My Favorite Movies


  1. smartypantsjess
  2. Jess

Give list a short description

  smartypantsjess's Rating My Rating
1
Underworld (2003,  R)
2
Underworld: Evolution (2006,  R)
3
Tim Burton's Corpse Bride (2005,  PG)
4
The Nightmare Before Christmas (2008,  PG)
5
X-Men (2000,  PG-13)
6
X2 (2003,  PG-13)
7
X-Men: The Last Stand (2006,  PG-13)
8
Cruel Intentions (1999,  R)
9
Speed (1994,  R)
10
Empire Records (1995,  PG-13)
11
Uncle Buck (1989,  PG)
12
The Breakfast Club (1985,  R)
13
The Sound of Music (1965,  G)
14
Mary Poppins (1964,  G)
15
Superman Returns (2006,  PG-13)
16
Encino Man (1992,  PG)
17
Mallrats (1995,  R)
18
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
19
Sixteen Candles (1984,  PG)
20
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995,  PG-13)
21
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
22
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
23
Ace Ventura: Pet Detective (1993,  PG-13)
24
Ace Ventura - When Nature Calls (1995,  PG-13)
25
Airheads (1994,  PG-13)
26
Almost Famous (2000,  R)
27
Babes in Toyland (1961,  Unrated)
28
Back to the Future (1985,  PG)
29
Back to the Future Part II (1989,  PG)
30
Back to the Future Part III (1990,  PG)
31
The Beverly Hillbillies (1993,  PG)
32
Big Business (1988,  PG)
33
Can't Hardly Wait (1998,  PG-13)
34
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
35
Con Air (1997,  R)
36
Detroit Rock City (1999,  R)
37
Grease (1978,  PG)
38
Wedding Crashers (2005,  R)
39
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991,  PG-13)
40
The Dukes of Hazzard (2005,  PG-13)
41
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
42
Eurotrip (2003,  R)
43
Ferris Bueller's Day Off (1986,  PG)
44
Zoolander (2001,  PG-13)
45
Finding Nemo (2003,  G)
46
George of the Jungle (1997,  PG)
47
The Girl Next Door (2004,  R)
48
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) (2000,  PG-13)
49
Greedy (1994,  PG-13)
50
The Hot Chick (2002,  PG-13)
51
Jay and Silent Bob Strike Back (2001,  R)
52
The Little Mermaid (1989,  G)
53
Jurassic Park (1993,  PG-13)
54
Kindergarten Cop (1990,  PG-13)
55
The Mask of Zorro (1998,  PG-13)
56
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004,  PG)
57
Life as a House (2001,  R)
58
The Long Kiss Goodnight (1996,  R)
59
Dirty Dancing (1987,  PG-13)
60
Robin Hood - Men in Tights (1993,  PG-13)
61
The Matrix (1999,  R)
62
Mean Girls (2004,  PG-13)
63
Miss Congeniality (2000,  PG-13)
64
Monster-in-Law (2005,  PG-13)
65
Mr. & Mrs. Smith (2005,  PG-13)
66
Mrs. Doubtfire (1993,  PG-13)
67
Mrs. Winterbourne (1996,  PG-13)
68
The Mummy (1999,  PG-13)
69
The Mummy Returns (2001,  PG-13)
70
My Girl (1991,  PG)
71
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe (2005,  PG)
72
The NeverEnding Story (1984,  PG)
73
The Benchwarmers (2006,  PG-13)
74
The Notebook (2004,  PG-13)
75
The Pacifier (2005,  PG)
76
Pretty Woman (1990,  R)
77
The Quick and the Dead (1995,  R)
78
Ransom (1996,  R)
79
Keeping Mum (2006,  R)
80
Road Trip (2000,  R)
81
Romeo + Juliet (1996,  PG-13)
82
Scooby-Doo (2002,  PG)
83
Scooby-Doo 2 - Monsters Unleashed (2004,  PG)
84
Team America - World Police (2004,  R)
85
The Waterboy (1998,  PG-13)
86
The Wedding Singer (1997,  PG-13)
87
E.T. - The Extra-Terrestrial (1982,  PG)
88
Without A Paddle (2004,  PG-13)
89
Orange County (2002,  PG-13)
90
Beauty and the Beast (1991,  G)
91
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
92
Billy Madison (1995,  PG-13)
93
Van Helsing (2004,  PG-13)
94
The Addams Family (1991,  PG-13)
95
The Craft (1996,  R)
96
Practical Magic (1998,  PG-13)
97
Independence Day (1996,  PG-13)
98
Charlie's Angels (2000,  PG-13)
99
Charlie's Angels - Full Throttle (2003,  PG-13)
100
10 Things I Hate About You (1999,  PG-13)
101
Hairspray (2007,  PG)
102
The Goonies (1985,  PG)
103
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
104
Juno (2007,  PG-13)
105
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
106
St Trinians (,  Unrated)
107
Across the Universe (2007,  PG-13)
108
Stardust (2007,  PG-13)
109
The Little Rascals (1994,  PG)
110
Hocus Pocus (1993,  PG)
111
Harry Potter and the Sorcerer's Stone (Harry Potter and the Philosopher's Stone) (2001,  PG)
112
Harry Potter and the Chamber of Secrets (2002,  PG)
113
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
114
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
115
Harry Potter and the Order of the Phoenix (2007,  PG-13)
116
The Pirate Movie (1982,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments