My Favorite Movies


  SilverDoe's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I love the other harry potter movies, but this one, was absolutely brilliant. The acting skills of Daniel, Emma and Rupert have all greatly and impressively improved, mainly the emotional scenes. The rest of the cast, namely Alan Rickman and Ralph Fiennes brilliant. This movie was fantastic, I recommend everyone see it.
2
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Fantastic. Just love Harry Potter. Brilliant Gary Oldman, David Thewlis and Alan Rickman. One of the best Potter movies.
3
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
Another great Harry Potter movie. Dobby was great and the ending is just brilliant. One of my fav Potter movies.
4
The Shawshank Redemption (1994,  R)
The Shawshank Redemption
One of my favourite movies, Tim Robbins is brilliiant, just perfect in this movie. Acting by entire cast is outstanding. A very moving and hopeful story.
5
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Was a great finish the whole Star Wars saga and well worth waiting for. Just a brilliant movie and great acting by all.
6
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone)
A wonderful start to the Potter series. Cannot wait for the rest of the movies. A great movie and great actors.
7
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Quite good, but not the best in the series, I think it could have been better. Bredan Gleeson was great in this movie though, some great actors in this.
8
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
A fantastic start for the beginning of the saga, just more George Lucas genuis.
9
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Brilliant. A great addition to the Star Wars saga. And a great battle scene at the end. Another masterpiece of George Lucas. Movie is strong, well though out, good plot and funny. A great movie.
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
11
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
12
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
13
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
14
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
15
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King
A fantastic ending to the Rings saga. A brilliant movie. Full of action and adventure and emotion. Just brilliant.
16
Black Christmas (2006,  R)
Black Christmas
i thought this movie was very good, a good plot. Some scenes were scary and bloody, but it was good.
17
Troy (2004,  R)
18
Miss Potter (2007,  PG)
19
300 (2007,  R)
20
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Absolutely loved this movie. It had a lot of action and a lot of surprises. Fantastic movie. A must see.
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
A good start to the trilogy. Just loved Depp, brilliant as always. And a very good movie and plot.
23
Underworld (2003,  R)
Underworld
I love vampire and werewolf movies and this is my favourite. Kate Beckinsale is brilliant in this movie. A must see for people who like vampires and werewolves.
24
Underworld: Evolution (2006,  R)
25
The Holiday (2006,  PG-13)
26
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
27
Jurassic Park (1993,  PG-13)
28
Jurassic Park III (2001,  PG-13)
29
The Lost World - Jurassic Park (1997,  PG-13)
30
Closer (2004,  R)
31
The Hole (2001,  R)
32
Dragonheart (1996,  PG-13)
33
Dark Harbor (1999,  R)
34
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I just saw this movie and i thought it was fantastic, absolutely brilliant. Johnny Depp, Helena Bonham Carter and Alan Rickman were brilliant, beyond words.
The movie was bloody but that made it good, believeable. It was well made for a musical movie, good to see something really different. I recommed for adults, Absolutely Brilliant!
35
Battlestar Galactica (2003,  Unrated)
Battlestar Galactica
One of my fav series since Star Wars. There wouldnt be enough space to say how much i love this. It's absolutely brilliant.
36
Stargate: The Ark of Truth (2008,  Unrated)
Stargate: The Ark of Truth
I havent been a Stargate fan for very long but i saw this and i absolutely loved it. It's really great.
37
Queen of the Damned (2002,  R)
Queen of the Damned
At first I had no interest in this movie but it was late one night and had nothing to do, so I decided to watch it.
And it turned out much better than I expected. I love vampire movies and this one was great. It had a followable plot and the blood and vampire biting was done well. Would see it again.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments