Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
In the Theaters
by
A.
Comedias sabrosas
by
leonardo
Cool Comedies
by
Un
Movies Pick
by
Ms. Southern
movies I own...
by
Lisa
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Mike
sistavgkik's Rating
My Rating
1
Ace Ventura - When Nature Calls
(1995, PG-13)
2
Ace Ventura: Pet Detective
(1994, PG-13)
allll righty then
3
Alien
(1979, R)
4
Aliens
(1986, R)
5
Apocalypse Now
(1979, R)
6
Armageddon
(1998, PG-13)
7
Austin Powers - International Man of Mystery
(1997, PG-13)
8
Austin Powers - The Spy Who Shagged Me
(1999, PG-13)
9
Austin Powers in Goldmember
(2002, PG-13)
I love goolld
10
Beetlejuice
(1988, PG)
11
Black Hawk Down
(2001, R)
12
Blazing Saddles
(1974, R)
13
Braveheart
(1995, R)
cool
14
Children of Men
(2006, R)
15
Cool Runnings
(1993, PG)
16
Eragon
(2006, PG)
17
Fear and Loathing in Las Vegas
(1998, R)
18
Forrest Gump
(1994, PG-13)
19
Friday
(1995, R)
20
Full Metal Jacket
(1987, R)
21
Gladiator
(2000, R)
good
22
GoodFellas
(1990, R)
23
Home Alone
(1990, PG)
24
I, Robot
(2004, PG-13)
25
Independence Day
(1996, PG-13)
26
Indiana Jones and the Last Crusade
(1989, PG-13)
27
Interview with the Vampire
(1994, R)
28
Jaws
(1975, PG)
29
Jurassic Park
(1993, PG-13)
30
Kill Bill: Volume 1
(2003, R)
cool
31
Kill Bill, Volume 2
(2004, R)
32
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
(1998, R)
33
Meet Joe Black
(1998, PG-13)
34
Minority Report
(2002, PG-13)
35
Office Space
(1999, R)
36
One Flew over the Cuckoo's Nest
(1975, R)
37
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl
(2003, PG-13)
aye me artys
38
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
(2007, PG-13)
39
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
(2006, PG-13)
40
Platoon
(1986, R)
41
Predator
(1987, R)
42
Pulp Fiction
(1994, R)
43
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
(1981, PG)
44
Saving Private Ryan
(1998, R)
45
Schindler's List
(1993, R)
46
School of Rock
(2003, PG-13)
dudes
47
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
(1999, PG)
48
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
(2002, PG)
49
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
(2005, PG-13)
dudes
50
Star Wars: Episode IV - A New Hope
(1977, PG)
51
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
(1980, PG)
52
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
(1983, PG)
53
Super Troopers
(2001, R)
54
The Color Purple
(1985, PG-13)
55
The Crow
(1994, R)
56
The Da Vinci Code
(2006, PG-13)
57
The Day After Tomorrow
(2004, PG-13)
cool
58
The Exorcist
(1973, R)