My Favorite Movies


  SMGFAN101's Rating My Rating
1
Scream 3 (2000,  R)
2
Scream 2 (1997,  R)
3
Scream (1996,  R)
4
The Hours (2002,  PG-13)
5
The Return (2006,  PG-13)
6
Cruel Intentions (1999,  R)
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind (2004,  R)
8
Revolutionary Road (2008,  R)
9
Titanic (1997,  PG-13)
10
American Beauty (1999,  R)
11
Doubt (2008,  PG-13)
12
The Departed (2006,  R)
13
Dreamgirls (2006,  PG-13)
14
The Silence of the Lambs (1991,  R)
15
Chicago (2002,  PG-13)
16
Moulin Rouge! (2001,  PG-13)
17
In the Bedroom (2001,  R)
18
The Others (2001,  PG-13)
19
Crash (2004,  R)
20
Closer (2004,  R)
21
Kill Bill, Volume 2 (2004,  R)
22
Night Scream (1997,  Unrated)
23
Little Children (2006,  R)
24
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
25
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
26
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
27
The Reader (2008,  R)
28
The Air I Breathe (2008,  R)
29
Vicky Cristina Barcelona (2008,  PG-13)
30
Erin Brockovich (2000,  R)
31
Atonement (2007,  R)
32
Southland Tales (2007,  R)
33
Mystic River (2003,  R)
34
Julie & Julia (2009,  PG-13)
35
The Aviator (2004,  PG-13)
36
Election (1999,  R)
37
The Life of David Gale (2003,  R)
38
To Die For (1995,  R)
39
Little Miss Sunshine (2006,  R)
40
White Oleander (2002,  PG-13)
41
Adaptation (2002,  R)
42
Frost/Nixon (2008,  R)
43
Burn After Reading (2008,  R)
44
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
45
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
46
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
47
The Wrestler (2008,  R)
48
The Brave One (2007,  R)
49
Volver (2006,  R)
50
Walk the Line (2005,  PG-13)
51
Pretty Woman (1990,  R)
52
Changeling (2008,  R)
53
Suburban Girl (2007,  PG-13)
54
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007,  R)
55
Juno (2007,  PG-13)
56
No Country for Old Men (2007,  R)
57
Girl, Interrupted (1999,  R)
58
Halloween H2O (1998,  R)
59
Halloween (1978,  R)
60
Halloween II (1981,  R)
61
Dangerous Liaisons (1988,  R)
62
Sex and the City (2008,  R)
63
The Fabulous Baker Boys (1989,  R)
64
Hairspray (2007,  PG)
65
Derailed (2005,  R)
66
Birth (2004,  R)
67
Freshman Fall (1996,  Unrated)
68
I Know What You Did Last Summer (1997,  R)
69
Knocked Up (2007,  R)
70
Children of Men (2006,  R)
71
Notes on a Scandal (2006,  R)
72
Public Enemies (2009,  R)
73
Rachel Getting Married (2008,  R)
74
Something's Gotta Give (2003,  PG-13)
75
Kill Bill: Volume 1 (2003,  R)
76
The Dark Knight (2008,  PG-13)
77
The Devil Wears Prada (2006,  PG-13)
78
Harry Potter and the Half-Blood Prince (2009,  PG)
79
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (2004,  PG)
80
Monster's Ball (2001,  R)
81
Mean Girls (2004,  PG-13)
82
The Family Stone (2005,  PG-13)
83
Far From Heaven (2003,  PG-13)
84
Red Eye (2005,  PG-13)
85
Flightplan (2005,  PG-13)
86
Million Dollar Baby (2004,  PG-13)
87
Wish Upon a Star (1996,  PG)
88
Harry Potter and the Goblet of Fire (2005,  PG-13)
89
Frozen River (2008,  R)
90
Elegy (2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments