My Favorite Movies


  1. sirius850
  2. Indiana

My list... i have 2 many favorites so i prolly wont have them all... so yeah Also they are not in ORDER!!

  sirius850's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 5.0 Stars
The best of the 4 films... nothing can beat classic Indy!!!!! This film is very amzing and introduces a whole new genre of Action Adventure. Whoa, my favorite movie of all time. Great Team and great Cast! I say if you are looking to entertain yourself with a classic adventure, this would be it!
Click to Rate
2
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom 5.0 Stars
I liked this movie a lot... it showed a dark side of what his adventures could throw at him! Great team and Great Cast!
Click to Rate
3
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade 5.0 Stars
Awesome Movie... duh! Very entertaining to see Indy and his Father banter, Such a great team and Cast on all the Indy Adventures. The banter between Indy and his Dad- priceless.
Click to Rate
4
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 5.0 Stars
Great to have you back Indy!!! Of course another great film, great production team and Cast!!!! WHAHOOOOOO!!!
Click to Rate
5
The Producers (2005,  PG-13)
The Producers 4.0 Stars
Great cast... lovein Matthew Broderick! One of my favorite musicals... great songs... I LOVE YOU MEL BROOKS! and Jackie
Click to Rate
6
The Dark Knight (2008,  PG-13)
The Dark Knight 5.0 Stars
By Far waaaay better than the first one and the first one was great! Words can not describe the power and awe this movie presents!!!! FIVE thumbs up!!! YOU HAVE TO SEE IT!!!!
Click to Rate
7
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
Best of the 3... well made and very awesome adventure! THis movie is very fascinating and satisfying for all the young swashbucklers! This is a great movie to watch wit the Family, but note there are frightening sequences like skeletons!
Click to Rate
8
Braveheart (1995,  R)
Braveheart 3.5 Stars
Thrilling Story... kept me awake and right there on the battle field... torture... OUCH!
Click to Rate
9
Ace Ventura: Pet Detective (1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective 3.0 Stars
Another one of my personal Favs! Jim Carrey is a perfect goofball and what a twist!
Click to Rate
10
Ocean's Eleven (2001,  PG-13)
Ocean's Eleven 3.5 Stars
Well done! Great Remake, perfect cast!!!
Click to Rate
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 4.0 Stars
One of my favorites in the Saga.. I was deeply in the movie, it brought tears and a horrifying transition of our hero to the most well known villain in the theaters! Also sometimes its cool to see the bad guys win eh?
Click to Rate
12
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 4.0 Stars
Great movie... great cast... Warning!!!! - tearjerker!!
Click to Rate
13
Bruce Almighty (2003,  PG-13)
Bruce Almighty 3.0 Stars
Hilarious movie... one of Jim Carry best and Morgan Freeman... WHOA!
Click to Rate
14
Gladiator (2000,  R)
Gladiator 3.0 Stars
Cool Movie... great action and i really hated the villain so good job on that!
Click to Rate
15
The Matrix (1999,  R)
The Matrix 3.0 Stars
Only on of its Kind!!! Best of the Triliogy!
Click to Rate
16
Finding Nemo (2003,  G)
Finding Nemo 3.0 Stars
You know... every once in a while you get a great kids film! Well done great animation, great cast and another hit form Disney pixar!
Click to Rate
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 2.0 Stars
Ehhh.... its good... but most likely the worst of the saga... Great cast though!!! (LIAM NEESON AND EWAN MCGREGOR OF COURSE!!)
Click to Rate
18
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2.0 Stars
Another OK star wars film..... still good though.
Click to Rate
19
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0 Stars
Easily one of the best... Geez it is just a mind blowing turn of the century film! How did George Lucas do it? The world may never know!
Click to Rate
20
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5 Stars
Great star wars film... I was happy to see that all ends well!
Click to Rate
21
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.5 Stars
Another movie when the bad guys pull it off and that was cool!
Click to Rate
22
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) 3.0 Stars
The movie was ok... Book was better but you gotta love it!
Click to Rate
23
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0 Stars
Cool film, great effects... Voldemort oh so creepy!
Click to Rate
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0 Stars
Sirius is in it what can i say!
Click to Rate
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0 Stars
My least favorite... it seemed pointless since it had nothing to do with the other movies but when i read the 6th and 7th books i found new respect for it!
Click to Rate
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.5 Stars
My favorite out of the films... i liked the effects and i cried at the end....
Click to Rate
27
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow 3.0 Stars
One of the only horror films I can tolerate... another Great Tim and Johnny film!
Click to Rate
28
GoldenEye (1995,  PG-13)
GoldenEye 3.0 Stars
One of my favorite James Bond adventures... Brosnans first of many great Bonds... and Sean Bean!
Click to Rate
29
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 3.0 Stars
A great film... Daniel did a good job!
Click to Rate
30
Die Another Day (2002,  PG-13)
Die Another Day 3.0 Stars
One of the most action packed Bond films!!
Click to Rate
31
Robinson Crusoe (1996,  PG-13)
Robinson Crusoe 3.0 Stars
I saw this with my best friend in the 4th grade... it still sticks! Great and awe filled film!
Click to Rate
32
Batman Begins (2005,  PG-13)
Batman Begins 5.0 Stars
Grat and awesome film... the first to get Batman right... I really was satisfied as they casted each brilliant actor for the perfect role. I say rent it if you don't already have it if you are looking for a good superhero movie, and although there may be frightening scenes every once in a while, this movie is great for a Friday night family movie!
Click to Rate
33
Red Dragon (2002,  R)
Red Dragon 3.0 Stars
One of my favorite Hannibal movies!!! So coo l and so ....whoa thats kinda strange!
Click to Rate
34
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs 3.0 Stars
Another great Hannibal Lecter....
Click to Rate
35
Stand by Me (1986,  R)
Stand by Me 5.0 Stars
totally love it... u guys know that River Pheonix... the thief kid but didnt really do it... played Indy as a kid in Indy 3
Click to Rate
36
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 4.0 Stars
Another one of my Favoirte muscials... great cast great songs... its gotta be a Burton Depp Film!!!
Click to Rate
37
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 3.0 Stars
My god this is hilarious!
Click to Rate
38
The Count of Monte Cristo (2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo 3.0 Stars
One of my favorite love, romance, action and revenge films! It got it all!!
Click to Rate
39
Robin Hood: Prince of Thieves (1991,  PG-13)
Robin Hood: Prince of Thieves 2.5 Stars
I liked Kevin and Morgan in this film... And i always liked Robin ood's tale... does anyone watch that series on BBC?
Click to Rate
40
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
The Mask of Zorro 3.0 Stars
Second one sucked... this one rocks!
Click to Rate
41
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.0 Stars
The second best one... kinda confusing... but cool all the same!
Click to Rate
42
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2.5 Stars
This one was ok... it was weird though... but pirates and fish men are weird so....
Click to Rate
43
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 4.0 Stars
My favorite out of the three! SEAN BEAN!!!
Click to Rate
44
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Jurassic Park 3.0 Stars
Easily best one.. great movie... great book...
Click to Rate
45
The Prestige (2006,  PG-13)
The Prestige 4.0 Stars
AWESOME MOVIE!! WATCH IT!!!
Click to Rate
46
Pearl Harbor (2001,  PG-13)
Pearl Harbor 5.0 Stars
Cool Movie... love rom