My Favorite Movies
| sla2110's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
Almost Famous (2000, R) |
|
|
| 2 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
|
| 3 |
GoodFellas (1990, R) |
|
|
| 4 |
Once Upon a Time in America (1984, R) |
|
|
| 5 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
|
| 6 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 7 |
The Notebook (2004, PG-13) |
|
|
| 8 |
The Lake House (2006, PG) |
|
|
| 9 |
Running Scared (2006, R) |
|
|
| 10 |
The Butterfly Effect (2004, R) |
|
|
| 11 |
The Usual Suspects (1995, R) |
|
|
| 12 |
The Goonies (1985, PG) |
|
|
| 13 |
St. Elmo's Fire (1985, PG-13) |
|
|
| 14 |
Hook (1991, PG) |
|
|
| 15 |
Into the Blue (2005, PG-13) |
|
|
| 16 |
I Am Sam (2002, PG-13) |
|
|
| 17 |
The Shining (1980, R) |
|
|
| 18 |
Point Break (1991, R) |
|
|
| 19 |
Rebel Without a Cause (1955, PG-13) |
|
|
| 20 |
Seven (Se7en) (1995, R) |
|
|
| 21 |
Sleepers (1996, R) |
|
|
| 22 |
The Lost Boys (1987, R) |
|
|
| 23 |
The Crow (1994, R) |
|
|
| 24 |
Platoon (1986, R) |
|
|
| 25 |
Stand by Me (1986, R) |
|
|
| 26 |
Mannequin (1987, PG) |
|
|
| 27 |
The Departed (2006, R) |
|
|
| 28 |
Shooter (2007, R) |
|
|
| 29 |
The Godfather, Part II (1974, R) |
|
|
| 30 |
Cold Creek Manor (2003, R) |
|
|
| 31 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
|
| 32 |
Kramer vs. Kramer (1979, PG)
I eventually got to see this after years of "i'll get round to it" and after bawling my eyes out can safely say it's now one of my favourites....... I've always been a fan of Hoffman but wow he was amazing in this. Such a simple story but the acting was so great that almost every scene has huge impact. Sensitive, realistic and well worth the wait! |
|
|
| 33 |
Primal Fear (1996, R) |
|
|
| 34 |
The Outsiders (1983, PG) |
|


