My Favorite Movies

  smartman43's Rating My Rating
1
Rocky (1976,  PG)
Rocky 5.0 Stars
great story great acting
inspired me one of the greatest movies of all time
Click to Rate
2
Rocky Balboa (1990,  PG)
Rocky Balboa 5.0 Stars
not a great movie on its own but to close the rocky series it was awesome
Click to Rate
3
The Godfather (1972,  R)
The Godfather 5.0 Stars
marlons awesome
Click to Rate
4
The Godfather, Part II (1974,  R)
The Godfather, Part II 5.0 Stars
possibly better than the first
Click to Rate
5
GoodFellas (1990,  R)
GoodFellas 4.0 Stars
awesome
Click to Rate
6
One Flew over the Cuckoo's Nest (1975,  R)
One Flew over the Cuckoo's Nest 5.0 Stars
Jack was awesome in this - great movie.
Click to Rate
7
Die Hard (1988,  R)
Die Hard 5.0 Stars
this movie was fucking awesome!!!! i love "yippe kiay mother fuck"
Click to Rate
8
Live Free or Die Hard (2007,  PG-13)
Click to Rate
9
Taxi Driver (1976,  R)
Taxi Driver 4.5 Stars
jodie fosters great in it
Click to Rate
10
Scent of a Woman (1992,  R)
Scent of a Woman 5.0 Stars
Pacino was awesome in it, greatly done see it!
Click to Rate
11
Cinderella Man (2005,  PG-13)
Cinderella Man 5.0 Stars
great movie/ but it was like a Rocky movie set in the 30's but i still liked it
Click to Rate
12
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
King Kong (2005) 5.0 Stars
great remake
Click to Rate
13
King Kong (1933) (1933,  Unrated)
King Kong (1933) 5.0 Stars
great
Click to Rate
14
Psycho (1960,  R)
Psycho 5.0 Stars
best horror/suspence movie ever
Click to Rate
15
The Birds (1963,  PG-13)
The Birds 5.0 Stars
spooky as hell
Click to Rate
16
The Producers (2005,  PG-13)
The Producers 5.0 Stars
high-larious
Click to Rate
17
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 4.5 Stars
cool story
Click to Rate
18
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 5.0 Stars
great
Click to Rate
19
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
cool special effects
Click to Rate
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 5.0 Stars
great way to tie the saga togather
Click to Rate
21
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
Click to Rate
22
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980,  PG)
Click to Rate
23
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983,  PG)
Click to Rate
24
Knocked Up (2007,  R)
Knocked Up 5.0 Stars
it was like a porno film but the first comedy i luaghed so hard scince the year 2000 i busted a gut every scene was high-larious
Click to Rate
25
Jurassic Park (1993,  PG-13)
Click to Rate
26
Schindler's List (1993,  R)
Click to Rate
27
Forrest Gump (1994,  PG-13)
Forrest Gump 5.0 Stars
great acting
Click to Rate
28
The Searchers (1956,  Unrated)
The Searchers 5.0 Stars
the best western movie ever
Click to Rate
29
The Jacket (2005,  R)
The Jacket 5.0 Stars
psychological
Click to Rate
30
The Bishop's Wife (1947,  Unrated)
The Bishop's Wife 3.5 Stars
great christmas movie
Click to Rate
31
The Shining (1980,  R)
The Shining 4.5 Stars
jacks awesome/ scary but i loved it
Click to Rate
32
Chinatown (1974,  R)
Chinatown 5.0 Stars
great ditective movie clever and diffrent than others
Click to Rate
33
The Departed (2006,  R)
The Departed 5.0 Stars
Scoresses best film since Goodfellas
Click to Rate
34
Jaws (1975,  PG)
Jaws 5.0 Stars
the sequels sucked this is awesome
Click to Rate
35
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour 4.5 Stars
thats funny .....
Click to Rate
36
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Rush Hour 2 4.5 Stars
funny
Click to Rate
37
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
Rush Hour 3 5.0 Stars
high - larious
Click to Rate
38
On the Waterfront (1954,  Unrated)
On the Waterfront 5.0 Stars
Brando reminded me of De Niro in this movie watch this then watch taxi driver youl see what i mean
Click to Rate
39
Independence Day (1996,  PG-13)
Independence Day 5.0 Stars
know that was a great one
Click to Rate
40
The Day the Earth Stood Still (1951,  G)
The Day the Earth Stood Still 5.0 Stars
now thats classic science fiction everybody should see this!!!!!
Click to Rate
41
Raging Bull (1980,  R)
Click to Rate
42
Guys and Dolls (1955,  Unrated)
Click to Rate
43
Scarface (1983,  R)
Scarface 4.5 Stars
226 times fuck was said
1000 sum bulets shot cool but wierd
Click to Rate
44
My Cousin Vinny (1992,  R)
My Cousin Vinny 5.0 Stars
marroisa tomie is hot/ Piesci is a great
Click to Rate
45
The Mask (1994,  PG-13)
The Mask 5.0 Stars
first time i really luaghed at stuff like this
Click to Rate
46
Annie Hall (1977,  PG)
Annie Hall 5.0 Stars
this coud be a "Seinfeld" episode if jerry actualy loved a girl. great movie funny Diane 's great Woody's great. great movie see it!
Click to Rate
47
Saving Private Ryan (1998,  R)
Saving Private Ryan 5.0 Stars
great war movie the best since "The Longest Day" as real as the WW2 will get on film
Click to Rate
48
Bee Movie (2007,  PG)
Bee Movie 5.0 Stars
only Jerry Seinfeld could get away with making a movie about a bee - in that it was highlarious the best animated movie ever great visual effects seinfeld fans see it!!!!!!!!!!!!!
Click to Rate
49
Arsenic and Old Lace (1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace 4.5 Stars
funny, whoever wrote it had a morbid funny sense of humor good very good
Click to Rate

Comments (0)

Post a comment

Recent Comments