My Favorite Movies
...All the greattttt, most amazing movies in my life that I can think of, I add them 2 this list;))))...
| smnthsalmon's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
White Chicks (2004, PG-13) |
|
| 2 |
Miss Congeniality (2000, PG-13) |
|
| 3 |
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous (2005, PG-13) |
|
| 4 |
Unfaithful (2002, R) |
|
| 5 |
Hostage (2005, R) |
|
| 6 |
Shrek (2001, PG) |
|
| 7 |
Shrek the Third (Shrek 3) (2007, PG) |
|
| 8 |
Shrek 2 (2004, PG) |
|
| 9 |
Shrek the Halls (2007, G) |
|
| 10 |
The Music of Shrek 2 (2004, Unrated) |
|
| 11 |
Alvin and the Chipmunks (2007, PG) |
|
| 12 |
Unaccompanied Minors (Grounded) (2006, PG) |
|
| 13 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry (2007, PG-13) |
|
| 14 |
27 Dresses (2008, PG-13) |
|
| 15 |
P.S. I Love You (2007, PG-13) |
|
| 16 |
Transformers (2007, PG-13) |
|
| 17 |
Transformers: Revenge of the Fallen (2009, PG-13) |
|
| 18 |
The Transformers - The Movie (1986, PG) |
|
| 19 |
Bringing Down The House (2003, PG-13) |
|
| 20 |
Waitress (2007, PG-13) |
|
| 21 |
Live Free or Die Hard (2007, PG-13) |
|
| 22 |
Atonement (2007, R) |
|
| 23 |
American Pie (1999, R) |
|
| 24 |
American Pie 2 (2001, R) |
|
| 25 |
American Pie Presents - Band Camp (2005, R) |
|
| 26 |
American Pie Presents: Beta House (2007, R) |
|
| 27 |
American Pie 5: The Naked Mile (2006, R) |
|
| 28 |
Bring It On (2000, PG-13) |
|
| 29 |
Bring It On: All or Nothing (2006, PG-13) |
|
| 30 |
Bring It On: In It to Win It (2007, PG-13) |
|
| 31 |
Where the Heart Is (2000, PG-13) |
|
| 32 |
Mr. Bean's Holiday (2007, G) |
|
| 33 |
Good Luck Chuck (2007, R) |
|
| 34 |
The Perfect Holiday (2007, PG) |
|
| 35 |
Cloverfield (2008, PG-13) |
|
| 36 |
Enchanted (2007, PG) |
|
| 37 |
Untraceable (2008, R) |
|
| 38 |
Mad Money (2008, PG-13) |
|
| 39 |
First Sunday (2008, PG-13) |
|
| 40 |
Juno (2007, PG-13) |
|
| 41 |
Definitely, Maybe (2008, PG-13) |
|
| 42 |
Over Her Dead Body (2008, PG-13) |
|
| 43 |
Fool's Gold (Fools Gold) (2008, PG-13) |
|
| 44 |
My Best Friend's Wedding (1997, PG-13) |
|
| 45 |
27 Missing Kisses (2000, Unrated) |
|
| 46 |
50 First Dates (2004, PG-13) |
|
| 47 |
Welcome Home Roscoe Jenkins (2008, PG-13) |
|
| 48 |
Daddy Day Camp (2007, PG) |
|
| 49 |
The Incredibles (2004, PG) |
|
| 50 |
Mrs. Doubtfire (1993, PG-13) |
|
| 51 |
The Pacifier (2005, PG) |
|
| 52 |
A Man Apart (2003, R) |
|
| 53 |
The Object of My Affection (1998, R) |
|
| 54 |
Friends With Money (2006, R) |
|
| 55 |
Rumor Has It (2005, PG-13) |
|
| 56 |
Derailed (2005, R) |
|
| 57 |
Office Space (1999, R) |
|
| 58 |
The Good Girl (2002, R) |
|
| 59 |
Picture Perfect (1997, PG-13) |
|
| 60 |
She's the One (1996, R) |
|
| 61 |
I Still Know What You Did Last Summer (1998, R) |
|
| 62 |
Date Movie (2006, PG-13) |
|
| 63 |
Little Manhattan (2005, PG) |
|
| 64 |
Home Alone (1990, PG) |
|
| 65 |
Home Alone 2: Lost in New York (1992, PG) |
|
| 66 |
Home Alone 3 (1997, PG) |
|
| 67 |
Home Alone 4 (2002, Unrated) |
|
| 68 |
An Unfinished Life (2005, PG-13) |
|
| 69 |
Jersey Girl (2004, PG-13) |
|
| 70 |
Enough (2002, PG-13) |
|
| 71 |
Out of Sight (1998, R) |
|
| 72 |
Shall We Dance (2004, PG-13) |
|
| 73 |
Selena (1997, PG) |
|
| 74 |
Anaconda (1997, PG-13) |
|
| 75 |
The Anniversary Party (2001, R) |
|
| 76 |
An Accidental Christmas (2007, Unrated) |
|
| 77 |
A Christmas Carol: The Musical (2005, G) |
|
| 78 |
A Boyfriend for Christmas (2004, Unrated) |
|
| 79 |
'Twas the Night Before Christmas (1974, G) |
|
| 80 |
Will It Snow for Christmas? (1997, Unrated) |
|
| 81 |
Disney's A Christmas Carol (2009, PG) |
|
| 82 |
White Christmas (1954, Unrated) |
|
| 83 |
A Christmas Story (1983, PG) |
|
| 84 |
All I Want for Christmas (1991, G) |
|
| 85 |
I'll Be Home for Christmas (1998, PG) |
|
| 86 |
A Christmas Carol (1938, Unrated) |
|
| 87 |
Eve's Christmas (2004, Unrated) |
|
| 88 |
Strawberry Shortcake - Berry, Merry Christmas (2003, G) |
|
| 89 |
Carol Christmas (2003, Unrated) |
|
| 90 |
The Christmas Star (1986, Unrated) |
|
| 91 |
Barney's Night Before Christmas (, Unrated) |
|
| 92 |
Snow Buddies (2008, Unrated) |
|
| 93 |
Let It Snow (2001, R) |
|
| 94 |
Snow White (1916, Unrated) |
|
| 95 |
Snow Dogs (2002, PG) |
|
| 96 |
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause (2002, G) |
|
| 97 |
The Santa Clause 3: The Escape Clause (2006, G) |
|
| 98 |
The Santa Clause (1994, PG) |
|
| 99 |
Step Brothers (2008, R) |
|
| 100 |
Space Chimps (2008, G) |
|
| 101 |
High School Musical (2006, Unrated) |
|
| 102 |
High School Musical 2 (2007, G) |
|
| 103 |
High School Musical 3: Senior Year (2008, G) |
|
| 104 |
College Road Trip (2008, G) |
|
| 105 |
Are We There Yet? (2005, PG) |
|
| 106 |
Are We Done Yet? (2007, PG) |
|
| 107 |
Cheaper by the Dozen 2 (2005, PG) |
|
| 108 |
Cheaper by the Dozen (2003, PG) |
|
| 109 |
Yours, Mine and Ours (1968, Unrated) |
|
| 110 |
Saw III (2006, R) |
|
| 111 |
Bee Movie (2007, PG) |
|
| 112 |
A Bug's Life (1998, G) |
|
| 113 |
Ratatouille (2007, G) |
|
| 114 |
WALL-E (2008, G) |
|
| 115 |
Forgetting Sarah Marshall (2008, R) |
|
| 116 |
What Happens in Vegas (2008, PG-13) |
|
| 117 |
Just Married (2003, PG-13) |
|
| 118 |
License to Wed (2007, PG-13) |
|
| 119 |
The Love Guru (2008, PG-13) |
|
| 120 |
You Don't Mess with the Zohan (2008, PG-13) |
|
| 121 |
School of Rock (2003, PG-13) |
|
| 122 |
The Break-Up (2006, PG-13) |
|
| 123 |
Failure to Launch (2006, PG-13) |
|
| 124 |
How to Lose a Guy in 10 Days (2003, PG-13) |
|
| 125 |
Sex and the City (2008, R) |
|
| 126 |
Because I Said So (2007, PG-13) |
|
| 127 |
Monster-in-Law (2005, PG-13) |
|
| 128 |
John Tucker Must Die (2006, PG-13) |
|
| 129 |
She's the Man (2006, PG-13) |
|
| 130 |
What a Girl Wants (2003, PG) |
|
| 131 |
Hairspray (2007, PG) |
|
| 132 |
Queen Sized (2008, Unrated) |
|
| 133 |
Mean Girls (2004, PG-13) |
|
| 134 |
10 Things I Hate About You (1999, PG-13) |
|
| 135 |
The Hottie and the Nottie (2008, PG-13) |
|
| 136 |
Blonde Ambition (2007, PG-13) |
|
| 137 |
Blonde and Blonder (2008, PG-13) |
|
| 138 |
Legally Blonde (2001, PG-13) |
|
| 139 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde (2003, PG-13) |
|
| 140 |
Fun With Dick and Jane (2005, PG-13) |
|
| 141 |
Bruce Almighty (2003, PG-13) |
|
| 142 |
Evan Almighty (2007, PG) |
|
| 143 |
Speed Racer (2008, PG) |
|
| 144 |
Click (2006, PG-13) |
|
| 145 |
Anger Management (2003, PG-13) |
|
| 146 |
Sweet Home Alabama (2002, PG-13) |
|
| 147 |
The Wedding Planner (2001, PG-13) |
|
| 148 |
The Curious Case of Benjamin Button (2008, PG-13) |
|
| 149 |
Maid in Manhattan (2002, PG-13) |
|
| 150 |
Curious George (2006, G) |
|
| 151 |
Curious George Rides a Bike... and More Tales of Mischief (2004, Unrated) |
|
| 152 |
Curious George Comes to America (2004, Unrated) |
|
| 153 |
Curious George Goes to the Hospital (2005, Unrated) |
|
| 154 |
The Reader (2008, R) |
|
| 155 |
Notorious (1946, Unrated) |
|
| 156 |
The Sisterhood of the Traveling Pants (2005, PG) |
|
| 157 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 (2008, PG-13) |
|
| 158 |
Saw II (2005, R) |
|
| 159 |
Saw (2004, R) |
|
| 160 |
Saw V (2008, R) |
|
| 161 |
I Saw What You Did (I Saw What You Did... and I Know Who You Are!) (1988, Unrated) |
|
| 162 |
Bride Wars (2009, PG) |
|
| 163 |
Bedtime Stories (2008, PG) |
|
| 164 |
Care Bears Bedtime Stories (1985, Unrated) |
|
| 165 |
Bedtime Stories:First Love (, Unrated) |
|
| 166 |
Paul Blart: Mall Cop (2009, PG) |
|
| 167 |
Yes Man (2008, PG-13) |
|
| 168 |
Four Christmases (2008, PG-13) |
|
| 169 |
Marley & Me (2008, PG) |
|
| 170 |
The Unborn (2009, PG-13) |
|
| 171 |
Twilight (2008, PG-13) |
|
| 172 |
The Tale of Despereaux (2008, G) |
|
| 173 |
Shark Tale (2004, PG) |
|
| 174 |
Madagascar: Escape 2 Africa (2008, PG) |
|
| 175 |
Madagascar (2005, PG) |
|
| 176 |
Kung Fu Panda (2008, PG) |
|
| 177 |
Kung Fu Panda: Secrets of the Furious Five (2008, G) |
|
| 178 |
Pirates of the Caribbean - The Curse of the Black Pearl (2003, PG-13) |
|
| 179 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End (2007, PG-13) |
|
| 180 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006, PG-13) |
|
| 181 |
Love & Sex (2000, R) |
|
| 182 |
The Sex Movie (2006, Unrated) |
|
| 183 |
Sex and a Girl (2001, R) |
|
| 184 |
Better Than Sex (2001, R) |
|
| 185 |
Lara Croft Tomb Raider - The Cradle of Life (2003, PG-13) |
|
| 186 |
Lara Croft - Tomb Raider (2001, PG-13) |
|
| 187 |
Lara Croft - Lethal and Loaded (2001, Unrated) |
|
| 188 |
Romeo & Juliet (1978, Unrated) |
|
| 189 |
Romeo & Juliet: Sealed With a Kiss (2006, G) |
|
| 190 |
Romeo + Juliet (1996, PG-13) |
|
| 191 |
Romeo and Juliet (1954, Unrated) |
|
| 192 |
Confessions of a Porn Addict (2008, Unrated) |
|
| 193 |
Confessions of a Teenage Drama Queen (2004, PG) |
|
| 194 |
Confessions of a Dangerous Mind (2002, R) |
|
| 195 |
Confessions of a Sociopathic Social Climber (2005, R) |
|
| 196 |
Confessions of an American Bride (2005, Unrated) |
|
| 197 |
Confessions of a Driving Instructor (1981, Unrated) |
|
| 198 |
Confessions of Sorority Girls (1993, R) |
|
| 199 |
Confessions of a Gambler (2007, Unrated) |
|
| 200 |
Confessions of a Shopaholic (2009, PG) |
|
| 201 |
Confessions of a Call Girl (Confessions) (2006, R) |
|
| 202 |
Confessions of a Thug (2006, Unrated) |
|
| 203 |
The Confessions of Robert Crumb (1987, Unrated) |
|
| 204 |
Confess (2005, R) |
|
| 205 |
Confessions of an Action Star (2004, Unrated) |
|
| 206 |
Confessions of a Serial Killer (1987, Unrated) |
|
| 207 |
Swing Vote (2008, PG-13) |
|
| 208 |
He's Just Not That Into You (2009, PG-13) |
|
| 209 |
Friday the 13th (2009, R) |
|
| 210 |
Taken (2009, PG-13) |
|
| 211 |
Fireproof (2008, PG) |
|
| 212 |
Jonas Brothers: The 3D Concert Experience (2009, G) |
|
| 213 |
Hannah Montana: One in a Million (2007, Unrated) |
|
| 214 |
Fired Up (2009, PG-13)
Fired Up was totally AWESOME!! Funny, addictive and so much more, I really enjoyed this movie. I hope u get a chance 2 c it( if ur interested)..hopefully u r!!...anyways, lovvvvvved it;)No matter how many times I watch this movie, I love it just the same. Plus the 2 main stars, esp. Shawn r hottt!!!!! |
|
| 215 |
Miss March (2009, R) |
|
| 216 |
Madea Goes to Jail (2009, PG-13) |
|
| 217 |
Duplicity (2009, PG-13) |
|
| 218 |
Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009, PG-13) |
|
| 219 |
Watchmen (2009, R) |
|
| 220 |
All About Steve (2009, PG-13) |
|
| 221 |
The Young Victoria (2009, PG) |
|
| 222 |
Race to Witch Mountain (2009, PG) |
|
| 223 |
Knowing (2009, PG-13) |
|
| 224 |
Observe and Report (2009, R) |
|
| 225 |
Monsters vs. Aliens (2009, PG) |
|
| 226 |
I Love You, Man (2009, R) |
|
| 227 |
Little Ashes (2009, R) |
|
| 228 |
An Accidental Friendship (2008, Unrated) |
|
| 229 |
Zerophilia (2005, Unrated) |
|
| 230 |
17 Again (2009, PG-13) |
|
| 231 |
Hannah Montana: The Movie (2009, G) |
|
| 232 |
Fast and Furious (2009, PG-13) |
|
| 233 |
The Fast and the Furious (2001, PG-13) |
|
| 234 |
2 Fast 2 Furious (2003, PG-13) |
|
| 235 |
The Fast and the Furious: Tokyo Drift (2006, PG-13) |
|
| 236 |
The Ghosts of Girlfriends Past (2009, PG-13) |
|
| 237 |
Obsessed (2009, PG-13) |
|
| 238 |
Fighting (2009, PG-13) |
|
| 239 |
Au Pair III (Au Pair 3: Adventure in Paradise) (2009, PG) |
|
| 240 |
Au Pair (1999, Unrated) |
|
| 241 |
Au Pair II (2001, Unrated) |
|
| 242 |
Knocked Up (2007, R) |
|
| 243 |
Step Up 2 the Streets (2008, PG-13) |
|
| 244 |
Step Up (2006, PG-13) |
|
| 245 |
Grease (1978, PG) |
|
| 246 |
Finding Nemo (2003, G) |
|
| 247 |
Dirty Dancing (1987, PG-13) |
|
| 248 |
Love Actually (2003, R) |
|
| 249 |
Love Song (2000, PG) |
|
| 250 |
Say Anything... (1989, PG-13) |
|
| 251 |
No One Would Tell (1996, Unrated) |
|
| 252 |
Drag Me to Hell (2009, PG-13) |
|
| 253 |
New York, I Love You (2009, R) |
|
| 254 |
Management (2009, R) |
|
| 255 |
Night at the Museum (2006, PG) |
|
| 256 |
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian (2009, PG) |
|
| 257 |
Unwed Father (1997, Unrated) |
|
| 258 |
Baby for Sale (2004, Unrated) |
|
| 259 |
G-Force (2009, PG) |
|
| 260 |
Crush (2008, PG-13) |
|
| 261 |
A Walk to Remember (2002, PG) |
|
| 262 |
The Hangover (2009, R) |
|
| 263 |
Imagine That (2009, PG) |
|
| 264 |
A Cool Dry Place (1998, PG-13) |
|
| 265 |
Away We Go (2009, R) |
|
| 266 |
A Night at the Roxbury (1998, PG-13) |
|
| 267 |
My Sister's Keeper (2009, PG-13) |
|
| 268 |
Camp Rock (2008, G) |
|
| 269 |
Camp Rock: The Final Jam (, Unrated) |
|
| 270 |
Safe Harbor (2009, Unrated) |
|
| 271 |
Trial by Fire (1996, PG) |
|
| 272 |
Wedding Daze (2007, R) |
|
| 273 |
Wedding Daze (2004, Unrated) |
|
| 274 |
Drive Me Crazy (1999, PG-13) |
|
| 275 |
Food, Inc. (2009, PG) |
|
| 276 |
Chaos Theory (2008, PG-13) |
|
| 277 |
She's Having a Baby (1988, PG-13) |
|
| 278 |
21 (2008, PG-13) |
|
| 279 |
A Christmas Proposal (2008, PG) |
|
| 280 |
A Decent Proposal (2006, Unrated) |
|
| 281 |
Delicious Proposal (2001, Unrated) |
|
| 282 |
The Proposal (2001, G) |
|
| 283 |
Indecent Proposal (1993, R) |
|
| 284 |
The Proposal (2009, PG-13)
Omg, based on all the previews/ trailers I've seen from this movie, I JUST WANNA C IT MORE AND MORE!!! First of all, 2 of my fav. actors r the stars, 2nd of all, it is a romance-comedy movie and third of all, its like a MUST SEE:))) 4 ME THAT IS...hehe, I'm gonna try 2 c this movie:)))) This is a must c 4 me!l lol With Ryan Reynolds and Sandra Bullock, I bet it should be a really good movie |
|
| 285 |
Just Desserts (2004, Unrated) |
|
| 286 |
Perfect Romance (2004, Unrated) |
|
| 287 |
Above and Beyond (2006, Unrated) |
|
| 288 |
Year One (2009, PG-13) |
|
| 289 |
Mad Love (1995, PG-13) |
|
| 290 |
Dying to Belong (1997, Unrated) |
|
| 291 |
Spanglish (2004, PG-13) |
|
| 292 |
True Confessions of a Hollywood Starlet (2008, Unrated) |
|
| 293 |
Along Came Polly (2004, PG-13) |






















































































































































































































































































