My Favorite Movies


  sixstringsoldier's Rating My Rating
1
Plan 9 from Outer Space (1959,  Unrated)
Click to Rate
2
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Click to Rate
3
Twin Peaks: Fire Walk With Me (1992,  Unrated)
Click to Rate
4
Wild At Heart (1990,  R)
Click to Rate
5
Eraserhead (1977,  Unrated)
Click to Rate
6
Lost Highway (1997,  R)
Click to Rate
7
The Ninth Gate (1999,  R)
Click to Rate
8
Dead Man (1995,  R)
Click to Rate
9
Prince of Darkness (1987,  R)
Click to Rate
10
Big Trouble in Little China (1986,  PG-13)
Click to Rate
11
A Nightmare on Elm Street (1984,  R)
Click to Rate
12
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
13
Seven (Se7en) (1995,  R)
Click to Rate
14
Arizona Dream (1993,  R)
Click to Rate
15
White Zombie (1932,  Unrated)
Click to Rate
16
The Corpse Vanishes (1942,  Unrated)
Click to Rate
17
The Black Cat (1941,  PG)
Click to Rate
18
Glen or Glenda? (1953,  Unrated)
Click to Rate
19
In the Mouth of Madness (1995,  R)
Click to Rate
20
Bride of the Monster (1955,  Unrated)
Click to Rate
21
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
Click to Rate
22
A Bucket of Blood (1959,  Unrated)
Click to Rate
23
Fear and Loathing in Las Vegas (1998,  R)
Click to Rate
24
The Big Lebowski (1998,  R)
Click to Rate
25
Scanners (1981,  R)
Click to Rate
26
The Crow (1994,  R)
Click to Rate
27
Ghost in the Shell (1995,  R)
Click to Rate
28
Ghost in the Shell 2 - Innocence (2004,  PG-13)
Click to Rate
29
Le Samouraï (The Godson) (1967,  PG)
Click to Rate
30
The Fly (1986,  R)
Click to Rate
31
Nightbreed (1990,  R)
Click to Rate
32
Videodrome (1983,  R)
Click to Rate
33
Tale of Two Sisters (1989,  R)
Click to Rate
34
Angel Heart (1987,  R)
Click to Rate
35
Hellraiser (1987,  R)
Click to Rate
36
The Toxic Avenger (1985,  R)
Click to Rate
37
Blade Runner (1982,  R)
Click to Rate
38
A Fistful of Dollars (1967,  R)
Click to Rate
39
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) (1964,  Unrated)
Click to Rate
40
Onibaba (1965,  Unrated)
Click to Rate
41
The Gold Rush (1925,  Unrated)
Click to Rate
42
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
Click to Rate
43
Taxi Driver (1976,  R)
Click to Rate
44
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) (1950,  Unrated)
Click to Rate
45
Rain Man (1988,  R)
Click to Rate
46
Yojimbo (1961,  Unrated)
Click to Rate
47
Ed Wood (1994,  R)
Click to Rate
48
Fright Night (1985,  R)
Click to Rate
49
Premature Burial (1962,  Unrated)
Click to Rate
50
Nosferatu the Vampyre (Nosferatu: Phantom der Nacht) (1979,  PG)
Click to Rate
51
Rumble Fish (1983,  R)
Click to Rate
52
8MM (1999,  R)
Click to Rate
53
Bringing Out the Dead (1999,  R)
Click to Rate
54
Mulholland Drive (2001,  R)
Click to Rate
55
The Raven (1935,  Unrated)
Click to Rate
56
Dracula (1931,  Unrated)
Click to Rate
57
The Invisible Ray (1936,  Unrated)
Click to Rate
58
Death Proof (Grindhouse Presents) (2007,  R)
Click to Rate
59
Cyber City (2004,  Unrated)
Click to Rate
60
Fist of the North Star (1986,  R)
Click to Rate
61
The Transformers - The Movie (1986,  PG)