My Favorite Movies


  1. skbreese
  2. Sheila

My favorite films, in no particular order

  skbreese's Rating My Rating
1
Frida (2002,  R)
Frida 3.5 Stars
Engrossing biopic, with creative visual featuring the paintings of Diego Rivera and Frida Kahlo
Click to Rate
2
The Hours (2002,  PG-13)
The Hours 4.5 Stars
Brilliant psychodrama
Click to Rate
3
Master and Commander - The Far Side of the World (2003,  PG-13)
Master and Commander - The Far Side of the World 3.5 Stars
For Home, For England, For The Prize
Click to Rate
4
The Joy Luck Club (1993,  R)
The Joy Luck Club 3.5 Stars
Poignant multi-generational drama
Click to Rate
5
Ben-Hur (1959,  G)
Ben-Hur 3.5 Stars
De Milles Epic masterpiece
Click to Rate
6
Terms of Endearment (1983,  PG)
Terms of Endearment 4.5 Stars
The truth about mothers and daughters
Click to Rate
7
Tootsie (1982,  PG)
Tootsie 3.5 Stars
hilarious role reversal comedy
Click to Rate
8
Gone With the Wind (1939,  G)
Gone With the Wind 3.5 Stars
Epic civil war romance
Click to Rate
9
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) (1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas (The Nightmare Before Christmas in Disney Digital 3-D) 4.0 Stars
Spectacular visuals
Click to Rate
10
Doctor Zhivago (1965,  PG-13)
Doctor Zhivago 3.5 Stars
Epic war time romance
Click to Rate
11
Lost In Translation (2003,  R)
Lost In Translation 3.5 Stars
Quirky comedy about culture shock
Click to Rate
12
Ordinary People (1980,  R)
Ordinary People 3.5 Stars
Riveting pyschodrama about the aftermath of a suicide
Click to Rate
13
The Ten Commandments (1956,  G)
The Ten Commandments 4.5 Stars
Cecil B. De Mille's epic biblical masterpiece
Click to Rate
14
Dances With Wolves (1990,  PG-13)
Dances With Wolves 3.5 Stars
Beautifully filmed modern western
Click to Rate
15
Papillon (1973,  R)
Papillon 3.5 Stars
Suspensful escape from a French penal colony
Click to Rate
16
Memoirs of a Geisha (2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha 3.5 Stars
Lush adaptation of best selling novel
Click to Rate
17
Chicken Run (2000,  G)
Chicken Run 3.5 Stars
Hilarious animated satire
Click to Rate
18
The Big Chill (1983,  R)
The Big Chill 3.5 Stars
Baby boomer angst
Click to Rate
19
An American Werewolf in London (1981,  R)
An American Werewolf in London 3.5 Stars
I feel a bad moon arising, innovative cgi
Click to Rate
20
Chocolat (2000,  PG-13)
Chocolat 4.5 Stars
Irrisistable romantic comedy
Click to Rate
21
Out of Africa (1985,  PG)
Out of Africa 3.5 Stars
Elegant bio pic
Click to Rate
22
The Silence of the Lambs (1991,  R)
The Silence of the Lambs 4.5 Stars
Eerie adaptation of the best selling novel
Click to Rate
23
The Agony and the Ecstasy (,  Unrated)
Click to Rate
24
Chinatown (1974,  R)
Chinatown 3.5 Stars
Great modern film Noir, Nicholson and Dunaway sizzle
Click to Rate
25
An American in Paris (1951,  Unrated)
An American in Paris 3.5 Stars
Entertaining musical starring Fred Astaire
Click to Rate
26
Good Morning, Vietnam (1987,  R)
Good Morning, Vietnam 3.5 Stars
From the Delta to the DMZ, Robin Wiliams keeps the troops in stitches while the war rages on as DJ Adrian Cronaur
Click to Rate
27
Citizen Kane (1941,  PG)
Citizen Kane 3.5 Stars
Gothic, slightly flawed drama, deserving of its great film status
Click to Rate
28
The English Patient (1996,  R)
The English Patient 3.5 Stars
Engrossing romantic drama, beautifully filmed
Click to Rate
29
Beauty and the Beast (1992) (1992,  G)
Beauty and the Beast (1992) 4.5 Stars
Great Disney classic with wonderful musical score
Click to Rate
30
To Kill A Mockingbird (1962,  Unrated)
To Kill A Mockingbird 3.5 Stars
Riveting drama about social justice, based on classic novel
Click to Rate
31
The Wizard of Oz (1939,  G)
The Wizard of Oz 4.5 Stars
"There's no place like home," great line from the wonderful children's classic
Click to Rate
32
All the King's Men (1949) (1949,  Unrated)
All the King's Men (1949) 4.5 Stars
Engrossing drama about the rise and fall of a politician, Powerful lead performance by Broderick Crawford
Click to Rate
33
Gaslight (1944,  Unrated)
Gaslight 3.5 Stars
Taut psychological thriller, great performance by Ingrid Bergman
Click to Rate
34
The Inn of the Sixth Happiness (1958,  Unrated)
The Inn of the Sixth Happiness 3.5 Stars
One of Ingrid Bergman's most moving roles in this epic war-time drama
Click to Rate
35
Niagara (1953,  Unrated)
Niagara 3.5 Stars
Beautifully filmed suspense thriller featuring Marilyn Monroe in her first starring role
Click to Rate
36
The Blue Max (1966,  Unrated)
The Blue Max 3.5 Stars
Riveting romantic war drama featuring specacular aerial battle photography
Click to Rate
37
The Lion King (1994,  G)
The Lion King 3.5 Stars
Great character devlopment and musical score
Click to Rate
38
Jesus of Nazareth (,  Unrated)
Click to Rate
39
El Cid (1961,  Unrated)
El Cid 2.5 Stars
Memorable film about a little known historical feature, excellent production values
Click to Rate
40
Shadowlands (1993,  PG)
Shadowlands 3.5 Stars
Moving story about the love of author C.S. Lewis' llife
Click to Rate
41
Julia (1977,  PG)
Julia 3.5 Stars
Intriguing film based on the short story by author Lillian Hellman
Click to Rate
42
Gallipoli (1981,  PG)
Click to Rate
43
The Birds (1963,  PG-13)
The Birds 3.5 Stars
One of Hitchcock's most entertaining thrillers
Click to Rate
44
Mary, Queen of Scots (1971,  PG-13)
Click to Rate
45
Once Upon a Time in the West (1969,  PG-13)
Once Upon a Time in the West 4.5 Stars
The ultimate spaghetti western
Click to Rate
46
Apollo 13 (1995,  PG)
Click to Rate
47
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) (1964,  Unrated)
Click to Rate
48
Fargo (1996,  R)
Click to Rate
49
Lilies of the Field (1963,  Unrated)
Click to Rate
50
Metropolis (Metoroporisu) (2001,  PG-13)