My Favorite Movies


  SiXxStAr33's Rating My Rating
1
Lake of Fire (2006,  Unrated)
Lake of Fire 5.0 Stars
Very good .... everyone should see this !
Click to Rate
2
American History X (1998,  R)
American History X 4.5 Stars
Ed Norton was just AMAZING! Shocking, Heartbreaking & a Great Movie !
Click to Rate
3
Juno (2007,  PG-13)
Juno 4.0 Stars
very cute !
Click to Rate
4
Superbad (2007,  R)
Superbad 4.0 Stars
too funny
Click to Rate
5
Legend (1985,  PG)
Legend 5.0 Stars
I love this movie ...
Click to Rate
6
25th Hour (2002,  R)
Click to Rate
7
WWF Lita: It Just Feels Right (2001,  Unrated)
Click to Rate
8
GoodFellas (1990,  R)
Click to Rate
9
Blacktop (2000,  R)
Click to Rate
10
Deuces Wild (2001,  R)
Click to Rate
11
Prey for Rock & Roll (2003,  R)
Click to Rate
12
Halloween (2007) (2007,  R)
Halloween (2007) 5.0 Stars
Rob did a great job
Click to Rate
13
The Punisher (2004,  R)
The Punisher 4.0 Stars
Loved it ! well done
Click to Rate
14
Fatal Attraction (1987,  R)
Fatal Attraction 5.0 Stars
I think this is one of the best movies made about adultery.
Click to Rate
15
The Hand That Rocks the Cradle (1992,  R)
The Hand That Rocks the Cradle 4.0 Stars
I really like this movie
Click to Rate
16
Vice Versa (1988,  PG)
Click to Rate
17
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
Click to Rate
18
House of 1000 Corpses (2003,  R)
Click to Rate
19
Hard Candy (2006,  R)
Click to Rate
20
An American Crime (2007,  R)
Click to Rate
21
The Hitcher (2007,  R)
The Hitcher 4.0 Stars
very good!
Click to Rate
22
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
Click to Rate
23
The Addams Family (1991,  PG-13)
Click to Rate
24
Addams Family Values (1993,  PG-13)
Click to Rate
25
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (2006,  R)
Click to Rate
26
The Texas Chainsaw Massacre (2003,  R)
Click to Rate
27
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back 4.0 Stars
Boo Boo Kitty Fcuk
Click to Rate
28
Ed Wood (1994,  R)
Click to Rate
29
Across the Universe (2007,  PG-13)
Across the Universe 4.0 Stars
if you like music from the Beatles see this !
Click to Rate
30
Cry Baby (1990,  PG-13)
Cry Baby 4.5 Stars
I loved this movie since I was little, the music is fun ...For those who think John sings in this movie sorry but your WRONG !
Click to Rate
31
The Monster Squad (1987,  PG-13)
The Monster Squad 5.0 Stars
loved it since i was little
Click to Rate
32
Gone Baby Gone (2007,  R)
Gone Baby Gone 4.0 Stars
Amazing movie I really enjoyed it !!!! Well Done
Click to Rate
33
Stay (2005,  R)
Click to Rate
34
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) (2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 5.0 Stars
Loved the Humor !
Click to Rate
35
True Romance (1993,  R)
True Romance 5.0 Stars
one of my Favorites ;)
Click to Rate
36
The People Vs. Larry Flynt (1996,  R)
Click to Rate
37
The Heavenly Kid (1985,  PG-13)
Click to Rate
38
Stop Loss (2008,  R)
Stop Loss 5.0 Stars
Great Movie ... everyone should this
it really touched my <3 what our Soliders have to go threw ... God Bless them All !!!!
Click to Rate
39
Little Children (2006,  R)
Little Children 4.5 Stars
this became one of my faves !!!!!!!!!
Click to Rate
40
X-Men Origins - Wolverine (2009,  Unrated)
Click to Rate
41
Blade (1998,  R)
Click to Rate
42
Dracula 2000 (2000,  R)
Click to Rate
43
Rock Star (2001,  R)
Click to Rate
44
Fight Club (1999,  R)
Click to Rate
45
Saw V (2008,  R)
Saw V 5.0 Stars
Very Very Gory .... I like this series well done
Click to Rate
46
Grindhouse (Grindhouse: Double Feature) (Grind House) (,  PG)
Grindhouse (Grindhouse: Double Feature) (Grind House) 5.0 Stars
Loved it !
Click to Rate
47
Some Kind of Wonderful (1987,  PG-13)
Click to Rate
48
Creepshow 2 (1987,  R)
Click to Rate
49
Jackass: Number Two (2006,  R)
Click to Rate
50
Jackass 2.5 (2007,  R)
Click to Rate