My Favorite Movies
Give list a short description
| skullspider141's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Moonstruck (1987, PG) |
|
|
| 2 |
Sunset Boulevard (Sunset Blvd.) (1950, Unrated) |
|
|
| 3 |
All About Eve (1950, Unrated) |
|
|
| 4 |
May (2003, R) |
|
|
| 5 |
Gone With the Wind (1939, G) |
|
|
| 6 |
Lars and the Real Girl (2007, PG-13) |
|
|
| 7 |
Rope (1948, PG)
Now, let me say, I'm not at all one of those die-hard Hitchcock fans. But this film is absolutely perfect! Every single element is executed perfectly, and all the acting is superb, particularly that of John Dall. His almost constant selfish air of superiority is purely intoxicating. This is, in my opinion, Hitchcock's best film, of the ones that I've seen. It really cements his title, in my mind, as The Master of Suspense. |
|
|
| 8 |
Paris Je T'aime (2007, R) |
|
|
| 9 |
Transamerica (2005, R) |
|
|
| 10 |
Snow Cake (2002, Unrated) |
|
|
| 11 |
The Abyss (1989, PG-13) |
|
|
| 12 |
Shallow Grave (1995, R) |
|
|
| 13 |
C.R.A.Z.Y. (Crazy) (2005, Unrated) |
|
|
| 14 |
Alice (Neco z Alenky) (1988, Unrated) |
|
|
| 15 |
The Rocky Horror Picture Show (1975, R) |
|
|
| 16 |
Closer (2004, R) |
|
|
| 17 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
|
| 18 |
Me and You and Everyone We Know (2005, R) |
|
|
| 19 |
Some Like It Hot (1959, Unrated) |
|
|
| 20 |
Dangerous Liaisons (1988, R) |
|
|
| 21 |
The Hours (2002, PG-13) |
|
|
| 22 |
The Elephant Man (1980, PG) |
|
|
| 23 |
Grindhouse (Grind House) (2007, R) |
|
|
| 24 |
Juno (2007, PG-13) |
|
|
| 25 |
Amelie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) (2001, R) |
|
|
| 26 |
Tonari no Totoro (My Neighbor Totoro) (1988, Unrated) |
|
|
| 27 |
Reefer Madness - The Movie Musical (2005, R) |
|
|
| 28 |
Ravenous (1999, R) |
|
|
| 29 |
Heavenly Creatures (1994, R) |
|
|
| 30 |
The Hamiltons (2006, R) |
|
|
| 31 |
Driving Lessons (2006, PG-13) |
|
|
| 32 |
Lost In Translation (2003, R) |
|
|
| 33 |
Brokeback Mountain (2005, R) |
|
|
| 34 |
American Beauty (1999, R) |
|
|
| 35 |
Mysterious Skin (2005, NC-17) |
|
|
| 36 |
Boys Don't Cry (1999, R) |
|
|
| 37 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007, R) |
|
|
| 38 |
The Dreamers (2004, NC-17) |
|
|
| 39 |
The Descent (2006, R) |
|
|
| 40 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
|
| 41 |
Stranger Than Fiction (2006, PG-13) |
|
|
| 42 |
Bound (1996, R) |
|
|
| 43 |
Imaginary Heroes (2004, R) |
|
|
| 44 |
Battle Royale (Batoru Rowaiaru) (2001, Unrated) |
|
|
| 45 |
Wristcutters - A Love Story (2006, R) |
|
|
| 46 |
Black Snake Moan (2007, R) |
|
|
| 47 |
Spirited Away (Sen to Chihiro no kamikakushi) (2001, PG) |
|
|
| 48 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 49 |
Hairspray (2007) (2007, PG) |
|
|
| 50 |
The History Boys (2006, R) |
|
|
| 51 |
Mr. Brooks (2007, R) |
|
|
| 52 |
Trainspotting (1996, R) |
|


