Flixster
Sign Up
|
Login
No recent messages.
Loading...
Sending...
Sent!
Home
Movies
In Theaters
On Demand
On DVD
Trailers
Actors
Photos
News
Movies I Might Like
Rate Movies
Profile
My Profile
My Ratings
My Movies
My Actors
My Photos
My Videos
My Lists
Skins Gallery
Friends
My Friends
My Friends' Reviews
Find a User
Add Friends
My Conversations
Compatibility Test
People I May Know
Plan Movie Night
Community
People Like Me
People Online Now
Top User Charts
Forums
Flixster Wiki
Fun & Games
User Quizzes
Never-Ending Quiz
Personality Tests
Lists
Polls
Watch Now
Movies
TV
Videos
More Lists
|
Create a List
Top Lists
Related Lists
fav movs
by
dozer
Joackim
by
kalle
Daniels o Maddes DVD
by
kalle
VThomas2008's new List
by
Veronica
My Favorite Movies
by
Jamie
View More Lists
Share this List
Share this link by email, IM, or post it anywhere
My Favorite Movies
Next list
Adam
sizerp's Rating
My Rating
1
Blood In, Blood Out
(1993, R)
2
The Princess Bride
(1987, PG)
3
Donnie Darko
(2001, R)
4
Brother
(2001, R)
5
The Shawshank Redemption
(1994, R)
6
Battle Royale (Batoru Rowaiaru)
(2001, Unrated)
7
Life Is Beautiful (La Vita č bella)
(1998, PG-13)
8
Reservoir Dogs
(1992, R)
9
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie
(1990, PG)
10
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood
(1996, R)
11
Shogun Assassin
(1980, R)
12
36th Chamber
(1978, Unrated)
13
Napoleon Dynamite
(2004, PG)
14
Kickboxer
(1989, R)
15
Menace II Society
(1993, R)
16
The Godfather
(1972, R)
17
The Godfather, Part II
(1974, R)
18
The Godfather, Part III
(1990, R)
19
Natural Born Killers
(1994, R)
20
Fight Club
(1999, R)
21
Pulp Fiction
(1994, R)
22
Sin City
(2005, R)
jessica Alba neeed i say anymore(JK) crazy movie one of Rodriguez' best
23
GoodFellas
(1990, R)
24
American History X
(1998, R)
25
The Sandlot
(1993, PG)
26
Dogma
(1999, R)
27
Malena
(2000, R)
28
Chasing Amy
(1997, R)
29
Clerks
(1994, R)
30
Clerks II
(2006, R)
31
Mallrats
(1995, R)
32
Jay and Silent Bob Strike Back
(2001, R)
33
Boyz n the Hood
(1991, R)
34
Light It Up
(2000, R)
35
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in Peril (Kozure Ôkami: Oya no kokoro ko no kokoro)
(1972, Unrated)
36
Lone Wolf and Cub - Baby Cart at the River Styx (Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma)
(2003, Unrated)
37
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime)
(1973, R)
38
Lone Wolf and Cub - Baby Cart to Hades (Kozure Ôkami: Shinikazeni mukau ubaguruma)
(1972, Unrated)
39
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in the Land of Demons (Kozure Ôkami: Meifumadô)
(1973, Unrated)
40
Lone Wolf and Cub - White Heaven in Hell (Kozure Ôkami: Jigoku e ikuzo! Daigoro)
(1974, Unrated)
41
Lone Wolf and Cub - Sword of Vengeance (Kozure Ôkami: Kowokashi udekashi tsukamatsuru)
(1972, Unrated)
42
Full Metal Jacket
(1987, R)
43
Armageddon
(1998, PG-13)
44
Baby Boy
(2001, R)
45
Cidade de Deus, (City of God)
(2003, R)
46
She Hate Me
(2004, R)
47
Transformers
(2007, PG-13)
48
Face/Off
(1997, R)
49
Friday
(1995, R)
50
Kung Fu Hustle
(2005, R)
51
Robin Hood - Men in Tights
(1993, PG-13)
52
Remember the Titans
(2000, PG)
53
Rudy
(1993, PG)
54
Seven (Se7en)
(1995, R)
55
Spaceballs
(1987, PG)
56
School Ties
(1992, PG-13)
57
Super Troopers
(2001, R)
58
Taxi Driver
(1976, R)
59
The Butterfly Effect
(2004, R)
60