Share this List

Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies

  1. skulldude13
  2. Donald "Skul...

These are a few of my favorite things...

  skulldude13's Rating My Rating
1
Singin' in the Rain (1952,  G)
Singin' in the Rain 5.0 Stars
My all time favorite.
Click to Rate
2
Holiday Inn (1942,  Unrated)
Click to Rate
3
It's a Wonderful Life (1946,  Unrated)
It's a Wonderful Life 5.0 Stars
One of the best movies ever made.
Click to Rate
4
A Christmas Carol (Scrooge) (1951,  Unrated)
A Christmas Carol (Scrooge) 5.0 Stars
Still the best version ever made! Sim is Scrooge, "The man who knew how to keep Christmas all the year."
Click to Rate
5
Love Actually (2003,  R)
Love Actually 5.0 Stars
One of my top ten movies!
Click to Rate
6
Mary Poppins (1964,  G)
Click to Rate
7
The Santa Clause (1994,  PG)
The Santa Clause 5.0 Stars
Absolutely Brilliant...see more in it every time.
Click to Rate
8
The Princess Bride (1987,  PG)
The Princess Bride 5.0 Stars
One of my favorites. A nearl perfect film...if Robin Wright Penn had a body to go with the face, I'd watch it at least every other month.
Click to Rate
9
To Sir, With Love (1967,  Unrated)
Click to Rate
10
The Wizard of Oz (1939,  G)
Click to Rate
11
The Good, the Bad and the Ugly (1967,  R)
The Good, the Bad and the Ugly 4.5 Stars
The clear best of the spaghetti westerns.
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments