Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  SMILExLAUGH's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 5.0 Stars
LOVE IT
Click to Rate
2
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl 5.0 Stars
Johnny Depp is so hot
Click to Rate
3
The Man from Snowy River (1982,  PG)
The Man from Snowy River 5.0 Stars
What can I say its a horse movie!
Click to Rate
4
Snowy River: The McGregor Saga - The Race (1994,  Unrated)
Click to Rate
5
Return to Snowy River (1988,  PG)
Click to Rate
6
Chocolat (2000,  PG-13)
Chocolat 4.5 Stars
Makes me wanna eat chocolate
Click to Rate
7
Edward Scissorhands (1990,  PG-13)
Edward Scissorhands 5.0 Stars
A good but kinda sad movie
Click to Rate
8
Sleepy Hollow (1999,  R)
Sleepy Hollow 5.0 Stars
Creepy
Click to Rate
9
Flicka (2006,  PG)
Flicka 5.0 Stars
Another horse movie, and its got Tim McGraw
Click to Rate
10
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring (2001,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring 5.0 Stars
Amazazing!
Click to Rate
11
The Lord of the Rings - The Return of the King (2003,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Return of the King 5.0 Stars
Do i need to say anything about an awesome movie?
Click to Rate
12
The Lord of the Rings - The Two Towers (2002,  PG-13)
The Lord of the Rings - The Two Towers 5.0 Stars
LOTR what more can i say?
Click to Rate
13
The Thief Lord (2006,  PG)
The Thief Lord 4.0 Stars
A good movie but its kinda (really) cheesy
Click to Rate
14
Practical Magic (1998,  PG-13)
Practical Magic 4.0 Stars
Cute movie
Click to Rate
15
Eragon (2006,  PG)
Eragon 4.5 Stars
Garrett Hedlund is SO hot!
Click to Rate
16
The Longest Yard (2005,  PG-13)
The Longest Yard 5.0 Stars
Loved it, i laughed and cried
Click to Rate
17
King Kong (2005) (2005,  PG-13)
King Kong (2005) 4.5 Stars
Pertty sweet
Click to Rate
18
50 First Dates (2004,  PG-13)
50 First Dates 4.5 Stars
It is so sweet
Click to Rate
19
Signs (2002,  PG-13)
Signs 4.5 Stars
Sceery
Click to Rate
20
Titanic (1997,  PG-13)
Titanic 5.0 Stars
I love the movie!
Click to Rate
21
Charlie and the Chocolate Factory (2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory 5.0 Stars
it was one SWEET movie
Click to Rate
22
Troy (2004,  R)
Troy 4.5 Stars
Garrett Hedlund is really CUTE
Click to Rate
23
Jack Frost (1998) (1998,  PG)
Jack Frost (1998) 4.0 Stars
So sad
Click to Rate
24
First Daughter (2004,  PG)
First Daughter 5.0 Stars
Sweet
Click to Rate
25
Benny & Joon (1993,  PG)
Benny & Joon 4.5 Stars
Love it
Click to Rate
26
Blazing Saddles (1974,  R)
Blazing Saddles 5.0 Stars
HA HA HA this movie is hilarious
Click to Rate
27
Quigley Down Under (1990,  PG-13)
Quigley Down Under 5.0 Stars
Absolutly love it, a classic!
Click to Rate
28
Ghost Rider (2007,  PG-13)
Ghost Rider 5.0 Stars
Freakin' SWEET!!!!!
Click to Rate
29
Howl's Moving Castle (2005,  PG)
Howl's Moving Castle 4.5 Stars
The movie was really good but it didn't follow the book at all. I like the book better.
Click to Rate
30
Indiana Jones and the Last Crusade (1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade 5.0 Stars
Really fun to watch!!!
Click to Rate
31
Indiana Jones and the Temple of Doom (1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom 5.0 Stars
My favorite of the Indiana Jones movies!!
Click to Rate
32
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) (1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 5.0 Stars
What can i say????? its INDY
Click to Rate
33
Casino Royale (2006,  PG-13)
Casino Royale 4.5 Stars
A joy to watch
Click to Rate
34
Twister (1996,  PG-13)
Twister 5.0 Stars
This movie gets me every time, it is so well done!
Click to Rate
35
8 Seconds (1994,  PG-13)
8 Seconds 5.0 Stars
Such a good movie, but soooooo sad!!!!!!! anyone who likes rodeo should TOTALLY see it!!!!!
Click to Rate
36
Eight Below (2006,  PG)
Eight Below 4.5 Stars
A really good movie, but i cried my eyes out!!!!
Click to Rate
37
Pocahontas (1995,  G)
Pocahontas 5.0 Stars
One of my favorite disney movies!!!!! a Classic!!!!
Click to Rate
38
Princess of Thieves (2001,  Unrated)
Princess of Thieves 5.0 Stars
OMG that was one of the best movies i have ever seen!!!! i absolutly LOVED Kiera in it!!!
Click to Rate
39
Stardust (2007,  PG-13)
Stardust 4.5 Stars
I love this movie
Click to Rate
40
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.5 Stars
Not as good as the first... but still good!
Click to Rate
41
P.S. I Love You (2007,  PG-13)
P.S. I Love You 3.5 Stars
Sad, but extremely CUTE! ^o^
Click to Rate
42
The Cowboys (1972,  PG)
The Cowboys 4.5 Stars
Sad. A Classic. John Wayne.
Click to Rate
43
Scoop (2006,  PG-13)
Scoop 4.0 Stars
funny!
Click to Rate
44
Van Helsing (2004,  PG-13)
Van Helsing 4.5 Stars
Hugh is a LITTLE on the chexy side!
Click to Rate
45
Ever After - A Cinderella Story (1998,  PG-13)
Ever After - A Cinderella Story 3.5 Stars
so cute
Click to Rate
46
Rush Hour (1998,  PG-13)
Rush Hour 5.0 Stars
Hilarious!
Click to Rate
47
Rush Hour 2 (2001,  PG-13)
Rush Hour 2 5.0 Stars
It has Jackie Chan!
Click to Rate
48
Rush Hour 3 (2007,  PG-13)
Rush Hour 3 5.0 Stars
I cant believe Jackie actually does all those stunts! i woulda killed myself!
Click to Rate
49
Patch Adams (1998,  PG-13)
Patch Adams 3.5 Stars
sad, but... for lack of a better word... "inspirational"