My Favorite Movies


  SimplyJessicka913789's Rating My Rating
1
True Romance (1993,  R)
2
The Crow (1994,  R)
3
A Clockwork Orange (1971,  R)
4
A Knight's Tale (2001,  PG-13)
5
American History X (1998,  R)
6
Beetle Juice (Beetlejuice) (1988,  PG)
7
Blow (2001,  R)
8
Underworld (2003,  R)
9
Underworld: Evolution (2006,  R)
10
Trainspotting (1996,  R)
11
Top Gun (1986,  PG)
12
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
13
The Usual Suspects (1995,  R)
14
The Breakfast Club (1985,  R)
15
The Bourne Identity (2002,  PG-13)
16
The Bourne Supremacy (2004,  PG-13)
17
The Bourne Ultimatum (2007,  PG-13)
18
Sixteen Candles (1984,  PG)
19
Schindler's List (1993,  R)
20
Requiem for a Dream (2000,  R)
21
Reservoir Dogs (1992,  R)
22
Pulp Fiction (1994,  R)
23
Pretty in Pink (1986,  PG-13)
24
Office Space (1999,  R)
25
Lord of War (2005,  R)
26
Labyrinth (1986,  PG)
27
Kingdom of Heaven (2005,  R)
28
Just Friends (2005,  PG-13)
29
Hot Fuzz (2007,  R)
30
High Fidelity (2000,  R)
31
Halloween (1978,  R)
32
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
33
GoodFellas (1990,  R)
34
Forrest Gump (1994,  PG-13)
35
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
36
Fight Club (1999,  R)
37
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
38
Failure to Launch (2006,  PG-13)
39
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
40
Empire Records (1995,  PG-13)
41
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
42
Donnie Darko (2001,  R)
43
Dodgeball - A True Underdog Story (2004,  PG-13)
44
Dogma (1999,  R)
45
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
46
Die Hard (1988,  R)
47
Die Hard With a Vengeance (Die Hard 3) (1995,  R)
48
Cry Baby (1990,  PG-13)
49
Crash (2004,  R)
50
Crank (2006,  R)
51
Chocolat (2000,  PG-13)
52
Caddyshack (1980,  R)
53
Braveheart (1995,  R)
Braveheart
One of the best historical films ever!
54
Blade (1998,  R)
55
Blade - Trinity (2004,  R)
56
Blade II (Blade 2) (2002,  R)
57
Blade Runner (1982,  R)
58
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
59
The Lost Boys (1987,  R)
60
Running on Empty (1988,  PG-13)
61
Running Scared (2006,  R)
62
Frosty the Snowman (1969,  G)
63
A Night in the Life of Jimmy Reardon (1988,  R)
64
I Love You to Death (1990,  R)
65
The Jewel of the Nile (1985,  PG)
66
The Return of the Living Dead (1985,  R)
67
Romancing the Stone (1984,  PG)
68
The Family Stone (2005,  PG-13)
69
High Tension (Switchblade Romance) (2004,  R)
70
St. Elmo's Fire (1985,  PG-13)
71
Fright Night (1985,  R)
72
Fright Night Part 2 (1989,  R)
73
Night Watch (Nochnoi Dozor) (2006,  R)
74
300 (2007,  R)
75
Less Than Zero (1987,  R)
76
Scrooged (1988,  PG-13)
77
Uncle Buck (1989,  PG)
78
Depeche Mode: Touring the Angel (,  PG-13)
79
Into the Blue (2005,  PG-13)
80
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
81
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Classic!
82
Accepted (2006,  PG-13)
83
The Dark Knight (2008,  PG-13)
84
First Knight (1995,  PG-13)
85
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) (2000,  R)
86
Tales from the Crypt: Demon Knight (1995,  R)
87
Swing Kids (1993,  PG-13)
88
Waiting (2005,  R)
89
Hellboy (2004,  PG-13)
90
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) (2008,  PG-13)
91
Control (2007,  R)
92
Blue Streak (1999,  PG-13)
93
Only You (1992,  PG-13)
94
Weekend at Bernie's II (1993,  PG)
95
Kansas (1988,  R)
96
Standard Time (Anything But Love) (2002,  PG-13)
97
Anything But Love (1989,  PG-13)
98
Mannequin (1987,  PG)
99
Fresh Horses (1988,  PG-13)
100
Beyond Redemption (1997,  R)
101
Mulholland Falls (1996,  R)
102
Weekend at Bernie's (1989,  PG-13)
103
I'm Losing You (1999,  R)
104
The New World (2005,  PG-13)
105
Rescue Dawn (2007,  PG-13)
106
The Prestige (2006,  PG-13)
107
Equilibrium (2002,  R)
108
Reign of Fire (2002,  PG-13)
109
A Midsummer Night's Dream (1999,  PG-13)
110
3:10 to Yuma (2007,  R)
111
A Cinderella Story (2004,  PG)
112
The Order (The Sin Eater) (2003,  R)
113
Brokeback Mountain (2005,  R)
114
Lords of Dogtown (2005,  PG-13)
115
The Four Feathers (2002,  PG-13)
116
Two Hands (1999,  R)
117
Casanova (2005,  R)
118
Candy (2006,  R)
119
The Brothers Grimm (2005,  PG-13)
120
The Patriot (2000,  R)
121
Ned Kelly (2004,  R)
122
The Last Samurai (2003,  R)
123
War of the Worlds (2005,  PG-13)
124
Legend (1985,  PG)
125
Vanilla Sky (2001,  R)
126
Cocktail (1988,  R)
127
Interview with the Vampire (1994,  R)
128
A Few Good Men (1992,  R)
129
The Firm (1993,  R)
130
Eyes Wide Shut (1999,  R)
131
The Ninth Gate (1999,  R)
132
Don Juan DeMarco (1994,  PG-13)
133
Secret Window (2004,  PG-13)
134
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
135
What's Eating Gilbert Grape (1993,  PG-13)
136
Sleepy Hollow (1999,  R)
137
Nick of Time (1995,  R)
138
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
139
Once Upon a Time in Mexico (2003,  R)
140
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
141
From Hell (2001,  R)
142
Donnie Brasco (1997,  R)
143
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
144
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
145
The Italian Job (2003,  PG-13)
146
The Illusionist (2006,  PG-13)
147
Rounders (1998,  R)
148
Death to Smoochy (2002,  R)
149
The Doom Generation (1995,  R)
150
Devil in the Flesh (1998,  R)
151
Jawbreaker (1999,  R)
152
Scream (1996,  R)
153
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
154
Denis Leary: The Ultimate Collection (,  Unrated)
155
Denis Leary: Lock 'N Load (1997,  Unrated)
156
Denis Leary: No Cure for Cancer (1992,  Unrated)
157
Ice Age (2002,  PG)
158
The Ref (1994,  R)
159
Two if By Sea (1995,  R)
160
The Neon Bible (1996,  Unrated)
161
The Matchmaker (1997,  R)
162
Ice Age 2: The Meltdown (2006,  PG)
163
Suicide Kings (1998,  R)
164
Underworld (1996,  R)
165
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
166
You Can't Hurry Love (1988,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments