My Favorite Movies


  sjupiter13's Rating My Rating
1
Gwai wik (Re-cycle) (2006,  Unrated)
Click to Rate
2
The Eye (Gin gwai) (2002) (2002,  R)
Click to Rate
3
The Eye 2 (Gin gwai 2) (2004,  R)
Click to Rate
4
Gin gwai 10 (The Eye 10) (The Eye: Infinity) (,  Unrated)
Click to Rate
5
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001,  Unrated)
Click to Rate
6
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) (2005,  R)
Click to Rate
7
Oldboy (2005,  R)
Click to Rate
8
Three...Extremes (Saam gaang yi) (2005,  R)
Click to Rate
9
Saam gaang (3 Extremes II) (Three Extremes 2) (2002,  R)
Click to Rate
10
Ju-on: The Grudge (Ju-on 3) (2003,  R)
Click to Rate
11
Sympathy for Mr. Vengeance (Boksuneun naui geot) (2002,  R)
Click to Rate
12
Chek law dak gung (Naked Weapon) (2002,  R)
Click to Rate
13
Yeongeo wanjeonjeongbok, (Please Teach Me English ) (2003,  Unrated)
Click to Rate
14
Naesarang ssagaji (100 Days with Mr. Arrogant)(Slave Love) (2004,  Unrated)
Click to Rate
15
Minyeo-neun goerowo (200 Pounds Beauty) (2006,  Unrated)
Click to Rate
16
Ringu ( Ring) (1998,  Unrated)
Click to Rate
17
Attack the Gas Station (1999,  R)
Click to Rate
18
Unleashed (Danny the Dog) (2005,  R)
Click to Rate
19
The Chipmunk Adventure (1987,  G)
Click to Rate
20
I Am Sam (2002,  PG-13)
Click to Rate
21
Titan A.E. (2000,  PG)
Click to Rate
22
The Iron Giant (1999,  PG)
Click to Rate
23
Tarzan (1999,  G)
Click to Rate
24
Mulan (1998,  G)
Click to Rate
25
Lilo & Stitch (2002,  PG)
Click to Rate
26
A Goofy Movie (1995,  G)
Click to Rate
27
The Brave Little Toaster (1987,  G)
Click to Rate
28
S.W.A.T. (2003,  PG-13)
Click to Rate
29
The Last Unicorn (1982,  G)
Click to Rate
30
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) (2002,  Unrated)
Click to Rate
31
Inuyasha - Toki wo koeru omoi ( Affections Touching Across Time ) (2001,  Unrated)
Click to Rate
32
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) (2003,  R)
Click to Rate
33
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice (1994,  Unrated)
Click to Rate
34
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole (1995,  Unrated)
Click to Rate
35
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose (1993,  Unrated)
Click to Rate
36
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem (2003,  Unrated)
Click to Rate
37
The Powerpuff Girls - The Movie (2002,  PG)
Click to Rate
38
Tenchi Muyô! Manatsu no Eve (Tenchi the Movie 2: The Daughter of Darkness)(Tenchi Muyo: Midsummer's) (1998,  Unrated)
Click to Rate
39
Tenchi Muyô! In Love 2: Haruka naru omoi (Tenchi Muyo: Tenchi in Love 2: Distant Memories) (1999,  Unrated)
Click to Rate
40
Tenchi Muyô! In Love (Tenchi: The Movie) (1996,  Unrated)
Click to Rate
41
The Little Mermaid (1989,  G)
Click to Rate
42
Hans Christian Andersen's The Little Mermaid (1975,  Unrated)
Click to Rate
43
Project A-Ko (1986,  Unrated)
Click to Rate
44
The Venus Wars (1989,  PG-13)
Click to Rate
45
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988,  Unrated)
Click to Rate
46
Perfect Blue (1997,  R)
Click to Rate
47
Apollo 13 (1995,  PG)
Click to Rate
48
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
49
The Sound of Music (1965,  G)
Click to Rate

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments