out there" film that comes from the earliest days of sound cinema. Then again, though, if you are interested in where the vampire films come into play, Nosferatu and Vampyr would be a good place to start. |
|
|
| 18 |
Brand Upon the Brain! (2007, Unrated) |
|
|
| 19 |
The Royal Tenenbaums (2001, R) |
|
|
| 20 |
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965, Unrated) |
|
|
| 21 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
|
| 22 |
Juno (2007, PG-13) |
|
|
| 23 |
There Will Be Blood (2007, R) |
|
|
| 24 |
No Country for Old Men (2007, R) |
|
|
| 25 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
|
| 26 |
Sin City (2005, R) |
|
|
| 27 |
Once Upon a Time in Mexico (2003, R) |
|
|
| 28 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
|
| 29 |
Jackie Brown (1997, R) |
|
|
| 30 |
Waking Life (2001, R) |
|
|
| 31 |
Fight Club (1999, R) |
|
|
| 32 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 33 |
Elephant (2003, R) |
|
|
| 34 |
Children of Men (2006, R) |
|
|
| 35 |
Babel (2006, R) |
|
|
| 36 |
Zodiac (2007, R) |
|
|
| 37 |
Michael Clayton (2007, R) |
|
|
| 38 |
Brick (2006, R) |
|
|
| 39 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004, R) |
|
|
| 40 |
Fargo (1996, R) |
|
|
| 41 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 42 |
Adaptation (2002, R) |
|
|
| 43 |
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) (2007, PG-13) |
|
|
| 44 |
Pi (1998, R) |
|
|
| 45 |
Tape (2001, R) |
|
|
| 46 |
Grindhouse (Grindhouse: Double Feature) (Grind House) (, PG) |
|
|
| 47 |
Moulin Rouge! (2001, PG-13) |
|
|
| 48 |
I'm Not There (2007, R) |
|
|
| 49 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
|
| 50 |
Dirty Harry (1971, R) |
|
|
| 51 |
Collateral (2004, R) |
|
|
| 52 |
The Ice Storm (1997, R) |
|
|
| 53 |
The Earrings of Madame De... (Diamond Earrings) (1953, Unrated) |
|
|
| 54 |
Såsom i en Spegel (Through A Glass Darkly) (1961, Unrated) |
|
|
| 55 |
Nattvardsgästerna (Winter Light) (1962, Unrated) |
|
|
| 56 |
The Silence (1963, Unrated) |
|
|
| 57 |
Ingmar Bergman Makes a Movie (Ingmar Bergman gör en film) (1962, Unrated) |
|
|
| 58 |
Jules and Jim (1962, Unrated) |


