Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Smiles5168719's Rating My Rating
1
Almost Famous (2000,  R)
Click to Rate
2
American History X (1998,  R)
Click to Rate
3
Big Daddy (1999,  PG-13)
Click to Rate
4
Blue in the Face (1995,  R)
Click to Rate
5
Body Shots (1999,  R)
Click to Rate
6
Boiler Room (2000,  R)
Click to Rate
7
Boogie Nights (1997,  R)
Click to Rate
8
Brainscan (1994,  R)
Click to Rate
9
The Breakfast Club (1985,  R)
Click to Rate
10
Breakfast at Tiffany's (1961,  Unrated)
Click to Rate
11
Bully (2001,  R)
Click to Rate
12
Can't Buy Me Love (1987,  PG-13)
Click to Rate
13
Chasing Amy (1997,  R)
Click to Rate
14
The Craft (1996,  R)
Click to Rate
15
Cruel Intentions (1999,  R)
Click to Rate
16
Dead Poets Society (1989,  PG)
Click to Rate
17
Desperately Seeking Susan (1985,  PG-13)
Click to Rate
18
Detroit Rock City (1999,  R)
Click to Rate
19
The Devil's Rejects (2005,  R)
Click to Rate
20
The Doom Generation (1995) (1995,  R)
Click to Rate
21
Double Jeopardy (1999,  R)
Click to Rate
22
Down to You (2000,  PG-13)
Click to Rate
23
8 Mile (2002,  R)
Click to Rate
24
The Fifth Element (1997,  PG-13)
Click to Rate
25
54 (1998,  R)
Click to Rate
26
From Hell (2001,  R)
Click to Rate
27
Gleaming the Cube (1989,  PG-13)
Click to Rate
28
The Goonies (1985,  PG)
Click to Rate
29
Hackers (1995,  PG-13)
Click to Rate
30
Heathers (1988,  R)
Click to Rate
31
High Crimes (2002,  PG-13)
Click to Rate
32
House of 1000 Corpses (2003,  R)
Click to Rate
33
In Too Deep (1999,  R)
Click to Rate
34
Killing Zoe (1994,  R)
Click to Rate
35
Labyrinth (1986,  PG)
Click to Rate
36
A League of Their Own (1992,  PG)
Click to Rate
37
Little Darlings (1980,  R)
Click to Rate
38
Little Monsters (1989,  PG)
Click to Rate
39
Loser (2000,  PG-13)
Click to Rate
40
Lucky Number Slevin (2006,  R)
Click to Rate
41
Memento (2000,  R)
Click to Rate
42
Mindhunters (2005,  R)
Click to Rate
43
Mi Vida Loca (My Crazy Life) (1993,  R)
Click to Rate
44
Muriel's Wedding (1994,  R)
Click to Rate
45
My Cousin Vinny (1992,  R)
Click to Rate
46
My Fair Lady (1964,  G)
Click to Rate
47
Mystic Pizza (1988,  R)
Click to Rate
48
The Night Train to Kathmandu (1998,  Unrated)
Click to Rate
49
One Fine Day (1996,  PG)
Click to Rate
50
Over the Edge (1979,  PG)
Click to Rate
51
Pippi Longstocking (1997,  G)
Click to Rate
52
Pitch Black (2000,  R)
Click to Rate
53
The Princess Bride (1987,  PG)
Click to Rate
54
Radio Flyer (1992,  PG-13)
Click to Rate
55
Road Trip (2000,  R)
Click to Rate
56
Save the Last Dance (2001,  PG-13)
Click to Rate
57
Silent Fall (1994,  R)
Click to Rate
58
Silent Hill (2006,  R)
Click to Rate
59
Sleepless in Seattle (1993,  PG)
Click to Rate
60
Smoke (1995,  R)
Click to Rate
61
Some Like It Hot (1959,  Unrated)
Click to Rate