My Favorite Movies
| SimpleAndClean1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Magnolia (1999, R) |
|
| 2 |
Kill Bill: Volume 1 (2003, R) |
|
| 3 |
Kill Bill, Volume 2 (2004, R) |
|
| 4 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
| 5 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
| 6 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
| 7 |
Boogie Nights (1997, R) |
|
| 8 |
Match Point (2005, R) |
|
| 9 |
2001: A Space Odyssey (1968, G) |
|
| 10 |
Psycho (1960, R) |
|
| 11 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
| 12 |
Pulp Fiction (1994, R) |
|
| 13 |
Mulholland Drive (2001, R) |
|
| 14 |
The Shining (1980, R) |
|
| 15 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
| 16 |
Bonnie and Clyde (1967, R) |
|
| 17 |
North by Northwest (1959, Unrated) |
|
| 18 |
Lolita (1962, Unrated) |
|
| 19 |
In the Realm of the Senses (1976, NC-17) |
|
| 20 |
Dancer in the Dark (2000, R) |
|
| 21 |
Once (2007, R)
Once is a profoundly touching and refreshing modern musical-drama that excels far beyond what its genre has achieved in more recent years. The film is at once an intimate drama that explores a very different form of what we perceive as "passion" between two people, and at other times a sweeping, emotional musical that captivates because of the pieces of the human soul that are captured within the music & lyrics as well as the dedicated performances by the actors. Once is truly a musical masterpiece and sings its way to the top of my Best of 2007 list. |
|
| 22 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 23 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
| 24 |
Alien (1979, R) |
|
| 25 |
Vertigo (1958, PG) |
|
| 26 |
Eyes Wide Shut (1999, R) |
|
| 27 |
Marie Antoinette (2006, PG-13) |
|
| 28 |
Fargo (1996, R) |
|
| 29 |
Diva (1981, R) |
|
| 30 |
The Silence of the Lambs (1991, R) |
|
| 31 |
Real Women Have Curves (2002, PG-13) |
|
| 32 |
Citizen Kane (1941, PG) |
|
| 33 |
3 Women (1977, PG) |
|
| 34 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) (2001, PG)
Master director Wong Kar-Wai creates a very visual and legitimate, powerful film about emotional vulnerablity and human loneliness set in 1960's Hong Kong. The film tells the story of two neighbors whose spouses are cheating on them and the relationship the two form over their similar dilemmas. Kar-Wai is very skillful at capturing the perfect atmosphere for his emotionally-charged dramas to unfold, and In the Mood for Love is no exception. The visuals and audio serve as icing on the cake in this truly moving work of art. |
|
| 35 |
Run Lola Run (Lola rennt) (1999, R) |
|
| 36 |
Dogville (2003, R) |
|
| 37 |
Volver (2006, R) |
|
| 38 |
Evil Angels (A Cry in the Dark) (1988, PG-13) |
|
| 39 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
| 40 |
A Christmas Story (1983, PG) |
|
| 41 |
Munich Mambo (2004, Unrated) |
|
| 42 |
The Joy Luck Club (1993, R) |
|
| 43 |
Drop Dead Gorgeous (1999, PG-13) |
|
| 44 |
Ed Wood (1994, R) |
|
| 45 |
The Dreamers (2004, NC-17) |
|
| 46 |
Who Framed Roger Rabbit (1988, PG) |
|
| 47 |
The Postman Always Rings Twice (1946, Unrated) |
|
| 48 |
In the Bedroom (2001, R) |
|
| 49 |
Pink Flamingos (1972, NC-17) |
|
| 50 |
Last Life in the Universe (2004, R) |
|
| 51 |
Crash (2004, R) |

















































