My Favorite Movies


  simplystardust's Rating My Rating
1
The Fountain (2006,  PG-13)
The Fountain
Words simply cannot express how amazing this movie is. Darren Aronofsky has gone and done it again. (Requiem for a Dream, Pi) This movie was absolutely breathtaking, and it's one of the finest movies to come out of Hollywood in a really, really long time. Hugh Jackman and Rachel Weisz made an exceptional career move when they snagged up their roles in this movie, despite the studio dropping it once before with no guarantee of continuing to the end. Running a mere 96 min, the movie flew by, and I wish there had been more to it- but the story was told well, and there was plenty of time in which to do so. I would also like to note that regardless of the beautiful graphics, only one scene was CG, the rest was done using micro-photography of chemical reactions on tiny petri dishes. Aronofsky wanted it to stand the test of time- and it will do just that. I would recommed this movie to anyone who enjoyed, Everything is Illuminated, Requiem for a Dream, and Timeline.
2
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001,  R)
3
Stay (2005,  R)
Stay
This is easily now one of my top five favorite movies.
4
Leo (2002,  R)
5
Everything is Illuminated (2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
I don't really know how to summerize this movie, or even give a generalization without giving anything away. It's based off of a novel I will now promptly read (when I'm done with all this school work) and it was incredible. Please go see it. It's my favorite movie of anything reviewed so far. I would recommend it for anyone who enjoyed Little Miss Sunshine, The Pianist, or Amelie.
6
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
7
V for Vendetta (2006,  R)
8
The Matrix (1999,  R)
9
Closer (2004,  R)
10
Vanilla Sky (2001,  R)
11
The Last of the Mohicans (1992,  R)
12
Hook (1991,  PG)
13
The Squid and the Whale (2005,  R)
The Squid and the Whale
That?s more like it! I enjoyed this movie quite a bit, and it actually hit a little close to home for me, as I feel Jeff Daniels portrayed an all-to-accurate depiction of my father. The acting blew that of Lonesome Jim out of the water, the characters were rich and real and everyone had loads of faults. I chuckled; I was shocked, but overall very pleased with the film, and I enjoyed it more than I did Little Miss Sunshine- simply because it was more real to me than the Hollywood slaphappy turn out of Little Miss. I would recommend it if you enjoyed Closer, Everything is Illuminated, or The Royal Tenenbaums.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments