My Favorite Movies


  sleepykiss's Rating My Rating
1
Blowup (Blow-Up) (Blow Up) (1966,  Unrated)
2
Jules and Jim (1962,  Unrated)
3
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring (2003,  R)
4
Suna no Onna (Woman in the Dunes) (1964,  Unrated)
5
Nostalghia (1983,  Unrated)
6
L'Avventura (The Adventure) (1960,  Unrated)
7
The Innocents (1961,  Unrated)
The Innocents
"We lay my love & I beneath the weeping willow. A broken heart have I. Oh willow I die, oh willow I die..."
8
Persona (1966,  Unrated)
9
L'Eclisse (1962,  Unrated)
L'Eclisse
My 2nd fav MA. 3rd of trilogy. See it for the 7 min silent ending alone. Luv MV always.
10
The Decalogue (,  Unrated)
The Decalogue
A masterpiece.
11
Equus (1977,  R)
Equus
Based on the PShaffer play. Depicts the human psyche & the power of the mind better than no other flick Ive ever seen. Shattering & surreal.
12
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) (1965,  Unrated)
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits)
Fellini at his surreal best again. Simple story, but utterly fantastic. Luv GM & FF always.
13
The Collector (The Butterfly Collector) (1965,  Unrated)
The Collector (The Butterfly Collector)
TStamp is too sexy.
14
La Dolce Vita (1960,  Unrated)
La Dolce Vita
Ok, ok... this TIES with 81/2 for my 2nd best Fellini.
15
Fellini - Satyricon (The Degenerates) (1969,  R)
Fellini - Satyricon (The Degenerates)
My best Fellini. Grotesque, surreal, & classic.
16
Tokyo Story (,  Unrated)
17
8 1/2 (1963,  Unrated)
18
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu) (1993,  R)
Three Colors: Blue (Trois couleurs: Bleu)
My fav of the Trois Couleurs trilogy. If I had to chose 1 Kieslowski film that speaks to me most, it would be this one. She seems to speak my words... Luv JB & KK always.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. Sleaze
    Sleaze posted 584 days ago

    Great list :D