My Favorite Movies
| sitobauza1's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Detroit Rock City (1999, R) |
|
|
| 2 |
The Big Lebowski (1998, R) |
|
|
| 3 |
From Here to Eternity (1953, Unrated) |
|
|
| 4 |
Casablanca (1942, Unrated) |
|
|
| 5 |
Ed Wood (1994, R) |
|
|
| 6 |
Heavy Metal Parking Lot (1986, Unrated) |
|
|
| 7 |
The Deer Hunter (1978, R) |
|
|
| 8 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
|
| 9 |
Night on Earth (1991, R) |
|
|
| 10 |
My Own Private Idaho (1991, R) |
|
|
| 11 |
License to Drive (1988, PG-13) |
|
|
| 12 |
Taxi Driver (1976, R) |
|
|
| 13 |
Raging Bull (1980, R) |
|
|
| 14 |
The Big Sleep (1946, Unrated) |
|
|
| 15 |
Down by Law (1986, R) |
|
|
| 16 |
Ghost World (2001, R) |
|
|
| 17 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
|
| 18 |
Annie Hall (1977, PG) |
|
|
| 19 |
Manhattan (1979, R) |
|
|
| 20 |
The Misfits (1961, Unrated) |
|
|
| 21 |
The Devil and Daniel Johnston (2005, PG-13) |
|
|
| 22 |
The Godfather (1972, R) |
|
|
| 23 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
|
| 24 |
National Lampoon's Animal House (1978, R) |
|
|
| 25 |
Hannah and Her Sisters (1986, PG-13) |
|
|
| 26 |
Zelig (1983, PG) |
|
|
| 27 |
Broadway Danny Rose (1984, PG) |
|
|
| 28 |
Buffalo 66 (1998, R) |
|
|
| 29 |
Psycho Beach Party (2000, Unrated) |
|
|
| 30 |
The Shining (1980, R) |
|
|
| 31 |
Box of Moonlight (1997, R) |
|
|
| 32 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
|
| 33 |
Dumb and Dumber (1994, PG-13) |
|
|
| 34 |
Apocalypse Now (1979, R) |
|
|
| 35 |
A Streetcar Named Desire (1951, PG) |
|
|
| 36 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
|
| 37 |
Big Wednesday (1978, PG) |
|
|
| 38 |
What Ever Happened to Baby Jane? (1962, Unrated) |
|
|
| 39 |
Vertigo (1958, PG) |
|
|
| 40 |
The Apartment (1960, Unrated) |
|
|
| 41 |
Freaks (1932, Unrated) |
|
|
| 42 |
Dracula (1931, Unrated) |
|
|
| 43 |
Me, Myself & Irene (2000, R) |
|
|
| 44 |
Back to the Future (1985, PG) |
|
|
| 45 |
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984, PG) |
|
|
| 46 |
Faster, Pussycat! Kill! Kill! (1965, R) |
|
|
| 47 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 48 |
Edward Scissorhands (1990, PG-13) |
|
|
| 49 |
The Goonies (1985, PG) |
|
|
| 50 |
Reflections in a Golden Eye (1967, Unrated) |
|
|
| 51 |
Ryan's Daughter (1970, R) |
|
|
| 52 |
Can't Hardly Wait (1998, PG-13) |
|
|
| 53 |
The Evil Dead (1982, NC-17) |
|
|
| 54 |
Halloween (1978, R) |
|


