My Favorite Movies
| smilechildprettytang's Rating | My Rating | ||
|---|---|---|---|
| 1 |
James and the Giant Peach (1996, PG) |
|
|
| 2 |
An American Crime (2007, R) |
|
|
| 3 |
Factory Girl (2006, R) |
|
|
| 4 |
Juno (2007, PG-13) |
|
|
| 5 |
Kinsey (2004, R) |
|
|
| 6 |
Follow My Voice: With the Music of Hedwig (, Unrated) |
|
|
| 7 |
Bride of Chucky (1998, R) |
|
|
| 8 |
Four Rooms (1995, R) |
|
|
| 9 |
Reel Paradise (2005, R) |
|
|
| 10 |
Ghost World (2001, R) |
|
|
| 11 |
Wassup Rockers (1990, R) |
|
|
| 12 |
All We Are Saying (2005, Unrated) |
|
|
| 13 |
Holiday Heart (2000, R) |
|
|
| 14 |
Before Sunset (2004, R) |
|
|
| 15 |
SLC Punk (1999, R) |
|
|
| 16 |
Everyone Says I Love You (1996, R) |
|
|
| 17 |
Fearless Freaks (2005, Unrated) |
|
|
| 18 |
Female Trouble (1975, R) |
|
|
| 19 |
Harold and Maude (1971, PG) |
|
|
| 20 |
Skidoo (1968, G) |
|
|
| 21 |
Shooting Livien (2004, Unrated) |
|
|
| 22 |
Breakfast on Pluto (2005, R) |
|
|
| 23 |
Brothers of the Head (2006, R) |
|
|
| 24 |
Trainspotting (1996, R) |
|
|
| 25 |
Stay (2005, R) |
|
|
| 26 |
A Clockwork Orange (1971, R) |
|
|
| 27 |
Superbad (2007, R) |
|
|
| 28 |
Kids (1995, NC-17) |
|
|
| 29 |
Beauty and the Beast (1986, G) |
|
|
| 30 |
Somersault (2004, Unrated) |
|
|
| 31 |
Snow White and the Seven Dwarfs (1937, G) |
|
|
| 32 |
The Anniversary Party (2001, R) |
|
|
| 33 |
Drop Dead Fred (1991, PG-13) |
|
|
| 34 |
The Lorax (1972, Unrated) |
|
|
| 35 |
Riding in Cars with Boys (2001, PG-13) |
|
|
| 36 |
Thumbsucker (2005, R) |
|
|
| 37 |
High Art (1998, R) |
|
|
| 38 |
Blue Car (2003, R) |
|
|
| 39 |
Ferris Bueller's Day Off (1986, PG) |
|
|
| 40 |
10th and Wolf (2006, R) |
|
|
| 41 |
Labyrinth (1986, PG) |
|
|
| 42 |
Weird Science (1985, PG-13) |
|
|
| 43 |
The Breakfast Club (1985, R) |
|
|
| 44 |
Dreamland (2006, PG-13) |
|
|
| 45 |
Winter Passing (2006, R) |
|
|
| 46 |
Half Nelson (2006, R) |
|
|
| 47 |
Bang Bang You're Dead (2002, Unrated) |
|
|
| 48 |
Casper the Friendly Ghost (1945, Unrated) |
|
|
| 49 |
I Love Your Work (2005, R) |
|
|
| 50 |
The Dreamers (2004, NC-17) |
|
|
| 51 |
The Squid and the Whale (2005, R) |
|
|
| 52 |
Slums of Beverly Hills (1998, R) |
|
|
| 53 |
Last Days (1998, PG-13) |
|
|
| 54 |
Basquiat (1996, R) |
|
|
| 55 |
Capote (2005, R) |
|
|
| 56 |
Once Were Warriors (1994, R) |
|
|
| 57 |
Me and You and Everyone We Know (2005, R) |
|
|
| 58 |
Hedwig and the Angry Inch (2001, R) |
|
|
| 59 |
Rent (2005, PG-13) |
|
|
| 60 |
Spun (2003, R) |
|
|
| 61 |
Pretty Persuasion (2005, R) |
|
|
| 62 |
V for Vendetta (2006, R) |
|
|
| 63 |
The Sound of Music (1965, G) |
|



