My Favorite Movies


  smhamil36's Rating My Rating
1
300 (2007,  R)
2
Interview with the Vampire (1994,  R)
3
Pulp Fiction (1994,  R)
4
The Godfather (1972,  R)
5
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
6
Dawn of the Dead (2004,  R)
7
Date Movie (2006,  PG-13)
8
Scary Movie 4 (2006,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
10
Click (2006,  PG-13)
11
Wedding Crashers (2005,  R)
12
Fight Club (1999,  R)
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
14
Finding Nemo (2003,  G)
15
Mean Girls (2004,  PG-13)
16
The Matrix (1999,  R)
17
Shrek (2001,  PG)
18
Braveheart (1995,  R)
19
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
20
Grease (1978,  PG)
21
50 First Dates (2004,  PG-13)
22
Titanic (1997,  PG-13)
23
Gladiator (2000,  R)
24
Shrek 2 (2004,  PG)
25
Happy Gilmore (1996,  PG-13)
26
The Shawshank Redemption (1994,  R)
27
Napoleon Dynamite (2004,  PG)
28
The Godfather, Part II (1974,  R)
29
Dawn of the Dead (1979,  R)
30
From Dusk Till Dawn (1996,  R)
31
Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971,  G)
32
Cats: The Musical (1998,  G)
33
Toy Story (1995,  G)
34
Toy Story 2 (1999,  G)
35
The Hills Have Eyes (2006,  R)
36
Dog Day Afternoon (1975,  R)
37
Blazing Saddles (1974,  R)
38
The Jerk (1979,  R)
39
The Phantom of the Opera (2004,  PG-13)
40
Kiss Meets the Phantom of the Park (1978,  G)
41
Terms of Endearment (1983,  PG)
42
Hope Floats (1998,  PG-13)
43
Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977,  PG)
44
Bob Hope - The Vietnam Years (,  Unrated)
45
A Star is Born (1976,  R)
46
Salem's Lot (1979,  PG)
47
The Wizard of Oz (1939,  G)
48
The Dark Crystal (1982,  PG)
49
In & Out (1997,  PG-13)
50
Little Shop of Horrors (1986,  PG-13)
51
Emmet Otter's Jug-Band Christmas (1977,  Unrated)
52
The Great Muppet Caper (1981,  G)
53
The Muppet Movie (1979,  G)
54
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005,  PG-13)
55
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999,  PG)
56
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002,  PG)
57
The Muppets Take Manhattan (1984,  G)
58
Gone With the Wind (1939,  G)
59
Scarface (1983,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments